Szőrszálak a mellbimbó körül nőknél- IR is okozhatja

Szőrszálak a mellbimbó körül nőknél- IR is okozhatja

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2019.04.04 10:03

Nőknél a mellen lévő, sötét színű szőrszálak igen sok bosszúságot tudnak okozni. A sötét hajúaknál ez gyakori problémának számít, ám ha túl sok van belőlük, vagy ha eddig nem tapasztalta az illető, úgy inzulinrezisztencia is állhat a hátterében. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája a sokakat érintő hormonzavarról és annak kezeléséről beszélt.

Szőrszálak a mellen

A nők többsége örökös harcot vív a szőrszálakkal, hiszen a mai kor nőideáljának bőre sima és szőrtelen. Éppen ezért igen kellemetlen és zavaró tud lenni az, ha olyan helyeken nőnek hosszú és sötét szőrszálak, ahol inkább a férfiakra jellemző. Ilyen rész az áll/bajusz területe, valamint a mellek.

Természetesen azonnali, tüneti kezelésként remek szolgálatot tehet egy jó csipesz, ám érdemes mellette utánajárni annak, hogy vajon mi is okozhatja, ugyanis gyakran inzulinrezisztencia, PCOS áll a fokozott szőrnövekedés mögött.

Magas inzulinszint, túlsúlyba került férfi nemi hormonok

szőrszálak a mellen nőknélA fokozott szőrnövekedés férfiakra jellemző területeken a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülését feltételezi. Amennyiben valakinél inzulinrezisztencia áll fenn, úgy általában magasabb a tesztoszteron szintje is, ezért jár együtt gyakran az IR PCOS-sel.  Nőknél ugyanis a tesztoszteron kb. 25 százaléka a petefészkekben termelődik, és ha a vérben magasabb az inzulin szintje, úgy az több tesztoszteron termelésére készteti azokat. A magas férfi nemi hormonok hatására nem csak a tüszőérés-és repedés szenved zavart, hanem a férfiakra jellemző vonások is megjelenhetnek: pl. Hasi hízás, zsíros bőr, hajhullás, valamint fokozott szőrnövekedés bajusz/áll/mellbimbó területén.

Tartsa kordában inzulinszintjét és felejtse el a csipeszt

szőrszálak a mellenHogy a tüneteket maga mögött tudhassa, fontos a tesztoszteron szintjének csökkentése, melyet elsősorban az inzulinszint normál tartományba kerülésével, vagyis az inzulinrezisztencia kezelésével lehet elérni. A terápia a személyre szabott diétára és a rendszeres testmozgásra épül, amit szükség esetén gyógyszeres kezelés egészít ki- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája. Amennyiben az inzulin mennyisége visszaszorul az egészséges keretek közé, úgy a tesztoszteroné is ezáltal búcsút inthet a zavaró tüneteknek.

Milyen más hormonzavar okozhat magas tesztoszteronszintet az IR-en kívül?

  • Mellékvese hiperplázia
  • Mellékvese fáradtság
  • Pajzsmirigyzavar
  • Magas DHEA szint

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Önbizalmat is ad az inzulinrezisztencia megfelelő kezelése

A HOMA index fontos, de nem mérvadó az IR diagnózisához

Normál ciklus esetén is fennállhat inzulinrezisztencia

Lehetek IR-es tünetek nélkül?

Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő/Doktor Úr!

Érdeklődni szeretnék, hogy pajzsmirigy alulműködés esetén, mennyire szabad étrendkiegészítőket fogyasztani?
Amit Én szedek az a Pyruvat és a CLA (ezek természetes zsírégetők elnevezését kapták).

Jelenleg 50 mg Lettroxot szedek, ami megfelelően szinten tartja a tsh.
Autóimmun eredetű a pajzsmirigy gyulladásom, ezért folyton szednem kell a gyógyszert és nem hagyhatom el soha, az anti TPO 825 éréken volt, ez 900 ról csökkent le fél év alatt.

Fontos számomra, hogy olyan táplálékkiegészítő legyen, ami ártalmatlan a pajzsmirigy gyulladásra, illetve a hatását nem csökkenti, ezért nagyon szeretném, ha elmondaná a véleményét, a 2 termékről.

Pyruvat összetevők (Peak termék):
Kálcium-pyruvate, kollagén protein, alfa-liponsav, fekete bors, hordozóanyag: magnéziumszteraát, krómhefe, nikotinsavamid, mangán-szulfát, piridoxin-hidroklorid, thiaminmononitrát.

CLA összetevők (Peak termék):
CLA-olaj 80% konjugált linolsavval (71%) kollagén protein.

Köszönettel,
Andi

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Andi,
A pajzsmirigy kezelésére a Letrox való, önmagában.
Egyéb vitaminok esetén gyakoribb TSH kontroll javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Koppány Viktória

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szuper megoldás a távkonzultáció

Nagyon elégedett vagyok. Örülök, hogy az Endokrinközpontot választottam. Dr. Koppány Viktória doktornőre ajánlás alapján esett a választásom. Nagyon kedves, körültekintő és segítőkész volt. Türelmes, minden kérdésemre kielégítő választ és iránymutatást kaptam. Kifejezetten tetszett a jelenleg kialakult vírus helyzet miatti rugalmasságuk, hogy felajánlották a távkonzultációt, mely szuper megoldás volt részemre. Az asszisztens kolléganővel a konzultáció előtt és után is többször beszéltem telefonon és emailen is, aki nagyon segítőkész és kedves volt.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK