Az, hogy kinek mennyi ideig van szüksége a gyógyszeres kezelésre, az egyéntől függ, és a szakorvosi konzultációk alkalmával dől el. Sok esetben élethosszig tartó terápiára van szükség, ám vannak kivételek. Dr. Békési Gábor PhD-val, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistájával vettük sorba a lehetséges kivételeket.
A pajzsmirigy betegségek egyik csoportját az autoimmun zavarok alkotják, amelyek alul-és túlműködéssel is járhatnak. Ide tartozik a Hashimoto thyreoiditis, valamint a Basedow-kór is. Ez utóbbi hátterében a pajzsmirigy sejteken található, működésüket fokozó TSH receptorok elleni antitest termelődése áll, amely a receptorok ingerlésével pajzsmirigy túlműködést eredményez. Leggyakrabban a fiatal nőket érinti.
Kezelésében nagy szerepet kap a gyógyszeres terápia, ám előfordulhat, hogy izotópkezelésre is szorul a beteg, amelynek lényege, hogy a jódizotóp sugárzó hatása révén elpusztítja az őt felvevő pajzsmirigy sejtet, így megszünteti a túlműködést. Súlyos esetben – jelentős pajzsmirigy megnagyobbodáskor, strúma esetén – sajnos műtétre van szükség. Az ilyen autoimmun pajzsmirigy túlműködéskor van esély a gyógyszeres kezelés bizonyos idő után történő elhagyására, ez kb. 1-1,5 év, ám utána is gyakori szakorvosi ellenőrzés javasolt, mivel a betegség könnyen kiújulhat.
A pajzsmirigy átmeneti gyulladásánál a magasabb hormonszinteket nem szükséges hormontermelést gátló gyógyszerrel kezelni, mert ilyenkor nem túlműködésről van szó, hanem arról, hogy a gyulladás miatt a pajzsmirigysejtekben raktározódó hormonok kiürülnek a vérbe. Ez egy idő múlva megszűnik. Amennyiben a szívműködés túl szapora, a szív tehermentesítésére Propranolol adandó a szakorvossal megbeszélt ideig – tanácsolja Dr. Békési Gábor.
A szülés utáni pajzsmirigyzavar (postpartum thyreoditis) nem csak túlműködésben, hanem alulműködésben is megnyilvánulhat. A kezdeti szakaszban az átmeneti magas hormonszint tüneteit kell kezelni, majd a pajzsmirigyhormon pótlása következik. A probléma 1-1,5 év múlva rendeződik, spontán gyógyul, ám ha nem, akkor sajnos élethosszig kell alkalmazni a hormonpótlást.
Minden esetben az adott kezelés és kontroll eredménye befolyásolja a gyógyszeres terápia módosítását, esetleges elhagyását, a szakorvossal egyeztetve!
Forrás: Budai Endokrinközpont
A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.
Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.
A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.