Hullik a haja? Ezeket a vizsgálatokat végeztesse el!

Hullik a haja? Ezeket a vizsgálatokat végeztesse el!

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2019.02.07 13:05

Hajszálak a fésűben, hajszálak a zuhanyzóban, hajszálak az ágyban- sokak számára nem ismeretlen a probléma, és ha mindez túlzott méreteket ölt, úgy bizony az ember utána szeretne járni annak, vajon mi is okozhatja a fokozott hajhullást. Dr. Bérczy Judit,a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa elmondja, milyen vizsgálatokat célszerű elvégeztetni ilyenkor.

Időjárás, stressz, gyógyszerek

A hajhullást számtalan tényező befolyásolja, így első körben nem érdemes betegségre gyanakodni, ugyanis, ha nincs a hátterében hormonzavar, úgy a probléma rendszerint megszűnik. A hajvesztés fokozódhat pl. az őszi, tavaszi időszakban, vitaminhiány esetén (pl. D/ B-vitaminhiánya), amikor az ember fokozott stressznek van kitéve (pl. Vizsgaidőszak, munkahelyi, magánéleti nehézségek), sőt, bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet a panasz (pl. Egyes véralvadásgátlók). Éppen ezért hajhullás esetén érdemes első körben megvizsgálni élethelyzetünket, gyógyszereinket, mivel gyakran választ is kapunk így a kérdésünkre.

“Hölgyeknél a rendszeres női ciklus mellett az erősebb vérzésekkel hosszútávon összejöhet a vashiány, mely  könnyen orvosolható. Amennyiben a vashiány könnyen visszatér akkor  további  vizsgálatok ebben  az esetben is  szükségesek a  gluténérzékenység irányában”- teszi hozzá a szakértő.

Azonban előfordulhat, hogy a probléma nem szűnik- ilyenkor célszerű valamilyen betegség után kutatni, ugyanis meglehet, hogy akár a hormonok játéka okozz a panaszt. Hogy pontosan milyen laborvizsgálatokra van szükség?

TSH

tshA normálistól eltérő TSH szint pajzsmirigy alul-és túlműködésre is utalhat, és minkettő okozhat fokozott hajhullást. Ekkor érdemes a T3, T4 és az ATPO értékét is megvizsgálni a pontosabb kép érdekében. Amennyiben valaki pajzsmirigyzavarral küzd, úgy az alábbi tüneteket veheti még észre magán: testsúlyváltozás, menstruációs zavarok, teherbeesési nehézségek, vetélés, csökkent hideg/meleg tűrés, alvászavarok, idegesség, depresszió, vérnyomásproblémák. Amennyiben a vizsgálatok igazolják a pajzsmirigyzavart, úgy általában gyógyszeres kezelésre, komplett életmódváltásra, van szükség, olykor műtétre vagy izotópos kezelésre.

Vércukor, inzulin

A helytelen életmód gyakori következménye az inzulinrezisztencia (IR) és  2-es típusú cukorbetegség. Tüneteik közt a hajhullás is szerepel, így ha állandóan a hajszálakat szedegeti ki a fésűből, úgy OGTT-re lehet szükség, melynek során ellenőrzik a 0, 60 és 120 perces vércukor és inzulin értéket. Probléma esetén személyre szabott diéta, rendszeres testmozgás, a már kialakult ásványianyag, vitaminhiány rendezésére és szükség esetén gyógyszeres (cukorbetegeknél akár inzulinos) kezelés indokolt.

Tesztoszteron

tesztoszteronA túl magas tesztoszteron szint nem csak a nőknél, de a férfiaknál is hajhullást okozhat (androgen alopecia). Ekkor a nőknél emellett a bajusz/áll területén pedig fokozott szőrnövekedés figyelhető meg. Amennyiben magas a tesztoszteron szint, érdemes a nőknek mellette PCOS-re is gyanakodniuk, mivel gyakran együtt jár a két állapot. Ennek oka, hogy a túl sok férfi nemi hormon jelenléte miatt zavar áll be a peteérésbe- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa. Ekkor nem alakul ki domináns tüsző, csak sok kisebb, melyek nem repednek meg és cisztákká alakulnak. Élemtódterápiával és/vagy gyógyszerrel orvosolható a probléma.

Gyógynövényekkel a hajhullás ellen

  • Csalán
  • Rozmaring
  • Mezei zsurló
  • Borsmenta
  • Levendula
  • Aprobojtorján
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!
Köszönöm a válaszát.
Bromocriptinből reggel egy egészet,este pedig 2 egészet szedtem.THS-re is vettek vért amikor a Prolaktint nézték.Augusztus 25.-én voltam a vérvétel akkor az alábbi eredmények lettek: Prolaktin:217,8 TSH:2,12 FT3:5,15 FT4 13,93

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedttves Éva!
A tej fogyasztás pajzsmirigy betegségek esetén nem ajánlott.
Igy a reggeli tejes zabkása semmiféleképpen nem.
A feldolgozott fermentált tejtermékek mértékkel( kefír, joghurt, túró sajt) fogyasztható.
A glutamátos ízfokozók( E620-628) teljesen kiiktatni.
A cukor, sok édesség sem kedvező.
Speciálisabb kiegészítő tanácsokat a rendelésemen meglévő spesiális diagnosztikai vizsgálat alapján szoktam megtenni.
A Bio-szelén 50 mg reggel egy tabletta is segít még.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szuper skype konzultáció

Nagyon elégedett voltam a Skype-konzultációval és persze dr. Bérczy Judittal. A kérdéseimre körültekintő és hasznos válaszokat kaptam. Nagyon szimpatikus volt a doktornő kedvessége és nyitottsága. Szuper, csak ajánlani tudom!

További vélemények

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK