Magas tesztoszteronszint-mi okozhatja?

Magas tesztoszteronszint-mi okozhatja?

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.07.13 Módosítva: 2017.08.10 17:38
A magas tesztoszteronszint számtalan problémát okozhatnak a nőknél, hiszen amellett, hogy jelentősen megnehezíti a teherbeesést, olyan önbizalom romboló külső panaszokat is okozhat, mint az arcon lévő fokozott szőrnövekedés, hajhullás, pattanások, túlsúly. Hogy mi minden állhat az állapot hátterében, arról dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

Okok

IR/PCOS

A magas tesztoszteronszint gyakran kár együtt IR-rel, illetve PCOS-sel.  Nőknél ugyanis a tesztoszteron kb. 25 százaléka a petefészkekben termelődik, és ha a vérben magasabb az inzulin szintje, úgy az több tesztoszteron termelésére készteti ezen szerveket- így minél súlyosabb az inzulinrezisztencia, annál fokozottabban lesz jelen a tesztoszteron is. Ezen kívül PCOS esetén is magasabb androgén hormon mennyiség figyelhető meg, ami magyarázza a peteérési zavart. Ekkor ugyanis a magas tesztoszteron szint miatt nem megy végbe normál tüszőérés-és repedés, és a domináns tüsző kialakulása helyett folyadékkal teli ciszták keletkeznek. Szerencsére életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel orvosolható a probléma és ezáltal a férfi hormon szintje is mérséklődik.

Pajzsmirigyzavarok

A pajzsmirigy igen sok minden befolyásol a szervezetben, és ha hormontermelésében probléma adódik, úgy gyakran dominószerűen az egész endokrin rendszer működését döntheti. Így van ez a nemi hormonok termelésével is, melyre a pajzsmirigy több módon is hatást gyakorol. Az egyik út az, hogy ha a pajzsmirigy kevés hormont termel (vagyis alulműködik), akkor Sex Hormone Binding Globulin (SHBG) szintje is lecsökken, ami megkötné a felesleges nemi hormonokat. Így tehát, ha nincs elegendő SHBG jelen, úgy könnyen tesztoszteron túltengés alakul ki, mivel egészséges esetben a nőknél a tesztoszteron 80 százaléka kötődik a SHBG-hez.

A pajzsmirigy alulműködés az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel könnyen orvosolható.

Stressz

A stressz köztudottan komoly befolyást gyakorol a hormonháztartásra. A túl sok idegeskedés ugyanis könnyen pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, valamint a női nemi hormonok szintjét is csökkenti, melyek ellensúlyoznák a tesztoszteron termelődését. Ráadásul a stressz megnöveli a mellékvese által előállított DHEA szintjét is, mely az égbe repítheti a tesztoszteron mennyiségét- mondja dr. Koppány Viktória a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

Mellékvese betegségei

Az androgéneket is előállító mellékvese szintén egy igen fontos hormontermelő szervünk, így annak zavarai is vezethetnek túlságosan magas DHEA/tesztoszteron szinthez. Ezt okozhatják pl. androgéntermelő adenómák, mellékvese hiperplázia, melyeket a legtöbb esetben gyógyszeresen és sebészeti úton kell kezelni. Ezen kívül előfordulhat, hogy kortizolhiány, mellékvese-fáradtság okozza a zavart. Kezelése gyógyszeres terápiával, illetve szükség esetén műtéttel történik.

További híreink>>>

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt doktor úr/nő!

Két és fél éve diagnosztizáltak nál.Hashimotót,synthroxint szedek (75mg)
A pajzsmirigy értékeim normális,sőt optimális tartományvan vannak,kivéve az antiTPo-t,de az is viszonylag jó egy hónapja 93 volt. Viszont közel egy éve alvási pro lémák jelentkeztek nálam,nem tudok hat óránal többet aludni,ami sjanos nekem nagyon kevés,ezért sokszor nagyon fáradt vagyok. Mivel a hajnlai forgolódás elég idegesítő, elsőként lelki vonalon,stresszcsökkentéssel és esetleges lelki gondjaim feltárásával kezdtem,mediáltam, jártam masszázsra,igyekeztrm minél jobban kikapcsolni. De semmi nem segített. Aztán el keztem orvosokhoz járni, égül ételintoleranci teszten találtak néhány ételt,amivel gondom van. Ezeket kizártam az étrendemből,ekkor csölkent le az antiTpo-m,de az alvási gondom megmaradt.
Nemrégiben találkoztam valakivel,akia synthroxin szedését követően szi tén álmatlanság gyötörte. Lehetségesnek tartja,hogy ez a gyógyszer okozza az alvási problémámat? Találkozott ilyen mellékhatással a parixisában?
E felvestétől függetlenül, lehetséges,hogy endokrin gond okozza az alvási gondjaimat? Mellékvesémet megnézték,elvileg rendben,de figyelmeztettek hogy a kialvatlanság nem a mellékvese barátja,és mindenképpen változtassak rajta,mert biztosan lesz mellékvíse gondom,ha így folytatom.

Válaszát előre is köszönöm! Eszter

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Eszter!
A készitmèny lecserélésének nincs akadálya. A TSH normális maradjon.
Alvászavara hátterében nem csak hormonális, hanem egyéb lelki vagy testi bajok is állhatnak.

Üdvözlettel.
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elégedett

Nagyon elégedett voltam a  Doktornő felkészültségével, az időpont visszajelző sms-el, recepciós hölgyek kedvességével és felkészültségével.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK