Az inzulinrezisztencia a férfiaknál is okozhat meddőséget

Az inzulinrezisztencia a férfiaknál is okozhat meddőséget

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2023.07.10 08:27

Az inzulinrezisztencia és a meddőség leggyakrabban a nők kapcsán kerül szóba, hiszen az IR komoly hatást gyakorol a női nemi hormonokra és a menstruációra. Azonban a túl magas inzulinszint a férfiaknál is generálhat termékenységi problémákat, így érdemes esetükben is felhívni rá a figyelmet. Hogy mégis miért okozhat az inzulinrezisztencia meddőséget a férfiaknál, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.

Inzulinrezisztencia a cukorbetegség előfutára

Az inzulinrezisztencia egy olyan állapot, amikor a sejtek nem reagálnak megfelelően a hasnyálmirigy által termelt inzulinra (vagyis rezisztensek rá), így a glükóz kevésbé képes beépülni a sejtekbe. Emiatt a szervezet nem tudja felhasználni a vércukrot energiaforrásként, ezért éhezni kezd. Kompenzálásként a hasnyálmirigy még több és több inzulint termel. Viszont túl sok ideig a hasnyálmirigy nem képen a fokozott inzulin termelésre, így kifárad, és a glükóz mennyisége olyannyira megemelkedik, hogy végül kialakul a 2-es típusú cukorbetegég.

Amennyiben valaki inzulinrezisztenciában (IR) szenved, az az esetek többségében súlygyarapodást tapasztal. A felesleges glükóz ugyanis zsírként raktározódik el- főleg a has körül (centrális elhízás). Sajnos a súlygyarapodás csak fokozza az inzulinrezisztenciát, és egy ördögi kör alakul ki, melyet igen nehéz megtörni.

Férfi meddőség és az IR kapcsolata

férfi meddőség és IRMíg régebben főleg a nőknél alakultak ki termékenységi problémák, ma már csaknem ugyanannyi férfi küzd meddőséggel mint nő. A férfi meddőségnek számos oka lehet, melyek lehetnek fizikai és hormonális eredetűek is. A spermiumok minőségét számos tényező befolyásolja, többek között az étrend, a fizikai aktivitás, az alvás minősége és a stressz. Érdemes tudni, hogy ezek a tényezők azonban jelenetős szerepet játszanak az inzulinrezisztencia kialakulásában is.

És hogy miért is okozhat termékenységi problémákat az IR? Ez több okra vezethető vissza. A sperma minősége, a környezeti hatások és az inzulinrezisztencia már több tanulmány szerint is komolyan összefügg egymással.

“A férfiak inzulinrezisztenciája gyakran összefügg az ún. metabolikus szindrómával és az elhízással, mely nagyban rontja a spermiumok minőségét. A probléma gyulladást is okozhat az egész szervezetben, ami hatással lehet a reproduktív rendszerre, különösen a petefészkek és a herék működésére, így a probléma a nemi hormonok egyensúlyának felborulásához vezethet. Mivel az IR gyulladást is okozhat a szervezetben, csökkenthet a nemi hormonkötő globulin (SHBG) szintje, és ez negatív hatással van a férfi nemi hormonok szekréciójára, és tovább súlyosbítja az elhízást is”- mondja dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

A felsoroltak következtében a férfiak spermaképe romolhat (csökkenhet a spermiumok mennyisége/minősége/mozgékonysága), ráadásul a IR-rel küzdő férfiaknál lényegesen gyakrabban lépnek fel erekciós zavarok is (melyben gyakran a magas inzulinszint miatt fellépő metabolikus szindróma is szerepet játszik).

Kezeléssel a férfiak termékenysége javítható

Látható tehát, hogy az inzulinrezisztencia - és a hozzá kapcsolódó elhízás- több fronton is támadást indít a termékenység, családalapítás ellen. Szerencsére az állapot megfelelő terápiával kezelhető. Ehhez azonban elengedhetetlen a megfelelő, személyre szabott életmód követése (diéta, mozgás), mely az IR elsőszámú kezelési módszere. A betegnek speciális, dietetikus által összeállított étrendet szükséges követnie, mellyel csökkenthető az inzulin-és a vércukorszint és fokozható az inzulinérzékenység. A diéta első hallásra bonyolultnak tűnhet, így érdemes dietetikus segítségét kérni, aki hasznos tanácsokkal szolgál az optimális étrendet illetően! Emellett fontos ügyelni a rendszeres testmozgásra is, mellyel nem csak a hormonszintek normalizálhatók, de ezáltal a súlyfeleslegtől is megszabadulhat a beteg, nem beszélve a mentális egészségre gyakorolt pozitív hatásairól! Előfordulhat, hogy ezeket gyógyszeres terápiával szükséges kiegészíteni az inzulinérzékenység fokozása érdekében. Amennyiben az inzulin-és a vércukorszintek az optimális tartományba kerültek, valamint a túlsúlyától is megszabadult a beteg, úgy a termékenység nagyban javul.

 

 

Téma szakértői

Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Dr. Hernádi Balázs

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktorúr!

Ugyan van peteérésem nincs meddőségi problémám, de a nőgyógyászom sok apró tüszős petefészek miatt ajánlotta a cukorterhelés elvégzését is.
Mai 3 pontos cukorterhelésem eredménye:
Vércukor
0 - 4,5
60 - 5,2
120 - 3,7
Inzulin
0 - 4,0
60 - 77,3
120 - 30,7

Ezen eredmények alapján felmerül inzulinrezisztencia?

Köszönöm a segítséget!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Gabi!

A vércukor és inzulin szintek alapján mérsékelt inzulin rezisztencia véleményezhető.
Ha meddőségi problémát okoz, ill. policisztás petefészek szindróma felmerül, érdemes az életmódot optimalizálni, valamint gyógyszeres kezelés is szükséges lehet. Ezesetben endokrinológián jelentkezzen!

Üdvözlettel,
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló távkonzultáció

Nagyon értékelem, hogy a doktornővel tudntam telefonon is konzultálni, és nem kellett terhesen emberek közé mennem a koronavírus idején. Remek kezdeményezésnek tartom a Távkonzultáció lehetőségét. Mindenkinek csak ajánlom!

További vélemények

Hírek

A depresszió és az ingerlékenység mögött is állhat pajzsmirigy probléma

A depresszió és az ingerlékenység mögött is állhat pajzsmirigy probléma

Depresszió vagy éppen felfokozott ingerlékenység – olyan tünetek, amelyek miatt elsőre nem biztos, hogy a pajzsmirigy működészavaraira gondolunk. Holott dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus szerint a hangulatban beállt változások akár pajzsmirigy alulműködésre vagy túlműködésre is utalhatnak, ezért további tünetek esetén érdemes ebben az irányban is vizsgálódni.

További részletek
Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

Az elhízással küzdő férfiakat gyakrabban érinti az inzulinrezisztencia

A legújabb kutatások szerint a zsírszövetek inzulinra adott válaszreakcióinak különbsége lehet az oka annak, hogy az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség gyakoribb az elhízással élő férfiaknál a nőkhöz képest. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus elmagyarázta az eredményeket és a komplex kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Egyed-Fekete Ágnes endokrinológus és Drégely Anikó dietetikus nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés dr. Egyed-Fekete Ágnes endokrinológus és Drégely Anikó dietetikus nevével

Az elmúlt hetekben terjedt el a világhálón egy hirdetés dr. Egyed-Fekete Ágnes és Drégely Anikó nevével, amelyben egy fogyókúrás termék vásárlására buzdítják az olvasókat – megtévesztő módon még egy ismert weboldal megjelenését is imitálva. Személyüket és szakmai ismertségüket felhasználva, őket a cikkben szakértőként jelölve próbálja meggyőzni a potenciális vásárlókat a termék hitelességéről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK