Pajzsmirigy aspirációs citológia

Pajzsmirigy aspirációs citológia

Módosítva: 2021.11.08 16:32

A leggyakrabban előforduló hormonális betegségek hátterében a pajzsmirigy kóros működése áll. Sokszor a szervben göbök alakulnak ki, melyek a pajzsmirigy működését eredményezik. A vizsgálatuk aspirációs citológiával történik, mely kiértékelése után a mielőbbi, pontos terápia felállítható.

A pajzsmirigy

A pajzsmirigy, pillangó alakú, lebenyekből álló, belső elválasztású mirigy, mely a légcső, illetve a gége előtt helyezkedik el, és a szervezet hormon és anyagcsere folyamataiért felel. Pajzsmirigy betegségeiben bizonyos esetekben a pajzsmirigy szerkezetébe eltérő nagyságú göbök alakulnak ki, melyek a hormontermelést nagymértékben befolyásolják. Ez járhat pajzsmirigy alulműködéssel, túlműködéssel, esetleg komoly gondot is okozhat.

Göbök a pajzsmirigyben

Kétféle göb lehetséges, melyek elkülönítése izotóp vizsgálattal történik. A meleg göbök a szervezetbe juttatott izotóp anyagot felveszik, így a képalkotás során piros színű képet ad, míg a hideg göbök kevésbé veszik fel a befecskendezett anyagot, így a kép világos színű lesz. Általában a hideg göbök rosszindulatú elváltozást okoznak.

A pajzsmirigy alul-, illetve túlműködés tüneteit, vagy a nyakon észlelt göböt észlelve fontos a mielőbbi szakorvosi kivizsgálás. Annak megállapítására, hogy a göb jó- vagy rosszindulatú elváltozást eredményez, minden esetben aspirációs citológiai vizsgálat javasolt.

Aspirációs citológia

Rendelőnkben az aspirációs citológiai mintavételt ultrahang specialista és citopatológus szakorvos team munkában történik.

A minimális fájdalommal járó pár perces beavatkozás ambuláns keretek között végezzük. A vizsgálatkor ultrahang segítségével választja meg a képalkotásban jártas szakorvos a vizsgálni kívánt területet, majd a citopatológus szakorvos egy vékony tűvel a megjelölt helyen mintát vesz. A vékonytű biopszia által nyert minta kiértékelésével kapjuk meg a pontos diagnózist és történik a terápia felállítása.

Nagyon fontos, hogy a vizsgálatban jártas szakemberek végezzék a beavatkozást. Az időben történő ultrahang vezérelt aspirációs citológiai vizsgálat életet menthet.

Az időben történő ultrahang vezérelt aspirációs citológiai vizsgálattal

  • pontosan képet kapunk, hogy a göb belső állományáról.
  • a ciszta tartalmáról, mely tartalmazhat vért, vagy rosszindulatú daganatos sejteket,

Ezért az időben elvégzett vékonytű biopsziás vizsgálat akár életet menthet!

Téma szakértői

Dr. Szavcsur Péter

Dr. Szavcsur Péter

radiológus

 

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK