Hullik a haja? Ezeket a vizsgálatokat végeztesse el!

Hullik a haja? Ezeket a vizsgálatokat végeztesse el!

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2019.02.07 13:05

Hajszálak a fésűben, hajszálak a zuhanyzóban, hajszálak az ágyban- sokak számára nem ismeretlen a probléma, és ha mindez túlzott méreteket ölt, úgy bizony az ember utána szeretne járni annak, vajon mi is okozhatja a fokozott hajhullást. Dr. Bérczy Judit,a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa elmondja, milyen vizsgálatokat célszerű elvégeztetni ilyenkor.

Időjárás, stressz, gyógyszerek

A hajhullást számtalan tényező befolyásolja, így első körben nem érdemes betegségre gyanakodni, ugyanis, ha nincs a hátterében hormonzavar, úgy a probléma rendszerint megszűnik. A hajvesztés fokozódhat pl. az őszi, tavaszi időszakban, vitaminhiány esetén (pl. D/ B-vitaminhiánya), amikor az ember fokozott stressznek van kitéve (pl. Vizsgaidőszak, munkahelyi, magánéleti nehézségek), sőt, bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet a panasz (pl. Egyes véralvadásgátlók). Éppen ezért hajhullás esetén érdemes első körben megvizsgálni élethelyzetünket, gyógyszereinket, mivel gyakran választ is kapunk így a kérdésünkre.

“Hölgyeknél a rendszeres női ciklus mellett az erősebb vérzésekkel hosszútávon összejöhet a vashiány, mely  könnyen orvosolható. Amennyiben a vashiány könnyen visszatér akkor  további  vizsgálatok ebben  az esetben is  szükségesek a  gluténérzékenység irányában”- teszi hozzá a szakértő.

Azonban előfordulhat, hogy a probléma nem szűnik- ilyenkor célszerű valamilyen betegség után kutatni, ugyanis meglehet, hogy akár a hormonok játéka okozz a panaszt. Hogy pontosan milyen laborvizsgálatokra van szükség?

TSH

tshA normálistól eltérő TSH szint pajzsmirigy alul-és túlműködésre is utalhat, és minkettő okozhat fokozott hajhullást. Ekkor érdemes a T3, T4 és az ATPO értékét is megvizsgálni a pontosabb kép érdekében. Amennyiben valaki pajzsmirigyzavarral küzd, úgy az alábbi tüneteket veheti még észre magán: testsúlyváltozás, menstruációs zavarok, teherbeesési nehézségek, vetélés, csökkent hideg/meleg tűrés, alvászavarok, idegesség, depresszió, vérnyomásproblémák. Amennyiben a vizsgálatok igazolják a pajzsmirigyzavart, úgy általában gyógyszeres kezelésre, komplett életmódváltásra, van szükség, olykor műtétre vagy izotópos kezelésre.

Vércukor, inzulin

A helytelen életmód gyakori következménye az inzulinrezisztencia (IR) és  2-es típusú cukorbetegség. Tüneteik közt a hajhullás is szerepel, így ha állandóan a hajszálakat szedegeti ki a fésűből, úgy OGTT-re lehet szükség, melynek során ellenőrzik a 0, 60 és 120 perces vércukor és inzulin értéket. Probléma esetén személyre szabott diéta, rendszeres testmozgás, a már kialakult ásványianyag, vitaminhiány rendezésére és szükség esetén gyógyszeres (cukorbetegeknél akár inzulinos) kezelés indokolt.

Tesztoszteron

tesztoszteronA túl magas tesztoszteron szint nem csak a nőknél, de a férfiaknál is hajhullást okozhat (androgen alopecia). Ekkor a nőknél emellett a bajusz/áll területén pedig fokozott szőrnövekedés figyelhető meg. Amennyiben magas a tesztoszteron szint, érdemes a nőknek mellette PCOS-re is gyanakodniuk, mivel gyakran együtt jár a két állapot. Ennek oka, hogy a túl sok férfi nemi hormon jelenléte miatt zavar áll be a peteérésbe- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa. Ekkor nem alakul ki domináns tüsző, csak sok kisebb, melyek nem repednek meg és cisztákká alakulnak. Élemtódterápiával és/vagy gyógyszerrel orvosolható a probléma.

Gyógynövényekkel a hajhullás ellen

  • Csalán
  • Rozmaring
  • Mezei zsurló
  • Borsmenta
  • Levendula
  • Aprobojtorján
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Kedves szakértő!

Nagyon jók a tapasztalatok, lassan de biztosan sikerül leadni a felesleges kilókat.
1,5 hónap alatt sikerült leadni 7 kg-ot és összesen 20 cm-rel lettem véknyabb. Ez orvosilag is megfelelő eredménynek számít.
Még ugyanennyit szeretnék leadni és teljesen meg leszek elégedve.
Tényleg hatásos mert én nem tudok koplalni és ez a kapszula tényleg elveszi az éhségérzetet, amire nekem szükségem van a fogyáshoz.
Mi a véleménye az elért teljesítményemről.

Válaszát előre is köszönöm.

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Éva!
Örülök a leírt eredménynek.
A nekem átküldött e-mail-ből nem tűnik ki, hogy vajon mi személyesen is találkoztunk-e?
Gratulálok
Üdvözlettel.
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Közvetlen volt, jó benyomást tett rám

"A doktornő nagyon közvetlen volt, jó benyomást tett rám. Figyelmesen hallgatta az általam elmondottakat, kérdéseimre pedig meggyőző magyarázatokat, válaszokat adott. Oldott hangulatban tudtuk megbeszélni a tennivalókat, úgy érzem, megbízhatok a javaslataiban." 

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK