Örökké szednem kell a pajzsmirigy gyógyszereimet?

Örökké szednem kell a pajzsmirigy gyógyszereimet?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2018.08.28 18:20

Az, hogy kinek mennyi ideig van szüksége a gyógyszeres kezelésre, az egyéntől függ, és a szakorvosi konzultációk alkalmával dől el. Sok esetben élethosszig tartó terápiára van szükség, ám vannak kivételek. Dr. Békési Gábor PhD-val, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistájával vettük sorba a lehetséges kivételeket.

 

A pajzsmirigy betegségek egyik csoportját az autoimmun zavarok alkotják, amelyek alul-és túlműködéssel is járhatnak. Ide tartozik a Hashimoto thyreoiditis, valamint a Basedow-kór is. Ez utóbbi hátterében a pajzsmirigy sejteken található, működésüket fokozó TSH receptorok elleni antitest termelődése áll, amely a receptorok ingerlésével pajzsmirigy túlműködést eredményez. Leggyakrabban a fiatal nőket érinti.

Kezelésében nagy szerepet kap a gyógyszeres terápia, ám előfordulhat, hogy izotópkezelésre is szorul a beteg, amelynek lényege, hogy a jódizotóp sugárzó hatása révén elpusztítja az őt felvevő pajzsmirigy sejtet, így megszünteti a túlműködést. Súlyos esetben – jelentős pajzsmirigy megnagyobbodáskor, strúma esetén – sajnos műtétre van szükség. Az ilyen autoimmun pajzsmirigy túlműködéskor van esély a gyógyszeres kezelés bizonyos idő után történő elhagyására, ez kb. 1-1,5 év, ám utána is gyakori szakorvosi ellenőrzés javasolt, mivel a betegség könnyen kiújulhat.

A pajzsmirigy átmeneti gyulladásánál a magasabb hormonszinteket nem szükséges hormontermelést gátló gyógyszerrel kezelni, mert ilyenkor nem túlműködésről van szó, hanem arról, hogy a gyulladás miatt a pajzsmirigysejtekben raktározódó hormonok kiürülnek a vérbe. Ez egy idő múlva megszűnik. Amennyiben a szívműködés túl szapora, a szív tehermentesítésére Propranolol adandó a szakorvossal megbeszélt ideig – tanácsolja Dr. Békési Gábor.

A szülés utáni pajzsmirigyzavar (postpartum thyreoditis) nem csak túlműködésben, hanem alulműködésben is megnyilvánulhat. A kezdeti szakaszban az átmeneti magas hormonszint tüneteit kell kezelni, majd a pajzsmirigyhormon pótlása következik. A probléma 1-1,5 év múlva rendeződik, spontán gyógyul, ám ha nem, akkor sajnos élethosszig kell alkalmazni a hormonpótlást.

Minden esetben az adott kezelés és kontroll eredménye befolyásolja a gyógyszeres terápia módosítását, esetleges elhagyását, a szakorvossal egyeztetve!

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

Téma szakértői

Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Molnár Jeannette

Dr. Molnár Jeannette

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Asszony!

Leírnám a leleteim eredményeit, és kérném a tanácsát. 2015. novemberben szültem. 2017. Február: TSH:4,98, T4:12,22, T3:5,51. Ekkor semmi nem gondot nem találtak a pm-mel kapcsolatban. Nem küldtek tovább... 2017. augusztus: TSH:5,34, T4:14,54, T3:4,46. Ultrahang: " A pm. jobb lebenye:5x2,5x2,4 cm, egyenetlen kontúrú, apró gócos/foltos jelleggel kifejezetten inhomogénen echoszegény szerkezetű, vascularasatioja közepesen fokozott, benne elszórtan számos, helyenként confluáló 3-5 mm-es echoszegény góc van, a kp. harmadban ventrálisan egy 7x6x6 mm-es, dorsalisan egy 4x3 mm-es echoszegény gyűrűvel övezett echodús göb van. A bal lebeny: 4,5x1,5x2 cm, szerkezete hasonló, gócok ventrálisan confluálnak, az alsó pólusban egy 3 mm-es echodús göb van. Az isthmus 3mm vastagságú. "
Endokrinológiai szakrendelés: pm: norm.tap., göb nem tap., P:76/min., lgl. a nyakon nem tap.

Fentiek alapján Letrox 50 microg / reggel fél tb.- t kaptam szedni, azzal hogy 6 hét múlva kontroll.

Az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy fentiek alapján biztos, hogy gyógyszert kell szednem életem végéig? Mert válaszokat nem igen kaptam, csak azt hogy be kell állítani a gyógyszeremet. Azt sem tudom, hogy pontosan milyen pajzsmirigy betegségem van. Nagyon félek attól,hogy autoimmun betegségem van, és szeretném tudni,mit tehetek annak érdekében, hogy állapotomon javítsak? Tüneteim: ingerlékenység, örökös fáradság, kialvatlanság, időnként memória zavarok, feledékenység, ami 1 éve még egyáltalán nem volt jellemző rám.
Várom megtisztelő válaszát.
Üdvözlettel:
T.A.

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Leletei alapján enyhe fokú pajzsmirigy alulműködése van. Ez nagyon gyakori elváltozás. A Letrox szedése indokolt. A pontos mennyisége beállítása labor ellenőrzéssel lehetséges. Ez egy nagyon egyszerű eltérés. Ne érezze emiatt betegnek magát. Élje az egészséges emberek életét! Több apró göb is van a pajzsmirigyében. 1 cm alatt ezeket csak meg kell figyelni. Évente történjen ultrahang ellenőrzés! Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor.

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.

További részletek
Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.

További részletek
Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK