Az Endokrinközpont dietetikusai segítenek abban, hogy a megváltozott életmód mellé változatos ételek biztosítsák a mindennapi energiát. Az étkezési napló vezetése lehetőséget teremt a páciensek számára, hogy pontos képet kapjanak étkezési szokásaikról és átlássák az esetlegesen elkövetett hibákat.
Manapság egyre több ember tér át a vegetáriánus vagy vegán étkezésre, azonban sokan különösebb átgondolás nélkül kezdenek bele, ami komoly hiányokhoz vezethet. Hogy pontosan mi mindenre kell ügyelni, ha valaki el szeretné hagyni az állati eredetű élelmiszereket, arról Vajdovich Dorottya, a Budai Endokrinközpont dietetikusa beszélt.
A páciens vezeti megadott útmutatók alapján, hogy pontosan milyen típusú ételt milyen mennyiségben, mikor, milyen időközönként, illetve hol fogyaszt el. Az egyhetes étrend összeírása után az étkezési naplót elküldi a dietetikus részére, aki pontosan kielemzi, hogy a konzultáció során megbeszéltekhez, javasoltakhoz, személyre szabott étrendi tanácsokhoz képest milyen volt a kliens által vezetett egyhetes étrend.
Figyelem! Ezen szolgáltatás feltétele, egy első dietetikai konzultáción való részvétel.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői
Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.
Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.
Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe.