A nem javuló magas vérnyomás a cukorbetegség kísérője is lehet

A nem javuló magas vérnyomás a cukorbetegség kísérője is lehet

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.12.15 Módosítva: 2017.08.09
A magas vérnyomás terápiájának kulcsa az életmódváltáson kívül a gyógyszeres kezelésben rejlik. Igen ám, viszont az esetek egy részében hiába tesz meg a beteg mindent, az értékei nem kerülnek a normál tartományba. Érdemes tudni, hogy a hipertónia mellett gyakran felderítetlen 2-es típusú cukorbetegség áll. A témáról dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont diabetológusát kérdeztük.

Rezisztens hipertónia

Magas vérnyomásról 140/90 Hgmm feletti értékek esetén beszélünk, és nagy veszélye, hogy ha az állapot huzamosabb ideig fennáll, akkor az erek jelentős mértékben károsodhatnak, melynek következtében a szívinfarktus, illetve a stroke rizikója lényegesen megnő. Kezelésében elsődleges szerepe a gyógyszeres terápiának van, melyet kiegészít a só-és koleszterinszegény diéta és a rendszeres testmozgás. A terápia rezisztens hipertónia mögött gyakran szekunder okok állnak (pl. veseartéria szűkület, hormonzavar).

2-es típusú cukorbetegség, mint a hipertónia kísérője

A cukorbetegség igen alattomos kór, hiszen legtöbbször lappangva, komolyabb tünetek nélkül alakul ki. Éppen ezért gyakran a beteg egyéb problémái miatt derül fény az állapotra. Ilyen zavar lehet például a nem javuló hipertónia. A magasvérnyomás és a cukorbetegség gyakran jár együtt, melynek oka lehet egyrészt a diabetes miatt bekövetkezett metabolikus változások, másrészt a cukorbetegségből adódó érfal- és vesekárosodás.

Ezért a hipertónia kivizsgálása kapcsán érdemes szénhidrát anyagcserezavar irányában szűrést végezni - javasolja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa.

Amennyiben bebizonyosodik a 2-es típusú cukorbetegség fennállása, úgy a magas vérnyomás terápiája mellett a diabetest is kezelni szükséges, mivel a két betegség együttes jelenléte még inkább fokozza a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

Gyógyszer, diéta és mozgás a hosszú élet kulcsa

Mind a cukorbetegség, mind a hipertónia kezelésében nagy szerepe van a gyógyszeres terápiának, valamint az életmódváltásnak. Azonban azt érdemes tudni, hogy mindkét állapot folyamatos kontrollt és utánkövetést igényel, hiszen megeshet, hogy az addigi terápia  megváltoztatására van szükség, mely a páciens az aktuális klinikai állapotának a függvénye.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/Doktornő
Szeretnék vàlaszt kapni a következö labor eredményre.Endorkrinolugos elküldött vérvételre.Menszruácio 2 napján a prilaktin 1212.0 mU/1 menszesz 21 napján 328.8mU/1 .szeretném megkerdezni hogy mi lehet a baj esetleg lehetséges a daganat is.ez az állapotot lehet gyogyszerel kezelni ? Lehetséges hogy ettől is fáj a fejem.kérem segitsen .köszönöm szépen .pajzsmirigy alulmüködéstöl lehet magas a prolaktin.

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Tisztelt Kalányos Ferencné!

A magas prolaktin szintje miatt úgynevezett sella MR vizsgálat elvégzése szükséges. Ebből kiderül, a háttérben áll-e agyalapi mirigy prolaktin termelő sejtjeinek túlburjánzása vagy sem.
Az MR eredménytől függ a további kezelés, amely nagy valószínűséggel gyógyszer lesz.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Polyák Annamária doktornő nagyon alapos és kedves volt velem a konzultáció alatt. Köszönet érte!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok