A zsírmáj a fejlett országokban a lakosság 20-50%-nál megjelenő betegség. Az emésztőrendszert érintő probléma, belgyógyász szakorvoshoz lehet fordulni a problémával. A zsírmáj előfordulása hazánkban igen gyakori. Kutatások alapján a magyar lakosság 30%-a elhízott, az alkoholisták száma pedig megközelíti az egymilliót, ebből következően több millió embert érint a máj elzsírosodásának betegsége.
A máj zsírosodásakor a trigliceridek túlzott jelenléte észlelhető a májsejtekben zsírmájról, más néven szteatózis hepatiszról beszélünk. Ilyen esetben a májsejteken belül kis lipidburokban zsírcseppek alakulnak ki, melyek a szövettani metszeten „lyukas” sejtekként jelennek meg. Az elzsírosodás folyamata miatt a májsejtek elpusztulnak, mely hosszú távon kötőszöveti felhalmozódást okoz. Ez utóbbi tényező pedig súlyos májzsugorodáshoz vezethet. A betegség veszélyes, de szerencsére gyógyítható.
A betegség eredete szerint beszélhetünk alkoholos vagy nem alkoholos zsírmájról.
Alkoholos zsírmáj
Hazánkban évente 125.000 ember hal meg alkohol okozta májbetegség következtében. A rendszeres, nagymértékű italozás sok ember heti rutinjának része. E rossz szokás egészségre káros hatását számos kutatás alátámasztotta. Az alkohol toxikus hatása nemekre nézve bizonyos megosztást mutat. Nők esetében kisebb mennyiség, kb. 10-15 éven át tartó napi 20-30 gramm (pl. 1 korsó sör és 2 dl bor) alkohol bevitele már problémát okoz. Férfiaknál ez az érték 50-60 gramm (pl. 2 korsó sör és 4 dl bor) naponta.
Fontos megemlíteni, hogy a „nagyivás” következményeként elsődlegesen érintett szerv a máj. A zsírmájat (szteatózist) az alkoholos májkárosodás leggyakrabban jelentkező tüneteként tartjuk számon. Súlyos esetben ez egy visszafordíthatatlan állapot, ekkor májzsugorról beszélünk. A betegség hosszú távon kóros májműködéssel, gyakran rosszindulatú elváltozással jár.
Nem alkoholos zsírmáj
A nem alkoholos eredetű májelzsírosodás a szerzett májbetegségek közé sorolható. Jellemzői között szerepel a zsírfelhalmozódás, gyulladás, kötőszövet-felszaporodás, illetve kötőszövetes átépülés jelenléte. Napjaink leggyakoribb májbetegsége, ugyanis a lakosság minimum 20 százalékát érinti. Korunk jellegzetes eltéréseit illetően a metabolikus szindróma része.
A páciensek elhízottak, gyakran 2-es típusú cukorbetegségben, magas vérnyomásuk vagy magas vérzsírszintjük, csökkent glükóz toleranciájuk, inzulinrezisztenciájuk van. A helytelen életvitelből, táplálkozásból fakadó elhízás járványa miatt sajnos egyre gyakrabban, már gyerekkorban is előfordul. Másik gyakori oka a hosszú távú szteroid- vagy ösztrogénkezelés. Kialakulásával elsődleges májrák is együtt jár.
A gép segítségével a máj állapotát, továbbá a szerv szerkezeti átépülését, zsírtartalmát tudjuk megállapítani. A vizsgálat azonnal információt ad a máj globális állapotáról, legyen szó csekély eltérésről vagy súlyos májzsugorról. A Fibrotouch géppel történő vizsgálat pár perc alatt elvégezhető, nem jár fájdalommal. A készülék ultrahang hullám segítségével működik, eredménye szövettani pontosságú. Segítségével képet kapunk a máj szerkezeti átépüléséről és zsírtartalmának mértékéről. Fontos kiemelni, hogy a vizsgálat a páciens szervezetére semmilyen káros hatást nem gyakorol. Működési elve hasonló az ultrahangéhoz, mivel az ultrahanghullám terjedése, visszaverődése által kapunk információt a szerv rugalmasságáról, hegesedéséről, továbbá a zsírosodás mértékéről. A vizsgálattal első sorban idejében felismerhetjük a májban zajló fibrózist. Ezen felül lehetőséget kapunk a szerv állapotának nyomon követésére, és a megfelelő terápia meghatározására.
A betegség kezelésének két fő alap pillére van. A gyógyszeres terápia mellett az a májkímélő étrend betartása is számottevő javuláshoz vezethet. Az étrend gerincét a teljes értékű gabonák, sovány húsok, tejtermékek, nem puffasztó hatású zöldségek és gyümölcsök adják. Javasolt a növényi olajok minimális mennyiségű használata főzéshez, sütéshez. Az egyéni diéta összeállításában dietetikus szakember tud segíteni.
A diagnózis felállítását követő gyógyszeres kezelés megállapítása mindig szakorvos feladata. Egyéni, a májbetegség kiváltó tényezőit szem előtt tartó étrend betartásával a tünetek csökkenthetők, hatására a páciens állapota javul. Emellett jó hír, hogy a felgyülemlett zsír anyagcsere segítségével képes kiürül a sejtekből, így alkohol okozta májkárosodás esetében az ital elhagyásával a szerv rendszerint meggyógyul.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be zsírmáj vizsgálatra!
Szinte mindenki számára ismerős, hogy egy bőséges lakmározás után álmosság, fáradtság lesz rajta úrrá, és fellép az ún. “kajakóma”. Ez egyszer-egyszer előfordulhat, ám ha gyakran jelentkezik, akkor dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa azt tanácsolja, érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát, ugyanis nagyon gyakran IR (inzulinrezisztencia) áll a hátterében.
A mellékvese egy igen fontos endokrin szervünk, melynek zavarai több problémát is okozhatnak. Az egyik ilyen az ún. Addison-kór, mely alacsony vérnyomást, depressziót és fokozott pigmentációt eredményezhet. Hogy miket érdemes tudni a betegségről, azt dr. Polyák Annamáriától, az Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.
A pajzsmirigybetegségek legnagyobb része gyógyszeresen eredményesen kezelhető, ám vannak olyan esetek, amikor javulást csakis a műtéti beavatkozástól lehet várni. Dr. Békési Gábort, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját arról kérdeztük, vajon mikor indokolt a műtét, és mire lehet utána számítani?