policisztás ovárium szindróma (PCOS)
inzulinrezisztencia (IR)
túlsúly
sport és endokrin betegségek étrendi összehangolása
Rendelés típusa:
Az egyetem elvégzése után terápiás dietetikusként kezdtem el tevékenykedni, hogy széles körű tapasztalatot gyűjtsek a különböző betegségek diétás kezelésével kapcsolatban. Munkám során foglalkoztam kardiovaszkuláris betegséggel küzdő páciensek étrendi kezelésével, IR-es és 2-es típusú cukorbetegek oktatásával, illetve emésztő- és bélrendszeri megbetegedésekkel is. Mindeközben sikeresen elvégeztem a Sport-specifikus dietetikai szakirányú továbbképzést is, így szívesen fogadok hobbisportolókkal is a rendelésemen. Hiszek abban, hogy nincs tiltott élelmiszer, csak kerülendő mennyiség, így a kiegyensúlyozott és változatos étrend híve vagyok. A tanácsadásaim során arra törekszem, hogy a megfelelő étrend önálló kialakítására tanítsam meg a pácienseimet.
Az inzulinrezisztencia társadalmunk egyik leggyakoribb problémája, mely kezeletlen esetben akár 2-es típusú cukorbetegéghez is vezethet. A terápia lényeges részét képezi a speciális diéta, mely elsőre nehezen betarthatónak tűnik, ám egy idő után bárki belejöhet. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa a leggyakoribb kérdéseket szedte össze a diétával kapcsolatban.
A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így.
A jód a pajzsmirigy hormonok fontos alkotója, hiánya és túlsúlya is zavart okoz a pajzsmirigy működésben- éppen ezért érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű bevitelére. Hogy milyen hazánk jódellátottsága jelenleg, miért számít mérföldkőnek a jódozott só bevezetése, illetve, miket okoz pontosan jódhiány, arról Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.
A metformin igen gyakran használt hatóanyag az IR, a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, hiszen nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszintek optimalizálásához. Hogy mi mindent érdemes róla tudni, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától, PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.