Nőknél a mellen lévő, sötét színű szőrszálak igen sok bosszúságot tudnak okozni. A sötét hajúaknál ez gyakori problémának számít, ám ha túl sok van belőlük, vagy ha eddig nem tapasztalta az illető, úgy inzulinrezisztencia is állhat a hátterében. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája a sokakat érintő hormonzavarról és annak kezeléséről beszélt.
A nők többsége örökös harcot vív a szőrszálakkal, hiszen a mai kor nőideáljának bőre sima és szőrtelen. Éppen ezért igen kellemetlen és zavaró tud lenni az, ha olyan helyeken nőnek hosszú és sötét szőrszálak, ahol inkább a férfiakra jellemző. Ilyen rész az áll/bajusz területe, valamint a mellek.
Természetesen azonnali, tüneti kezelésként remek szolgálatot tehet egy jó csipesz, ám érdemes mellette utánajárni annak, hogy vajon mi is okozhatja, ugyanis gyakran inzulinrezisztencia, PCOS áll a fokozott szőrnövekedés mögött.
A fokozott szőrnövekedés férfiakra jellemző területeken a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülését feltételezi. Amennyiben valakinél inzulinrezisztencia áll fenn, úgy általában magasabb a tesztoszteron szintje is, ezért jár együtt gyakran az IR PCOS-sel. Nőknél ugyanis a tesztoszteron kb. 25 százaléka a petefészkekben termelődik, és ha a vérben magasabb az inzulin szintje, úgy az több tesztoszteron termelésére készteti azokat. A magas férfi nemi hormonok hatására nem csak a tüszőérés-és repedés szenved zavart, hanem a férfiakra jellemző vonások is megjelenhetnek: pl. Hasi hízás, zsíros bőr, hajhullás, valamint fokozott szőrnövekedés bajusz/áll/mellbimbó területén.
Hogy a tüneteket maga mögött tudhassa, fontos a tesztoszteron szintjének csökkentése, melyet elsősorban az inzulinszint normál tartományba kerülésével, vagyis az inzulinrezisztencia kezelésével lehet elérni. A terápia a személyre szabott diétára és a rendszeres testmozgásra épül, amit szükség esetén gyógyszeres kezelés egészít ki- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája. Amennyiben az inzulin mennyisége visszaszorul az egészséges keretek közé, úgy a tesztoszteroné is ezáltal búcsút inthet a zavaró tüneteknek.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Önbizalmat is ad az inzulinrezisztencia megfelelő kezelése A HOMA index fontos, de nem mérvadó az IR diagnózisához |
Bejelentkezés kivizsgálásra: |
Endokrinközpont |
Véleményeket Dr. Koppány Viktóriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekNagyon értékelem, hogy a doktornővel tudntam telefonon is konzultálni, és nem kellett terhesen emberek közé mennem a koronavírus idején. Remek kezdeményezésnek tartom a Távkonzultáció lehetőségét. Mindenkinek csak ajánlom!
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.