Depresszió? Nem csak a járvány, a pajzsmirigy is okozhatja

Depresszió? Nem csak a járvány, a pajzsmirigy is okozhatja

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2020.05.04 13:17

A jelenlegi helyzetben sokan érezhetik magukat lehangoltnak, esetleg depressziósnak, ami teljesen érthető is. Ugyanakkor dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológusa szerint nem szabad kizárni azon betegségek jelenlétét sem, amelyek hangulatzavarokat okozhatnak, és amelyekről távkonzultáció formájában is lehet egyeztetni. 

A depresszió jellegzetes tünetei

A pajzsmirigy betegség tünetei megegyezhetnek a depresszióval.A koronavírus miatt sokan tapasztalják a hangulatzavarokat, akár magát a depressziót is. Ez utóbbi betegség egyébként is egyre ijesztőbb méreteket ölt, a National Institute of Mental Health felmérései alapján évente az amerikaiak 6,7 % számol be depressziós tünetekről, ezen belül több, mint 30 %-nak komoly panaszai vannak. Ugyanakkor nem csak az igazán vészes tüneteket kell komolyan venni, hiszen a depresszió magában foglal olyan „enyhébb” problémákat is, mint a nyugtalanság, alvászavar, krónikus fájdalom, lehangoltság, fáradtság. Bár a depresszió mindenkinél más és más formában jelentkezik, vannak bizonyos általános tünetek, amelyek megléte betegségre utalhat. Ezek többek közt a következők:

  • állandó lehangoltság, szorongás, üresség érzet,
  • általános pesszimizmus, reménytelenség,
  • nyugtalanság, koncentrációs nehézségek, döntésképtelenség,
  • az érdeklődés elvesztése a munka, a hobbi, a család iránt,
  • alvászavarok,
  • a szexuális vágy hiánya,
  • evészavarok (habzsolás vagy étvágytalanság),
  • testi tünetek, fájdalmak, emésztési problémák.

A pajzsmirigy betegsége is okozhat hangulatzavarokat

Bár a depresszió önálló betegségként is jelentkezhet, fontos tudni, hogy az alkohol- és a kábítószerfüggőség jelentősen növeli a kialakulásának esélyét. A szakértők, vagyis a pszichológusok, pszichiáterek ugyanakkor azt is tapasztalják, hogy a szorongásos betegségek mellett – mint például a poszttraumás stressz szindróma, a szociális fóbiák, a pánikbetegség -, gyakran „kísérőbetegségként” is megjelenik a depresszió.  
A pajzsmirigy megbetegedése hangulatzavart és étkezési zavart is okozhat.- Számos betegség a depresszió kialakulását eredményezheti, mint a szívbetegségek, a stroke, a rák, a Parkinson-kór, sőt, a cukorbetegség is. A pajzsmirigy betegség tünetei sokszor kifejezetten utánozhatják, súlyosbíthatják a depressziót. A pajzsmirigy ugyanis egy belső elválasztású mirigyünk, amelynek hormonja erősen befolyásolja a szervezet anyagcsere folyamatait. Éppen ezért, ha felborul működésének egyensúlya, számos szerteágazó tünetet okozhat – mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológusa. - Gyakori probléma többek között az indokolatlan hízás vagy fogyás, a tünetekből fakadó rossz közérzet, az állandó fáradtság, idegesség, álmatlanság. Mindez természetesen kihat a koncentrációs képességre,” agyi köd”-ként rátelepszik munkabírásra és a hangulatra. Mivel a tünetek forrása sokszor nem egyértelmű, a kezeletlen pajzsmirigy betegség valóban fokozhatja a depresszió veszélyét, hiszen a beteg egyre elkeseredettebb a probléma miatt. Éppen ezért fontos, hogy ha bármilyen szokatlan, indokolatlan tünetet tapasztalunk, vizsgáltassuk ki magunkat! A normál pajzsmirigyműködés a szervezet megfelelő energiaegyensúly fenntartásán keresztül támogatja az immunrendszert..
A pajzsmirigy vizsgálatát elsősorban endokrinológus végzi, aki részletesen kikérdezi a beteget – a jelenlegi helyzetben sokszor távkonzultációban -, valamint vérvizsgálatot rendelhet el. A koronavírus járvány alatt is elvégezhető laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az adatok értékelése és az online vagy telefonon lezajló konzultáció után pedig szükség esetén megkezdődhet a kezelés, amely akár a hangulatzavarokat is megszüntetheti.

Forrás: Budai Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

 

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus

Orvos válaszol

Tisztelt Szakorvos

17 éves túlsúlyos lányomnak a gasztroenterologus javasolta, hogy a fogyás elősegitő injekciót (Saxenda vagy más) próbálja ki. Szeretném kérdezni, hogy Önök foglalkoznak 18 év alatti személlyel, illetve ezzel az injekcióval? Már több féle diétát kipróbált kevés sikerrel. Ezzel talán el tudná kezdeni az életmód váltást. Ebben szeretnénk kérni a segitségüket.

Köszönöm válaszukat

McCree Gabriella
McCree Gabriella
Kedves Andrea!

Rendelőnkben kizárólag felnőtt ellátásra (18 éves kor felett) van lehetőség, azonban Dr. Mutnéfalvy Zoltán 16 éves kortól is vállal pácienseket. Van lehetőség személyes vagy távkonzultációra, amelynek során kiértékeli a leleteit és megbeszélik a továbbiakat.

Kérem a könnyebb egyeztetés érdekében hívja központunkat bizalommal az alábbi telefonszámon:
+36/70-431-97-28.

Köszönettel:
McCree Gabriella

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK