Inzulinrezisztencia vizsgálat

Inzulinrezisztencia vizsgálat

Módosítva: 2019.12.06 15:21

Inzulinrezisztenciára érdemes gondolkodni sikertelen fogyókúrák esetében, ha gyakori cukoréhség lép fel napközben, vagy ha a nagyobb étkezések után álmosság, fáradtság, koncentrációs zavar alakul ki. Kivizsgálása mindenképp vérvételhez kötött, legelterjedtebb a 3 pontos cukorterheléses vizsgálat végzése inzulin szintekkel.

Inzulinulinrezisztencia vizsgálati módszererei:

  • OGTT - cukorterheléses vizsgálat
  • HOMA index
  • Adiponektin szint ellenőrzés

OGTT - cukorterheléses vizsgálat

Inzulinrezisztencia jelenlétét elsősorban inzulinszinteket is mérő cukorterheléses laborvizsgálattal tudjuk kimutatni, vagy gyakoribb nevén 3 pontos cukorterheléses vizsgálattal inzulin szintek ellenőrzése mellett. Az inzulinrezisztencia vizsgálat során a vizsgált személynek meghatározott mennyiségű cukrot kell elfogyasztani (rendszerint 75 gramm cukoroldat), és azt vizsgáljuk, hogy ez az éhgyomorra elfogyasztott cukor milyen mértékben emeli meg a vércukorszintet. A másik fontos szempont a vizsgálat során, hogy a megemelkedő vércukorszint milyen mértékben emeli meg az inzulin szintet, és az mikor kezd el csökkeni, egyáltalán elkezd-e, és mennyire közelíti meg a kezdő vércukor és inzulin érték a 120 perces eredményeket. Az inzulinrezisztencia vizsgálat során többször veszünk vért: egyszer a cukor elfogyasztását megelőzően, majd általában még 2 alkalommal, 60 perccel a cukoroldat elfogyasztása után, majd 120 perccel utána ismételten. A vér cukor - és inzulinszintjét minden mintában megmérjük, ezzel egy idő-vércukorszint, inzulinszint grafikont rajzolunk fel, és kirjzolódik a vércukor és inzulin görbe. 

Az OGTT vizsgálatot lehet kérni 3-nál több vagy éppen kevesebb vércukor és inzulin ellenőrzési ponttal. Ezt mindig egyeztesse kezelőorvosával, hogy Önnek hány pontos mérés javasolt. 

Olvassa el betegtájékoztatónkat az OGTT vizsgálatra felkészüléssel kapcsolatban ide kattintva. 

A kapott eredmények kiértékelése minden esetben orvosi feladat. Jelenleg nem ismert általánosan elfogadott normál értéke az inzulinnak, ezért minden érintett esetében egyánre szabotta kell eldönteni a tünetek, kórelőzmények, családi anamnézis, aktuális állapot függyvényében, hogy az IR diagnózisa kimondható-e. 

Kapcsolódó cikkek, melyeket mindenképpen olvasson el!

Homa index

A Homa-index egy számított érték, mellyel IR laborvizsgálata során találkozhatunk. A szakirodalomban elsősorban a HOMA értékkel kapcsolatban vannak adatok, melyet az IR diagnózis felállításához használnak. A Homa index kiszámítása az éhomi cukor és az éhomi inzulin szint szükséges, melyeket összeszorzunk egymással, majd elosztjuk 22,5-tel. Amennyiben a kapott szám értéke meghaladja a 2-őt, már gyanakodhatunk IR-re, 4 felett kimondható az IR. Hátránya a HOMA indexnek, hogy nem veszi figyelmbe a terheléses vércukor és inzulin értékeket, ezért álnegatív eredményet is kaphatunk ellenőrzésekor. 

Adiponektin szint ellenőrzése:

A legújabb kutatások szerint az adiponektin szint, egy jelző faktora lehet az inzulinrezisztenciának. A vizsgálat előnye, hogy egy vérvételből állapítható meg az adiponektin hormon szintje és így elkerülhetővé válik a cukorterheléses vizsgálat elvégzése. Főleg azoknál javasolt a teszt elvégzése, akik nem bírják a cukortehelés vizsgálatot. 

Adiponektin szintről bővebben itt tájékozódhat>>

Endokrinközpontban kérheti az adiponektin szint ellenőrzését, bejelentkezéshez kattintson ide. 

Az inzulinrezisztencia vizsgálat helye, időpontja:

Cukroteheléses vizsgálatot csak reggel, 8 órás kezdéssel végzünk! A vizsgálat közel 2-3 órát igénybe vesz, mely során nem lehet elmenni, fizikai aktivitás a vizsgálat közben nem javasolt. 

Az inzulinrezisztencia vizsgálatot az alábbi helyszíneken tudjuk biztosítani:

  • Speedmedical - Budai Endokrinközpont: 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5. emelet,
  • Speedmedical - Széna tér: 1015 Budapest, Ostrom u. 16. fsz 3
  • Speedmedical - Arany János: 1051 Budapest, Arany János utca 33., 1. emelet (129-es kapucsengő)
  • Speedmedical - Keltex: 1117 Budapest, Fehérvári út 44. (Keltex rendelő)
  • Speedmedical - Bosnyák tér: 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Az inzulinrezisztencia vizsgálatra bejelentkezés:

Telefonon: +36 (70) 329 0640

Online a speedmedical oldalán, vérvételi helyet kiválasztva: 

Az inzulin rezisztencia (IR) vizsgálathoz nem szükséges orvosi beutaló!

Téma szakértői

Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Dr. Skurdenka Beatrix

Dr. Skurdenka Beatrix

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok