Az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód és az ezekből adódó túlsúly kiváló táptalaj a cukorbetegség számára. Nem csoda, hogy napjainkban egyre több embernél – köztük jelentős számú fiatalnál- kerül diagnosztizálásra a diabétesz, mely számtalan szövődménnyel jár. Kezelésében óriási hangsúlyt kap a gyógyszeres terápia mellett a speciális diéta, melyet az illetőnek szigorúan be kell tartania. Hogy pontosan mi mindenre is kell ügyelnie egy cukorbetegnek, arról Varga Dórát, a Budai Endokrinközpont dietetikusát és az EgészségÁruda munkatársát kérdeztük.
Cukorbetegségről akkor beszélünk, amikor a táplálkozással bevitt cukor nem képes bejutni a sejtekbe, felhalmozódik a vérben, és minden étkezéssel tovább emelkedik a szintje. Ennek hátterében két dolog húzódhat: vagy nem termel a hasnyálmirigy elegendő inzulint (1-es típus), vagy a szervezet érzéketlenné válik iránta (2-es típus).
A cukorbetegség egy egyszerű cukorterheléses vizsgálattal megállapítható: az éhgyomri vércukorérték diabétesz esetén 7 mmol/l feletti, illetve 120 perccel a cukros folyadék elfogyasztása után a vércukor értéke meghaladja a 11,1 mmol/l-t.
Gyakori tévhit, miszerint a cukorbetegek egy életre kénytelenek száműzni az étrendjükből az édességeket, valójában a lényeg, hogy tudatosan kell bűnözniük. Az elfogyasztott nassolnivaló szénhidrát tartalmát számolva, és a megfelelő alapanyagokat kiválasztva, igenis lehet édességet fogyasztani. Például egy teljes kiőrlésű lisztből készült sütemény, mely xilittel, eritrittel vagy steviával van édesítve, ideális választás lehet 1-1 kisétkezésre. Továbbá diabetikus termékeket is lehet néha vásárolni, de közülük kerülendők a gyümölcscukor (=fruktóz) és a fehér liszt alapúak. Fontos, hogy késztermékek vásárlásánál mindig olvassa el az összetevőket, ne elégedjen meg azzal, hogy egy termék diabetikus!
Testünknek az összes tápanyagra szüksége van a normál működéshez és ez alól a szénhidrát sem kivétel, még diabétesz esetén sem! Bár manapság egyre nagyobb divatnak örvend a szénhidrátszegény táplálkozás, minden cukorbeteget óva intek tőle- figyelmeztet Varga Dóra. A vércukorszint normalizálásának a kulcsa, hogy meghatározott mennyiségű szénhidrátot kell elfogyasztani minden étkezésnél. Ezen kívül megfelelően kell elosztani a gyorsan és lassan felszívódó szénhidrátokat a nap folyamán, és megfelelő időközönként (2-4 óra) kell étkezni.
A cukorbeteg diéta nem csak a szénhidrátokról szól! Különösen túlsúlyosaknak kell figyelni a szénhidrát bevitel mellett az alacsony zsírbevitelre is. Így a boltok polcairól szalámi helyett inkább jó minőségű, sovány felvágott javasolt, rántott hús helyett párolt vagy alufóliában sült változat ajánlott. Számolni ugyan nem kell az elfogyasztott fehérjéket sem, de elegendő fehérjéhez jut a szervezetünk, ha csak a fő étkezések tartalmaznak húsokat, tojást, tejterméket, kisétkezéseknél pedig zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonák kerülnek előtérbe.
komplex endokrin és allergiás kórképek
inzulinrezisztencia (IR)
policisztás ovárium szindróma (PCOS)
pajzsmirigy problémák
meddőség
Rendelés típusa:
További véleményekDóra szakmailag nagyon felkészült és segítőkész, a megbeszélésre elég sok egyéni problémával és kérdéssel érkeztem, amelyekre azonnal tudott megoldást és esetleg egy jobb alternatívát ajánlani. Összességében a felkészültsége, segítő készsége és kedvessége az amivel legjobban meg voltam elégedve, barátaimnak, ismerőseimnek is bátran ajánlom majd a jövőben.
A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.