Túlsúly, meddőség? Lehet, hogy prolaktin túltermelődés okozza?

Túlsúly, meddőség? Lehet, hogy prolaktin túltermelődés okozza?

Dr. Skurdenka Beatrix Módosítva: 2025.04.24 08:55

Az agyalapi mirigy által termelt prolaktin hormon többek közt a tejelválasztásért és a terhesség támogatásáért felelős. Ha azonban nem terhesség vagy szoptatás miatt emelkedik meg a szintje, sok probléma forrása lehet. A prolaktin túltermelődés ugyanis menstruációs zavarokat, meddőséget, vetélést, indokolatlan tejcsorgást, mellfeszülést, fejfájást, fáradtságot, depressziót és súlygyarapodást is okozhat. Dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont főorvos endokrinológusa, belgyógyász az összetett kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Viktor

Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5

Mi okozhatja a prolaktin túltermelődést?

A meddőség oka a prolaktin túltermelés is lehet.A prolaktin az agyalapi mirigyben, a hipofízisben termelődő hormon, amely egészséges esetben csak a kismamáknál magas, ugyanis ez „utasít” a tejtermelésre. (Ez azonban csak egy részét képezi annak a nagyon bonyolult, összetett feladat láncolatnak, melynek részeként hangolja az egész szervezetet, a szellemi, fizikai kihívások, tevékenységek kiszolgálására.)
Ha a szoptatós időszakon kívül jelentkezik a túltermelődés, az kórosnak tekinthető. A prolaktin túltermelés (hyperprolactinaemia) nőknél 20 és 50 éves kor között a leggyakoribb, de férfiaknál is előfordulhat, főként 50 éves kor fölött, bár manapság egyre fiatalabb korban.
Az okok egész széles skálán mozognak, hiszen prolaktin túltermelést okozhat például az agyalapi mirigy gyulladása, fertőzése, jóindulatú daganata, bizonyos szervi problémák, a kábítószer, az alkohol, egyes gyógyszerek és fogamzásgátlók is.
- Jelen, nagyon felgyorsult világunkban, ahol időhatárok közé vagyunk szorítva, nagyon sok az információ, a megfelelési kényszer, ad hoc kell reagálni a gyors változásokra, kihívásokra, a stressz okozza a prolaktin emelkedést. Hiszen ez a hormon valójában a fő menedzserünk, akitől „kérünk”, „akihez szólunk”, amire azt mondjuk, hogy „agyban dőlnek el a dolgok” – magyarázza érzékletesen Skurdenka főorvosnő.
A stressz okozta a prolaktinszint emelkedés az egyik legsúlyosabb következmény, a meddőség tekintetében szinte ördögi körként működik: minél stresszesebb valaki a be nem következő terhesség miatt, annál nagyobb az esélye a prolaktin túltermelődés kialakulásának, vagy a sok stressz, annak nem megfelelő kezelése, az eleve emelkedett szint gátolja a fogamzást. A túl sok hormon ugyanis gátolhatja a peteérést, a megtermékenyült petesejt beágyazódását. A túltermelés miatt ráadásul csökken a libidó, rendszertelen lehet a menstruáció is – tehát újabb akadályok nehezítik a teherbe esést.

Ez lehet az oka a hízásnak és egyes hormonális zavaroknak is

- A nagyobb stressz több energiát igényel, ami miatt raktározásra áll be a szervezet.  A stresszhormon vércukor és inzulin emelő hatású. Ezért sem meglepő, hogy a magas prolaktinszintre sokszor azért derül fény, mert a páciens a hízásának, fogyási képtelenségének okát szeretné kivizsgáltatni. Ebből a szempontból a prolaktin túltermelés azért problémás, mert csökkenti a zsírszövet képességét a cukor és a zsír tárolására, amelyek aztán felhalmozódhatnak a vérben és bizonyos szövetekben. Ennek következményes veszélye, hogy megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát – hangsúlyozza dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont főorvos endokrinológusa, belgyógyász. - A prolaktin továbbá befolyásolja a test zsíranyagcserére való képességét is. Amikor a zsírszövet jeleket kap a prolaktintól, az úgy reagál, hogy csökkenti az ún. adiponektin nevű hormon termelését, amely szerepet játszik a különféle tápanyagok anyagcseréjében. Emellett a túl sok prolaktin egyéb hormonális zavarokat is okozhat, így például ösztrogéndominanciát, ami szintén gyakran jár hízással. A magas prolaktinszin miatt ugyanis zavar keletkezhet a ciklusban, a tüszőrepedés nem történik meg, így elegendő progeszteron sem fog termelődni, ami ösztrogéndominanciához vezet.

A kivizsgálás eredményétől függ a kezelés

A prolaktin túltermelődés diagnózisához szükséges a laborvizsgálat.- Amikor nem terhesség miatt megnagyobbodott emlőket vagy éppen tejcsorgást tapasztalunk, mindenképpen gyanakodnunk kell prolaktin túltermelődésre. Ezen kívül a felsorolt tünetek szintén kivizsgálást indokolnak. Számos vizsgálat elvégzése szóba jöhet, hiszen nem csak a hormonszintek vérből történő meghatározása fontos, de annak kiderítése is, mi okozza az prolaktinszint emelkedést. Ha az agyalapi mirigy problémájára gyanakszunk, szükség lehet például CT-re vagy MRI-re, de mivel veseelégtelenség, pajzsmirigy elégtelenség és májzsugor is okozhat magas prolaktinszintet, így ezeket is vizsgálni kell. A kikérdezésnél esetleg kiderülhet az is, hogy antidepresszáns vagy fogamzásgátló szedése eredményezi ezt a jelenséget, így ennek is fontos utánajárni és szükség esetén változtatni a gyógyszerelésen – ismerteti Skurdenka doktornő.
Amennyiben szervi okra derül fény, természetesen annak kezelése szükséges. Ez igen sokszor gyógyszeres kezelés, de például azokban a ritkább esetekben, amikor jóindulatú daganat miatt az agyalapi mirigy mérete jelentősen megnő, idegsebészeti műtétre kerülhet sor. Az esetek döntő többségében nagyon jó hatású - akár kiegészítő kezelésként is - a stresszoldás, amelyben pszichológus, mentálhigiénés szakember segítségét is érdemes igénybe venni. 

Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!

32 éves nő vagyok, mindig is extrém vékony voltam, pár hónapja viszont 3-4 hét alatt felszaladt rám 11 kiló, pedig az életmódom nem változott. Endokrinológiára erre az évre már nincs szabad időpont, hiába vártam, így magán úton kezdenék neki a nyomozásnak. Tudna nekem segíteni kérem, hogy a laborvizsgálat során első körben mely hormonokat stb. kéne mindenképp megnézetni? Nagyon köszönöm a segítségét előre is! :)
Tisztelettel:
Kármen

Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Kedves Kármen!

Ez valóban hihetetlen gyors súlygyarapodás.
A következő laborokat mindenképpen csináltassa meg: Nagy rutin, 3 pontos OGTT inzulin szintekkel, TSH, fT4, fT3, rT3, aTPO, aTG, kortizol.

Üdvözlettel,
Dr. Borús Hajnal

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

átfogoó segítség

Átfogó szakmai tényfeltárás és segítség nyúltással voltam a legjobban megelégedve.

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK