PCOS is állhat a depresszió és a fásultság mögött

PCOS is állhat a depresszió és a fásultság mögött

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2023.09.04

A PCOS gyakori probléma, melyet főleg a fogamzókorú nőknél diagnosztizálnak. Tünetei igen szerteágazóak, és sokszor hétköznapiak, így nem mindig figyelnek fel rá. Mivel hormonális zavarról van szó, a hangulatot is befolyásolhatja, sőt, a legfrissebb tanulmányok szerint nem ritkán kiderül, hogy a depresszió és a fásultság mögött PCOS áll. A témában dr. Koppány Viktóriát, az Endokrinközpont PCOS specialistáját kérdeztük.

Online Bejelentkezés

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Gyakran kéz a kézben jár a PCOS és a depresszió

A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma, melynek során – többek között- inzulinrezisztencia és a férfi hormonok túlsúlya diagnosztizálható. Tünetei között legtöbbször az elhízás, a fokozott szőrnövekedés és a pattanásos bőr szerepel, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy ez a kór nagyon sok esetben depresszióval is társul.

Ennek oka nem csupán magában a betegségben keresendő. A változások, amiket a nők testében előidéz, sajnos akár súlyos önértékelési problémákat is eredményezhet. A fogyásra való képtelenség, az állandóak megjelenő pattanások, valamint az arcot is csúfító szőrösödés ugyanis olyan mentális gödörbe taszítja a betegeket, ami csak tovább ront az állapoton- tették közzé a Columbia Egyetem tudósai, akik azt is megfigyelték, hogy a PCOS-ben szenvedő betegek közt ezért gyakrabban diagnosztizálnak depressziót.

PCOS tünetei

  • elhízás
  • fokozott szőrnövekedés
  • hajhullás
  • menstruációs zavarok
  • meddőség

Érdemes tudni, hogy a tünetek nem mindenkinél jelentkeznek, így lappangva is kialakulhat a probléma!

Jöjjön ki a gödörből, és kezeltesse problémáját

A petefészekben kialakult ciszták jelenlétét nőgyógyászati ultrahanggal vizsgálják, míg mögöttes betegségét, az inzulinrezisztenciát vérvétellel lehet kimutatni. Ekkor ugyanis a férfi nemi hormonok túlsúlya miatt nem következik be tüszőrepedés, így ciszták maradhatnak hátra. A diagnózishoz szükséges vizsgálatok nem fájdalmasak, és gyorsan fényt derítenek a problémákra, így ha valamelyik kellemetlen tünetet tapasztalja magán, illetve menstruációs zavarokkal, esetleg meddőséggel küzd, akkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis kezeletlen esetben a probléma a depresszió mellett 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet- figyelmeztet dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont PCOS specialistája.

Maga a PCOS gyógyítása  legtöbbször gyógyszeres kúrával kezelhető, melyet rendszeres mozgás és diéta egészít ki. Sok esetben a fogamzásgátló szedése megszűnteti a tüneteket, így gyakran írják fel a panaszok enyhítésére (ám hátulütője, hogy a problémára sokszor csak akkor derül fény, amikor a nő leteszi a tablettát).

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!
A minap olvasgattam arról mi okozhatja a nyaki szorító érzést és bármelyik oldalra kattintottam a pajzsmirigyproblémát olvastam.
Ezzel kapcsolatban a szeretnék kérdezni mert már volt pajzsmirigy vizsgálatom de ott azt mondták nincs semmi baj.
hogyan tudnám megfelelőbben megnézni a pajzsmirigyemet illetve hogy ez a betegség okozhat e ekcémát illetve annak tüneteit is.
Válaszaikat előre is köszönöm.

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Réka!
Pajzsmirigy kivizsgálás keretében javasolt: vérvétel során TSH, ATPO mérés és pajzsmirigy ultrahang. Ha ezek rendben vannak, akkor ekcémát nem okoz.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Vérprofi

Aspirációs citológiai vizsgálaton vettem részt. Ahogyan mondani szokás: Vass főorvos úr vérprofi. A feszültséget egy szempillantás alatt oldotta, s maga a vizsgálat sem tartott tovább. Maximálisan elégedett vagyok. Köszönöm a profizmust és az elhivatottságot!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

Stressz és hormonzavarok- nem elég egyedül a gyógyszeres kezelés

A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el. 

További részletek
A magas AMH érték PCOS-t is jelezhet

A magas AMH érték PCOS-t is jelezhet

Az AMH megfelelő szintje igen fontos családalapításkor, hiszen minél alacsonyabb mennyiségben van jelen, annál kevesebb az esély a fogantatásra. Ám sokan nem tudják, hogy a túl magas értéke sem kívánatos, ugyanis PCOS-t is jelezhet, ami köztudottan több úton is komoly negatív hatást gyakorol a termékenységre. A magas AMH szint és a PCOS kapcsolatáról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.  

További részletek
Az elhízás okoz hormonzavarokat, vagy fordítva? Utánajártunk!

Az elhízás okoz hormonzavarokat, vagy fordítva? Utánajártunk!

Sokan tisztában vannak azzal, hogy az elhízás és több hormonzavar is kéz a kézben jár. Ám felmerülhet a kérdés, hogy vajon a súlyfelesleg megléte vezet az endokrin problémákhoz, vagy a hormonális állapot következménye, hogy egyre gyorsabban és több kiló csúszik fel? Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük a témában. 

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok