Magas ATPO normál TSH mellett-lehetséges?

Magas ATPO normál TSH mellett-lehetséges?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.09.29 14:29

A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így. 

ATPO és a TSH- mi micsoda? 

A TSH (thyroid stimulating hormone) az agyalapi mirigy által termelt hormon, mely a pajzsmirigy hormonjainak szintjét befolyásolja- ezért is nevezik pajzsmirigy szabályozó hormonnak. Amennyiben alacsony a pajzsmirigy hormonok szintje, akkor a mennyisége megemelkedik, míg, ha túl sok a T4/T3, akkor csökken. Éppen ezért a TSH értékéből igen jól lehet következtetni arra, hogy fennáll-e pajzsmirigy alul-vagy túlműködés

magas ATPOAz ATPO (Anti-TPO) egy antitest, ami a TPO nevű enzim ellen termelődik.  A TPO kulcsfontosságú anyag a pajzsmirigy hormonok előállításában, szintézisében. Az ATPO gátolja a TPO működését, valamint az antitestek megakadályozzák a TPO jód felhasználását is. Így a magas ATPO mennyiség könnyen pajzsmirigy alulműködéshez vezet, mert ekkor nem tud elegendő pajzsmirigy hormon termelődni.  Leggyakrabban autoimmun pajzsmirigy zavarok (Hashimoto, Graves-Basedow kór), terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás és (bár ritkábban) pajzsmirigyrák esetén emelkedik meg a szintje, ezért pajzsmirigyzavarok esetén érdemes ellenőriztetni az értékét! 

Kutatások szerint az  anti-TPO antitestek a Hashimoto-kórban szenvedők többségénél nagy mennyiségben megtalálhatók (kb. 90%-ban), míg a Graves-Basedow kór esetén a betegek 75%-ánál. Pajzsmirigyrák esetén ez csupán 10-20%.  

Lehet magas ATPO úgy is, ha jó a TSH? 

A magas ATPO szint mellett igen gyakran fedezhető fel egyéb pajzsmirigyzavar is, ám ez nem minden esetben van így. Előfordulhat, hogy bár nagy számban vannak jelen ezek az antitestek, ám a TSH normál tartományon belül mozog, vagyis nem áll fenn sem pajzsmirigy túlműködés, sem pedig alulműködés. Ilyenkor semmi tennivaló nincs, ám rendszeres kontroll szükséges, hiszen ez megnöveli annak esélyét, hogy az illető a későbbiekben valamilyen pajzsmirigybeteggé váljon.  

“Időbe telhet, amíg az antitestek megváltoztatják a TSH szintjét. Előfordulhatnak olyan esetek, amikor hónapokig, sőt, akár évekig magas az ATPO mennyisége, mielőtt pl. pajzsmirigy alulműködést diagnosztizálnának. Sőt, vannak olyanok is, akiknek bár magas az ATPO szintjük, soha nem alakul ki náluk pajzsmirigy alulműködés”- mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa. 

Mi a teendő, ha magas az ATPO szintje? 

Ez attól függ, hogy van-e mellette hormontermelési zavar vagy egyéb pajzsmirigy betegség. Ha igen, azt mindenképp kezelni kell (legtöbbször gyógyszeresen). Ám ha csupán az ATPO szint magas, a TSH normál tartományon belül mozog és nincs egyéb probléma, akkor elegendő a megfigyelés, a rendszeres kontroll. Bár gyógyszeresen kifejezetten az ATPO emelkedett szintje nem kezelhető, ám egyes vélemények szerint a D-vitamin, szelén szedése, illetve a gluténmentes diéta csökkentheti a mennyiségét. 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor/Doktornő!
Ha a vérképemben ez a három eltérés van és a többi jó. Ennek mi lehet az oka? Monocita 10.4
Koleszterin 5.2
TSH 0.360
Válaszát előre is köszönöm!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Gabriella!

A monocyta szám emelkedett, ez lezajlott fertőzésre utal (vírus általában). A koleszterin is minimálisan emelkedett, emiatt zsírszegény diéta javasolt. A TSH értéket ellenőriztesse le, FT4 és antiTPO meghatározás is történjen, ha kóros értéket adna, endokrinológusnál jelentkezzen kivizsgálásra!

Üdvözlettel: Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK