Inzulinrezisztenciára érdemes gondolkodni sikertelen fogyókúrák esetében, ha gyakori cukoréhség lép fel napközben, vagy ha a nagyobb étkezések után álmosság, fáradtság, koncentrációs zavar alakul ki. Kivizsgálása mindenképp vérvételhez kötött, legelterjedtebb a 3 pontos cukorterheléses vizsgálat végzése inzulin szintekkel.
Inzulinrezisztencia jelenlétét elsősorban inzulinszinteket is mérő cukorterheléses laborvizsgálattal tudjuk kimutatni, vagy gyakoribb nevén 3 pontos cukorterheléses vizsgálattal inzulin szintek ellenőrzése mellett. Az inzulinrezisztencia vizsgálat során a vizsgált személynek meghatározott mennyiségű cukrot kell elfogyasztani (rendszerint 75 gramm cukoroldat), és azt vizsgáljuk, hogy ez az éhgyomorra elfogyasztott cukor milyen mértékben emeli meg a vércukorszintet. A másik fontos szempont a vizsgálat során, hogy a megemelkedő vércukorszint milyen mértékben emeli meg az inzulin szintet, és az mikor kezd el csökkeni, egyáltalán elkezd-e, és mennyire közelíti meg a kezdő vércukor és inzulin érték a 120 perces eredményeket. Az inzulinrezisztencia vizsgálat során többször veszünk vért: egyszer a cukor elfogyasztását megelőzően, majd általában még 2 alkalommal, 60 perccel a cukoroldat elfogyasztása után, majd 120 perccel utána ismételten. A vér cukor - és inzulinszintjét minden mintában megmérjük, ezzel egy idő-vércukorszint, inzulinszint grafikont rajzolunk fel, és kirjzolódik a vércukor és inzulin görbe.
Az OGTT vizsgálatot lehet kérni 3-nál több vagy éppen kevesebb vércukor és inzulin ellenőrzési ponttal. Ezt mindig egyeztesse kezelőorvosával, hogy Önnek hány pontos mérés javasolt.
Olvassa el betegtájékoztatónkat az OGTT vizsgálatra felkészüléssel kapcsolatban ide kattintva.
A kapott eredmények kiértékelése minden esetben orvosi feladat. Jelenleg nem ismert általánosan elfogadott normál értéke az inzulinnak, ezért minden érintett esetében egyánre szabotta kell eldönteni a tünetek, kórelőzmények, családi anamnézis, aktuális állapot függyvényében, hogy az IR diagnózisa kimondható-e.
Kapcsolódó cikkek, melyeket mindenképpen olvasson el! |
A Homa-index egy számított érték, mellyel IR laborvizsgálata során találkozhatunk. A szakirodalomban elsősorban a HOMA értékkel kapcsolatban vannak adatok, melyet az IR diagnózis felállításához használnak. A Homa index kiszámítása az éhomi cukor és az éhomi inzulin szint szükséges, melyeket összeszorzunk egymással, majd elosztjuk 22,5-tel. Amennyiben a kapott szám értéke meghaladja a 2-őt, már gyanakodhatunk IR-re, 4 felett kimondható az IR. Hátránya a HOMA indexnek, hogy nem veszi figyelmbe a terheléses vércukor és inzulin értékeket, ezért álnegatív eredményet is kaphatunk ellenőrzésekor.
A legújabb kutatások szerint az adiponektin szint, egy jelző faktora lehet az inzulinrezisztenciának. A vizsgálat előnye, hogy egy vérvételből állapítható meg az adiponektin hormon szintje és így elkerülhetővé válik a cukorterheléses vizsgálat elvégzése. Főleg azoknál javasolt a teszt elvégzése, akik nem bírják a cukortehelés vizsgálatot.
Adiponektin szintről bővebben itt tájékozódhat>>
Endokrinközpontban kérheti az adiponektin szint ellenőrzését, bejelentkezéshez kattintson ide.
Cukroteheléses vizsgálatot csak reggel, 8 órás kezdéssel végzünk! A vizsgálat közel 2-3 órát igénybe vesz, mely során nem lehet elmenni, fizikai aktivitás a vizsgálat közben nem javasolt.
Az inzulinrezisztencia vizsgálatra bejelentkezés:
Telefonon: +36 (70) 329 0640
Online a speedmedical oldalán, vérvételi helyet kiválasztva:
Az inzulin rezisztencia (IR) vizsgálathoz nem szükséges orvosi beutaló!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés endokrinológiai kivizsgálásra
Téma szakértői
Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.
Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.
Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe.