Panaszt okoz a metformin! Mit tegyek?

Panaszt okoz a metformin! Mit tegyek?

Dr. Borus Hajnal Létrehozva: 2019.09.23 Módosítva: 2019.10.02

A cukorbetegség és a prediabetes terápiájában fontos szerepet tölt be a metformin. Sokszor hallani, azonban, hogy a páciens érzékenyen reagál a készítményre; emésztési panaszokat, hányást, hasmenést okoz. Ilyenkor mit lehet tenni? Más készítményre van szükség? Esetleg lassabb dózisemelésre? A kérdéseket dr. Borús Hajnal, a Budai Endokrinközpont diabetológusa válaszolja meg.

Mikor ajánlott a metformin?

metformin mellékhatásaA metformin a prediabetes-es állapotok (IR, IGT, IFG), valamint a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgáló orális készítmény, mely az inzulinhatást fokozók csoportjába tartozik. Segítségével csökken a glükóz szint, mivel csökkenti a máj cukor kibocsátását, továbbá növeli a sejtek inzulinérzékenysége, így csökkenti az inzulinrezisztenciát. A szénhidrátok felszívódását lassítva, megakadályozza, hogy az étkezések után a vércukorszint túlságosan megemelkedjen (az élelmiszerek glikémiás indexére természetesen metformin szedése mellett is ügyelni kell). Nagy előnye, hogy alkalmazásával nagyon kicsi a hipoglikémia esélye, ráadásul a fogyásban is segít, ami sok beteg esetében egy igen fontos szempont.

Ha az életmódterápia önmagában nem elegendő, elsőként általában a metformint ajánlja a szakorvos. A metformin más antidiabetikumokkal (még a GLP1-analógokkal és az inzulinnal is) jól kombinálható.

Emésztési panaszokat okozhat

Sajnos, ahogy a legtöbb gyógyszernek, úgy a metforminnak is lehetnek kellemetlen mellékhatásai, főleg a terápia megkezdésekor. Mellékhatásként leggyakrabban gyomor-bélrendszeri panaszok jelentkezhetnek, mint pl. émelygés, puffadás, hányás, hasmenés. (legsúlyosabb mellékhatása a tejsav acidózis, ami szerencsére nagyon ritka). Amennyiben emésztési panaszokat tapasztal, több megoldás közül is lehet választani.

  • metformin emésztési panaszokElnyújtott hatású (XR) típusú metformin készítményt alkalmaz
  • A dózist lassan, fokozatosan emeli, hogy a szervezet hozzá tudjon szokni a gyógyszerhez
  • Egyeztessen orvosával, ha a metforminnal egyidejűleg más gyógyszert is szed, ugyanis ezek kölcsönhatása is nem várt panaszokat okozhat
  • Nagyon ritkán előfordul, hogy hosszútávon is panaszt okoz a készítmény, ilyenkor orvosa más gyógyszert fog ajánlani.

 

Dr. Borús Hajnal, a Budai Endokrinközpont diabetológusa szerint ezek a tanácsok legtöbbször segítenek megoldani a problémát, így hamar megszűnnek a kellemetlen panaszok.

 

Forrás: Budai Endokrinközpont

www.endokrinközpont.hu

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jo estet kivanok!Batyamnak 2 eve volt szivmutetje.Akkor azt mondtak neki hogy a cukor nem lehet neki magasabb mint 10.Sajnos par napja 19 es 23 kozott i gadozik neki.Doktorno inzulinra allitotta .Nagyon ellene van mert nem inkabb venne be a tablettait mint szurni magat.Kerdesem az lenne hogy vissza lehet allitani gyogyszerre ha dieta mellett a cukorszintje normalizalodik?Mennyi ido utan kezdi az inzulin a hatasat?Koszonom a valaszat.

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Katalin !

Nagyon fontos hogy a szénhidrát anyagcsere egyensúlyban legyen, különösen a bátyja esetében mivel szívműtéte volt. Végig kell azt gondolni hogy ha eddig rendben volt a vércukra, most mi okozhatta a hirtelen emelkedést. Ilyen magas értékek esetében csak inzulin kezelés kerülhet szóba. Néhány nap alatt kell rendeződni a vércukor értékeknek. Ezt heteken keresztül kell folytatni és az eredmények tükrében lehet tanácsot adni a további kezelésre. Gyógyszerre akkor lehet majd visszaállítani esetleg, ha tartósan jók a vércukor értékei és kiderült az oka az emelkedésnek. Fontos a diéta pontos betartása, a rendszeres önkontroll.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Empatikus

Legjobban a doktornő empatiája, figyelme, segítőkészsége ragadott meg. A szakorvosi hozzáállása bizalmat keltett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Mi lehet a foltos hajhullás és a hajritkulás oka?

Mi lehet a foltos hajhullás és a hajritkulás oka?

Napi hány hajszál elvesztése tekinthető még elfogadhatónak, és milyen okok miatt jelentkezhet a foltos hajhullás és/vagy a hajritkulás? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológusa.

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés Prof. Dr. Balázs Csaba nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés Prof. Dr. Balázs Csaba nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel az Endokrinközpont minden cukorbeteg figyelmét.
 

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

PRIMA MEDICA