A leggyakrabban előforduló hormonális betegségek hátterében a pajzsmirigy kóros működése áll. Sokszor a szervben göbök alakulnak ki, melyek a pajzsmirigy működését eredményezik. A vizsgálatuk aspirációs citológiával történik, mely kiértékelése után a mielőbbi, pontos terápia felállítható.
A pajzsmirigy, pillangó alakú, lebenyekből álló, belső elválasztású mirigy, mely a légcső, illetve a gége előtt helyezkedik el, és a szervezet hormon és anyagcsere folyamataiért felel. Pajzsmirigy betegségeiben bizonyos esetekben a pajzsmirigy szerkezetébe eltérő nagyságú göbök alakulnak ki, melyek a hormontermelést nagymértékben befolyásolják. Ez járhat pajzsmirigy alulműködéssel, túlműködéssel, esetleg komoly gondot is okozhat.
Kétféle göb lehetséges, melyek elkülönítése izotóp vizsgálattal történik. A meleg göbök a szervezetbe juttatott izotóp anyagot felveszik, így a képalkotás során piros színű képet ad, míg a hideg göbök kevésbé veszik fel a befecskendezett anyagot, így a kép világos színű lesz. Általában a hideg göbök rosszindulatú elváltozást okoznak.
A pajzsmirigy alul-, illetve túlműködés tüneteit, vagy a nyakon észlelt göböt észlelve fontos a mielőbbi szakorvosi kivizsgálás. Annak megállapítására, hogy a göb jó- vagy rosszindulatú elváltozást eredményez, minden esetben aspirációs citológiai vizsgálat javasolt.
Rendelőnkben az aspirációs citológiai mintavételt ultrahang specialista és citopatológus szakorvos team munkában történik.
A minimális fájdalommal járó pár perces beavatkozás ambuláns keretek között végezzük. A vizsgálatkor ultrahang segítségével választja meg a képalkotásban jártas szakorvos a vizsgálni kívánt területet, majd a citopatológus szakorvos egy vékony tűvel a megjelölt helyen mintát vesz. A vékonytű biopszia által nyert minta kiértékelésével kapjuk meg a pontos diagnózist és történik a terápia felállítása.
Nagyon fontos, hogy a vizsgálatban jártas szakemberek végezzék a beavatkozást. Az időben történő ultrahang vezérelt aspirációs citológiai vizsgálat életet menthet.
Ezért az időben elvégzett vékonytű biopsziás vizsgálat akár életet menthet!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be endokrinológushoz!
Téma szakértői
A pajzsmirigyzavarok diagnosztikájában nagy szerepe van a laborvizsgálatnak is, melynek során olyan értékeket néznek, mint pl. a TSH, fT3, fT4, ATPO. Sokan úgy gondolják, hogy ha az ATPO szintje emelkedett, akkor bizony a TSH is rendellenes. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa elárulta, ez nem minden esetben van így.
A jód a pajzsmirigy hormonok fontos alkotója, hiánya és túlsúlya is zavart okoz a pajzsmirigy működésben- éppen ezért érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű bevitelére. Hogy milyen hazánk jódellátottsága jelenleg, miért számít mérföldkőnek a jódozott só bevezetése, illetve, miket okoz pontosan jódhiány, arról Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.
A metformin igen gyakran használt hatóanyag az IR, a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, hiszen nagyban hozzájárul az inzulin-és a vércukorszintek optimalizálásához. Hogy mi mindent érdemes róla tudni, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától, PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától kérdeztük meg.