Nem mindegy, milyen dózisban kapja a pajzsmirigy gyógyszereit!

Nem mindegy, milyen dózisban kapja a pajzsmirigy gyógyszereit!

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.09.29 14:35

Előfordulhat, hogy túlműködésbe megy át a pajzsmirigy alulműködés, vagy éppen fordítva, ezért rendszeres kontroll vizsgálat indokolt, változtatva a felírt gyógyszer dózisán. Megkérdeztük dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját.

 

Szinte nincs olyan szerv, amelynek funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon: szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, az agyi működésben.

A létfontosságú pajzsmirigy működést az agyalapi mirigy szabályozza, amely a hipothalamus irányítása alatt áll. Előfordulhatnak pajzsmirigy zavarok, egyebek mellett alulműködés és túlműködés, ez utóbbi életveszélyes állapotot, akár halált is eredményezhet.

A pajzsmirigy túlműködés tünetei szerteágazóak, és hamarabb mutatkoznak, mint alulműködésnél, túlműködésénél előfordulhat szapora szívverés, álmatlanság, hasmenés, jelentős étkezés melletti fogyás, nehezebb légzés, csökkent meleg tűrés, fokozott izzadás, meleg és nedves bőr, illetve nőknél menstruációs zavarok. Alulműködésnél is megfigyelhető fáradtság, menstruációs zavar, illetve olyan tünetek alakulhatnak ki, mint hízás, hideg intolerancia vagy depresszió.

Változhat a gyógyszerek dózisa

A pajzsmirigy betegségben szenvedők többsége gyógyszeres terápiára szorul, ennek hatását, a dózis adagját rendszeresen ellenőrizni kell. Dr. Békési Gábor PhD azt mondja, éppen ezért félévente szükséges elmennie a páciensnek szakorvosához!

Előfordulhat, hogy túlműködésből pajzsmirigy alulműködésbe, és fordítva, alulműködésből pajzsmirigy túlműködésbe megy át a betegség, ennek hátterében az alkalmazott készítmény dózisa áll, szerencsére átmeneti változásról van szó.

Mit okozhat a melegebb idő?

Ilyenkor felerősödhetnek a tünetek, főként a túlműködésben szenvedőknél, hiszen náluk gyakran jelentkezik fokozott verejtékezés, álmatlanság, így nehezen vészelik át a meleget. Ebben az esetben gyakrabban kell felkeresni orvosát, hogy beállítsák a szedett készítmény adagját.
A pajzsmirigy betegség kezelésénél az egyik legfontosabb teendő az életmódbeli és a dietetikai tanácsadás a szükséges gyógyszeres kezelés mellett, ezt nem győzzük hangsúlyozni.

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

Téma szakértői

Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Drnő/ Drúr!

Hashimotoval diagnosztizáltak. Értékeim határétéken belüliek, bár az fT4 14 körüli, az antiTpo is szépen lement 40 re. Mostanában mégis rettentően kinoz a nehéz nyelés, gombocérzés. A kérdésem az lenne, hogy napközben csökkenhet/ változhatnak a pm hormonok? Mert azt vettem észre, hogy délelötti órákban még elviselheto, viszont delutanra rosszabbodik, estére már nagyon rossz ez a gomboc, szoritó érzés. Pár napja szedek 12, 5 ug euthyroxot. Márcsak abban bizom, hogy a pm hormon hiány okozza ezt a tünetet és amint elegendő hormon jut a szervezetbe, ez is rendezodni fog. Nagyon megvisel, vacsorazni mar nem is szoktam emiatt. Ön szerint is ez lehet a probléma? Köszönettel, K. Csilla

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!
Nem tudom, hogy a normál labor értékek gyógyszer mellett készültek-e. Ha gyógyszermentesen is normál tartományban vannak a pajzsmirigy hormonok, akkor kezelés nem szükséges. A gombóc érzést megnagyobbodott pajzsmirigy is okozhatja függetlenül attól, hogy jók-e az értékei. Nyelési rtg és úgynevezett trachea légsáv felvétel, valamint pajzsmirigy UH vizsgálat szükséges annak eldöntésére, hogy van-e a nyelőcsőben akadály. Gégészeti vizsgálat és gyomortükrözés is szóba jön.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minőségi távkonzultáció

Meg vagyok elégedve, mert messze lakom, így távkonzultációban el tudtam intézni a kontrollt, és még szabadságot sem kellett kivennem. Köszönöm.

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK