Hangulati ingadozások, koncentrációs zavar? Gondolt pajzsmirigy betegségre?

Hangulati ingadozások, koncentrációs zavar? Gondolt pajzsmirigy betegségre?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2020.09.01 11:31

Idegesség, hangulatzavar és a napjainkban olyan sok problémát okozó pánikbetegség is jelentkezhet a pajzsmirigy rendellenes működésénél. Miért nem gondolnak a páciensek és a háziorvosok egyből pajzsmirigy zavarra? Ezt is megtudjuk dr. Békési Gábor PhD-től, a Budai Endokrinközpont orvosától.

 

Pajzsmirigy betegség előfordulása

A pajzsmirigy zavarai népbetegségnek számítanak, a teljes lakosságra nézve az alulműködés több mint 4 százalékban, a túlzott működés pedig 1,4 százalékban fordul elő. Sok esetben nem derül ki időben a probléma, mert a tünetei sokszor enyhék, nehezen felismerhetőek, éppen ezért nem gondol senki a pajzsmirigy zavarra, a háziorvosok többsége sem, és számos beutalót kiosztanak, amire a megfelelő helyre jut a beteg. Pedig jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a pajzsmirigy hormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, az agyi működésben is!

Számos szervünk funkcióját befolyásolja a pajzsmirigy hormon!

Dr. Békési Gábor PhD, belgyógyász-endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa elmondta: nem tesz jót a stresszes életmód, az állandó idegesség, a hangulatváltozások. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki trauma, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás. Túlműködésnél igen jellemző tünet a szapora szívverés, az idegesség, alulműködésnél pedig a depresszió. Ezeknél a problémáknál – amelyek rendszerint más tünetekkel együtt jelentkeznek –, nem érdemes külön-külön szakmai segítséget kérni, például azonnal pszichológushoz fordulni, a kiváltó okra, betegségre kell fényt deríteni, és a hatékony terápia esetén idővel megszűnik a jelentkező tünet is (erre kiváló példa a hajhullás, amelyet számos betegség okozhat, így pajzsmirigy zavar is, megfelelő kezeléssel pedig megszűnnek a problémák).

Pajzsmirigy hormonok vizsgálata - vérvétel

A pajzsmirigy betegség kialakulásában fontos szerepet játszik az örökletes hajlam, így amennyiben a családjában előfordult már valamilyen pajzsmirigy probléma, és megfigyelte magán a különböző, pajzsmirigy zavarra jellemző tüneteket, fontos a vérvétellel történő szűrés (egyszerűen megállapítható a vérben lévő hormonok mennyisége különböző labor paramétereket figyelve), amelynek részleteit beszélje meg szakorvosával!

Forrás: Budai Endokrinközpont

Jelentkezz be ONLINE pajzsmirigy kivizsgálásra!

Téma szakértői

Dr. Skurdenka Beatrix

Dr. Skurdenka Beatrix

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő,

Az lenne a kérdésem, hogy szedhetek-e Barátcserjét ? Pajzsmirigy alul működésre 75mg-os Letroxot szedek ,ami szépen be is állította, valamint magas az Anti-TPO: 208. Lombik programban vagyok, és olvastam, hogy a barátcserje jót tehet ilyen esetben.

Köszönöm

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Nóra!

A barátcserje valóban jó hatású lehet, ellenjavallata nincs,nyugodtan szedheti.

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

hozzáállás 5*

A beteghez való hozzáállással nagyon megvoltam elégedve, mind a recepciós hölgyek, mind pedig a doktor úr részéről. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK