A PCOS igen gyakori probléma, mely egyre több nőt érint. Az állapot kapcsán leginkább a meddőség és a 2-es típusú cukorbetegség kerül szóba, ám a szív-és érrendszert is ugyanúgy veszélyezteti. Hogy miként is függ össze a PCOS a szívproblémákkal, arról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
A PCOS az egyik leggyakoribb endokrin- nőgyógyászati rendellenesség, mely a meddőség és az anovulációs ciklusok egyik vezető oka, és hátterében általában IR (inzulinrezisztencia) áll. Az állapotot ovulációs diszfunkció, az androgén hormonok nagy mennyisége, a magas inzulinszint és a petefészkekben megjelenő ciszták kombinációja jellemzi. PCOS esetén ugyanis az FSH/LH arány felborulása és a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülése miatt nincs megrepedni kész domináns tüsző, hanem helyette több kisebb-nagyobb ciszta keletkezik.
A PCOS szövődményei kapcsán a legtöbb szó a meddőségről és a 2-es típusú cukorbetegségről esik, pedig az állapot nem pusztán a reproduktív részeket érinti. A PCOS ezeken kívül még olyan betegségeket és kóros állapotokat generálhat, mint a méhtestrák, az alváspi apnoe, a metabolikus szindróma, továbbá közvetve a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázatát is nagyban növeli.
A PCOS-ben szenvedő nők nagyobb valószínűséggel túlsúlyosak, cukorbetegek és magas a vérnyomásuk –mondja az endokrinológus- mindez pedig jócskán megnöveli a szív-és érrendszeri problémák esélyét.
A PCOS tehát önmagában nem okoz szívbetegséget, ám jelentős hozzájáruló tényező lehet. A PCOS ugyanis gyakran metabolikus szindrómával jár együtt, ami olyan állapot, amelyet hasi elhízás, magas vérnyomás, inzulinrezisztencia, magas triglicerid-és koleszterinszint jellemez. Ezek külön-külön is, együttesen pedig sokszorosan megnövelik a komolyabb szív-és érrendszeri problémák fellépésének esélyét. Bizonyos vizsgálatok szerint a PCOS-ben szenvedő nőknél akár 11-szer nagyobb valószínűséggel alakul ki metabolikus szindróma, így fontos odafigyelni rá!
Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy azoknak, akik PCOS-ben szenvednek, jellemzően emelkedett a koleszterin-és a trigliceridszintjük. A kóros mennyiségű “rossz” koleszterin miatt ún. plakkok rakódnak le az erekben, így az állapot érelmeszesedéshez, érszűkülethez, valamint magasvérnyomáshoz vezethet.
Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa szerint az állapot kezelésének és a szívbetegségek megelőzésének kulcsmozzanata a megfelelő életmód követése és a súlyfelesleg leadása. Ehhez a betegnek személyre szabott diétát kell követnie (lehetőleg dietetikus által összeállított), valamint rendszeres mozgást kell beiktatnia. Amennyiben indokolt, gyógyszeres (metformin) kezelés is szükségessé válhat- így az inzulinszint optimalizálható, a hormonháztartás javítható és a testsúly is csökkenthető. Ezekkel nem csupán a PCOS kezelhető, de a metabolikus szindróma is javul, a koleszterinszint és a vérnyomás mérséklődik, így a szív-és érrendszeri betegségek esélye is csökken.
Ezek az életmódbeli változtatások szükségesek a PCOS és a szívbetegségek ellen
Étkezzen megfelelően (csökkentse a finomított szénhidrátok bevitelét, használjon alternatív édesítőszereket, fogyasszon sok rostot, növényi zsírforrást)
Mozogjon rendszeresen (heti 150 perc)
Szabaduljon meg a súlyfeleslegtől
Csökkentse a stresszt
Szedjen D-vitamint
Szokjon le a dohányzásról
A stressz a mindennapi életünk szerves részét képezi, éppen ezért fontos, hogy megtanuljuk a megfelelő stresszkezelési technikák elsajátítását, hiszen, ha az idegeskedés és a feszült hangulat állandósul, akkor az nem csak a mentális egészségünkre van hatással, hanem a fizikaira is. Hogy milyen változásokat idéz elő sok stressz a hormonrendszerünkben, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa magyarázta el.
Az AMH megfelelő szintje igen fontos családalapításkor, hiszen minél alacsonyabb mennyiségben van jelen, annál kevesebb az esély a fogantatásra. Ám sokan nem tudják, hogy a túl magas értéke sem kívánatos, ugyanis PCOS-t is jelezhet, ami köztudottan több úton is komoly negatív hatást gyakorol a termékenységre. A magas AMH szint és a PCOS kapcsolatáról dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Sokan tisztában vannak azzal, hogy az elhízás és több hormonzavar is kéz a kézben jár. Ám felmerülhet a kérdés, hogy vajon a súlyfelesleg megléte vezet az endokrin problémákhoz, vagy a hormonális állapot következménye, hogy egyre gyorsabban és több kiló csúszik fel? Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük a témában.