A nem javuló magas vérnyomás a cukorbetegség kísérője is lehet

A nem javuló magas vérnyomás a cukorbetegség kísérője is lehet

dermatica.hu Létrehozva: 2016.12.15 Módosítva: 2017.08.09
A magas vérnyomás terápiájának kulcsa az életmódváltáson kívül a gyógyszeres kezelésben rejlik. Igen ám, viszont az esetek egy részében hiába tesz meg a beteg mindent, az értékei nem kerülnek a normál tartományba. Érdemes tudni, hogy a hipertónia mellett gyakran felderítetlen 2-es típusú cukorbetegség áll. A témáról dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont diabetológusát kérdeztük.

Rezisztens hipertónia

Magas vérnyomásról 140/90 Hgmm feletti értékek esetén beszélünk, és nagy veszélye, hogy ha az állapot huzamosabb ideig fennáll, akkor az erek jelentős mértékben károsodhatnak, melynek következtében a szívinfarktus, illetve a stroke rizikója lényegesen megnő. Kezelésében elsődleges szerepe a gyógyszeres terápiának van, melyet kiegészít a só-és koleszterinszegény diéta és a rendszeres testmozgás. A terápia rezisztens hipertónia mögött gyakran szekunder okok állnak (pl. veseartéria szűkület, hormonzavar).

2-es típusú cukorbetegség, mint a hipertónia kísérője

A cukorbetegség igen alattomos kór, hiszen legtöbbször lappangva, komolyabb tünetek nélkül alakul ki. Éppen ezért gyakran a beteg egyéb problémái miatt derül fény az állapotra. Ilyen zavar lehet például a nem javuló hipertónia. A magasvérnyomás és a cukorbetegség gyakran jár együtt, melynek oka lehet egyrészt a diabetes miatt bekövetkezett metabolikus változások, másrészt a cukorbetegségből adódó érfal- és vesekárosodás.

Ezért a hipertónia kivizsgálása kapcsán érdemes szénhidrát anyagcserezavar irányában szűrést végezni - javasolja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa.

Amennyiben bebizonyosodik a 2-es típusú cukorbetegség fennállása, úgy a magas vérnyomás terápiája mellett a diabetest is kezelni szükséges, mivel a két betegség együttes jelenléte még inkább fokozza a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

Gyógyszer, diéta és mozgás a hosszú élet kulcsa

Mind a cukorbetegség, mind a hipertónia kezelésében nagy szerepe van a gyógyszeres terápiának, valamint az életmódváltásnak. Azonban azt érdemes tudni, hogy mindkét állapot folyamatos kontrollt és utánkövetést igényel, hiszen megeshet, hogy az addigi terápia  megváltoztatására van szükség, mely a páciens az aktuális klinikai állapotának a függvénye.

További híreink>>>

Téma szakértője

  • Dr. Polyák Annamária

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, endokrinológus, diabetológus
  • Specialitások:
    • mellékvese betegségek diagnosztizálása és kezelése
    • pajzsmirigy működési zavarok kivizsgálása és kezlése
    • komplex endokrin kórképek terápiája
    • cukorbetegség és prediabétesz terápiás kezelése

    Véleményeket a Doktornőről itt olvashat>>

Orvos válaszol

Tisztelt doktor!Azzal akérdésel fordulok önhöz hogy 6-éve vagyok cukor beteg évekig tabletás voltam talán kétt éve vaghyok inzulinos Viktoza, a másik tej szinü esti nevét nem tudom most pontosan reggel Meforgamma 1000mg este ugyan ugy egy Meforgamma viktoza kb fél orás szünetel azestit 10-orakor kell mivel nem tudok olyan sokái fent lenni hamarbb szoktam be adni De tegnap este nagyon le este a cukrom 1,8-ra nagyon be pánikoltam és nagyon rosszul voltam köd fágyol volt elöttem és éreztem hogy el hagy az eröm el ájulok mikor meg mértük menyem rögtön cukros vizet itatott velem mi a tehendö ha ujra le esik rosszul vagyok? Elöre is köszönőm válaszát!

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Kérdező !

Fontos lenne hogy megírja, hogy pontosan milyen kezelésben részesül. Milyen dózisban adja a Victozát, és mi az este adott tejszerű injekció. Ezek ismeretében tudok csak tanácsot adni. A diéta ismerete és pontos betartása is szükséges a jó eredmények eléréséhez. Alacsony vércukor szinttel járó rosszullét előfordulhat ha Ön nem megfelelően étkezik. Javasolom, hogy forduljon személyesen diabetologushoz, hogy tanácsot tudjon adni minden kérdésére.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

A cirkadián ritmus felborulása IR-hez is vezethet

A cirkadián ritmus felborulása IR-hez is vezethet

Az IR kialakulásában több tényező is közrejátszik. Arról azonban általában kevés szó esik, hogy a cirkadián ritmus hogyan befolyásolja az inzulinszintet. Dr. Borús Hajnallal, a Budai Endokrinközpont diabetológusával beszélgettünk erről a témáról.

További részletek
Panaszt okoz a metformin! Mit tegyek?

Panaszt okoz a metformin! Mit tegyek?

A cukorbetegség és a prediabetes terápiájában fontos szerepet tölt be a metformin. Sokszor hallani, azonban, hogy a páciens érzékenyen reagál a készítményre; emésztési panaszokat, hányást, hasmenést okoz. Ilyenkor mit lehet tenni? Más készítményre van szükség? Esetleg lassabb dózisemelésre? A kérdéseket dr. Borús Hajnal, a Budai Endokrinközpont diabetológusa válaszolja meg.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

PRIMA MEDICA