Tanulmányok:

1960-ban szerzett általános orvosdoktori diplomát a Budapesti Orvostudományi Egyetemen - (ma Semmelweis Egyetem).

 

Szakmai tapasztlat:

  • Veszprém Megyei Tüdőgyógyintézet, Doba (1960-62)
  • János Kórház II. Belosztálya (1962–78)
  • Főv. Péterfy Sándor-utcai Kórház-Rendelőintézet (1978-2001: a B belosztály osztályvezető főorvosa, 2001-től a Diabetes Szakrendelő főorvosa)

 

Szakképesítések:

  • tüdőgyógyászat
  • belgyógyászat
  • endokrinológia
  • diabetológia
  • obezitológia

 

Tudományos fokozat:

  • az orvostudomány kandidátusa - Ph.D.
  • a Semmelweis Egyetem c. docense

 

Közel kétszáz, részben külföldi szakmai folyóiratban megjelent publikáció fűződik nevéhez, továbbá szerzője/társszerzője 26 az endokrinológia, szénhidrát anyagcsere, dietetika, klinikai diabetológia és betegedukáció területével foglalkozó könyvfejezetnek, szerzője/társszerzője 10, összesen 17 kiadást megért orvostovábbképző könyvnek, valamint 19, összesen 28 kiadást megért betegoktató könyvnek.

 

Tizennégy éven át volt főszerkesztője a Cukorbeteg Élet, majd a Dr. Info nyomtatott magazinoknak, 2013 óta pedig az évente 5x75 oldalon megjelenő DiabFórum szakmai és betegedukációs online magazin főszerkesztői teendőit látja el. Évtizedeken át tagja volt több hazai és európai szakmai társaság vezetőségének.

 

Hangsúlyos működési területe a korszerű inzulinterápia, az 1-es típusú diabéteszes nők terhességének gondozása, a 2-es típusú cukorbetegek korszerű életmód- és gyógyszeres kezelése, a folyamatos szöveti glukózmonitorozás (CGM) és inzulinpumpa kezelés. Igen intenzív a telemedicinális aktivitása: a CGM-mel monitorozott, valamint a vércukor értékeket a felhőbe töltő betegek folyamatos táv-ellenőrzése és gondozása.

Kapcsolódó cikkeink

A 2-es típusú cukorbetegség általában lappangva, hosszú időn keresztül alakul ki, ám több állapot is fellép, még mielőtt diabetes lesz a diagnózis. Ilyen megelőző állapot az inzulinrezisztencia, az emelkedett éhomi glükóz szint, a csökkent glükóztolerancia. Bár létezik a WHO által megadott határérték, melytől fennáll a prediabetes, azaz a cukorbetegséget megelőző állapot, ám az Amerikai Diabetes Társaság szerint csökkenteni kellene a határértéket. A témáról dr. Polyák Annamáriával, a Budai Endokrinközpont diabetológusával beszélgettünk.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Orvos válaszol

Jo estet kivanok!Batyamnak 2 eve volt szivmutetje.Akkor azt mondtak neki hogy a cukor nem lehet neki magasabb mint 10.Sajnos par napja 19 es 23 kozott i gadozik neki.Doktorno inzulinra allitotta .Nagyon ellene van mert nem inkabb venne be a tablettait mint szurni magat.Kerdesem az lenne hogy vissza lehet allitani gyogyszerre ha dieta mellett a cukorszintje normalizalodik?Mennyi ido utan kezdi az inzulin a hatasat?Koszonom a valaszat.

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Katalin !

Nagyon fontos hogy a szénhidrát anyagcsere egyensúlyban legyen, különösen a bátyja esetében mivel szívműtéte volt. Végig kell azt gondolni hogy ha eddig rendben volt a vércukra, most mi okozhatta a hirtelen emelkedést. Ilyen magas értékek esetében csak inzulin kezelés kerülhet szóba. Néhány nap alatt kell rendeződni a vércukor értékeknek. Ezt heteken keresztül kell folytatni és az eredmények tükrében lehet tanácsot adni a további kezelésre. Gyógyszerre akkor lehet majd visszaállítani esetleg, ha tartósan jók a vércukor értékei és kiderült az oka az emelkedésnek. Fontos a diéta pontos betartása, a rendszeres önkontroll.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

A pajzsmirigy betegségek hatása a spermaképre

A pajzsmirigy betegségek hatása a spermaképre

A pajzsmirigy betegségek igen negatív hatással vannak a családalapításra, hiszen mindkét nem esetén olyan folyamatokat generálnak, melyek nagyban rontják a fogamzókészséget. Hogy miként befolyásolja a férfiak spermaképét a pajzsmirigy alul-és túlműködés, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája osztotta meg.                                                                                                                

További részletek
Lipidológia- mit takar az elnevezés?

Lipidológia- mit takar az elnevezés?

Az egészségügyben, orvoslásban olykor találkozni olyan elnevezésekkel, illetve szakterületekkel, melyeket sokan nem ismernek, nem tudják, vajon mit is takarnak. Ilyen például a lipidológia is. Hogy pontosan mit is jelent, mivel foglalkozik a lipidológus, azt Prof. Dr. Somogyi Anikótól, az Endokrinközpont belgyógyász-endokrinológusától, lipidológusától kérdeztük meg.

További részletek
Ilyen bőrproblémákat okozhatnak a hormonzavarok

Ilyen bőrproblémákat okozhatnak a hormonzavarok

A hormonzavarok tünetei kapcsán leggyakrabban a hajhullás, a menstruációs problémák és a meddőség kerülnek szóba, ám számos olyan bőrön jelentkező panasz van, melyek felhívják a figyelmet különböző endokrin problémákra. Hogy melyek lehetnek jelzésértékűek, azt dr. Bérczy Judittól, az Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusától kérdeztük meg.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok