Panaszt okoz a metformin! Mit tegyek?

Panaszt okoz a metformin! Mit tegyek?

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2023.09.29 14:21

A cukorbetegség és a prediabetes terápiájában fontos szerepet tölt be a metformin. Sokszor hallani, azonban, hogy a páciens érzékenyen reagál a készítményre; emésztési panaszokat, hányást, hasmenést okoz. Ilyenkor mit lehet tenni? Más készítményre van szükség? Esetleg lassabb dózisemelésre? A kérdéseket dr. Borús Hajnal, a Budai Endokrinközpont diabetológusa válaszolja meg.

Mikor ajánlott a metformin?

metformin mellékhatásaA metformin a prediabetes-es állapotok (IR, IGT, IFG), valamint a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgáló orális készítmény, mely az inzulinhatást fokozók csoportjába tartozik. Segítségével csökken a glükóz szint, mivel csökkenti a máj cukor kibocsátását, továbbá növeli a sejtek inzulinérzékenysége, így csökkenti az inzulinrezisztenciát. A szénhidrátok felszívódását lassítva, megakadályozza, hogy az étkezések után a vércukorszint túlságosan megemelkedjen (az élelmiszerek glikémiás indexére természetesen metformin szedése mellett is ügyelni kell). Nagy előnye, hogy alkalmazásával nagyon kicsi a hipoglikémia esélye, ráadásul a fogyásban is segít, ami sok beteg esetében egy igen fontos szempont.

Ha az életmódterápia önmagában nem elegendő, elsőként általában a metformint ajánlja a szakorvos. A metformin más antidiabetikumokkal (még a GLP1-analógokkal és az inzulinnal is) jól kombinálható.

Emésztési panaszokat okozhat

Sajnos, ahogy a legtöbb gyógyszernek, úgy a metforminnak is lehetnek kellemetlen mellékhatásai, főleg a terápia megkezdésekor. Mellékhatásként leggyakrabban gyomor-bélrendszeri panaszok jelentkezhetnek, mint pl. émelygés, puffadás, hányás, hasmenés. (legsúlyosabb mellékhatása a tejsav acidózis, ami szerencsére nagyon ritka). Amennyiben emésztési panaszokat tapasztal, több megoldás közül is lehet választani.

  • metformin emésztési panaszokElnyújtott hatású (XR) típusú metformin készítményt alkalmaz
  • A dózist lassan, fokozatosan emeli, hogy a szervezet hozzá tudjon szokni a gyógyszerhez
  • Egyeztessen orvosával, ha a metforminnal egyidejűleg más gyógyszert is szed, ugyanis ezek kölcsönhatása is nem várt panaszokat okozhat
  • Nagyon ritkán előfordul, hogy hosszútávon is panaszt okoz a készítmény, ilyenkor orvosa más gyógyszert fog ajánlani.

 

Dr. Borús Hajnal, a Budai Endokrinközpont diabetológusa szerint ezek a tanácsok legtöbbször segítenek megoldani a problémát, így hamar megszűnnek a kellemetlen panaszok.

 

Forrás: Budai Endokrinközpont

www.endokrinközpont.hu

Téma szakértője

  • Dr. Borus Hajnal

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
  • Specialitások:
    • holisztikus szemléletű gyógyítás
    • pajzsmirigy alul- és túlműködés
    • inzulinrezisztencia (IR)
    • prediabétesz 
    • gesztációs diabétesz
    • 2-es típusú cukorbetegség

     

    Véleményeket Dr. Borus Hajnalról itt olvashat>>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em.

    Telefonszám:  +36 70 621 2443

     

    Online bejelentkezés

     

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!

4 hetes terhes vagyok. Magas prolaktin szintre norprolacot szedtem. Orvosom javaslatára abbahagytam a szedését. Nem okozhat gondot vagy vetélést ha nem szedem tovább? Vagy bromocriptinre kellett volna áttérnem?

Köszönöm a válaszát előre is!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Helga!

Terhesség alatt sem Norprolac, sem Bromocriptin szedése nem javasolt. A gyógyszer elhagyása indokolt.

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, türelmes

A doktornő kedvessége, türelme, szakmai felkészültsége, kedvessége nagyon jó hatást tett rám. Minden kérdésemre megkaptam a válaszokat, nagyon elégedetten távoztam a rendelésről. Köszönöm.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK