Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Doktorn?/Doktor úr!

37 éves n? vagyok, 167 cm magas, 53 kg. 14 éve PCO-val kezelnek, 2 évig IR-t is azonosítottak nálam. Diana 35-öt szedtem évekig, alkalmanként Androcurt is. 2015. decemberében hagytam abba a fogamzásgátló szedését, azóta a menstruációm 45-50 napos ciklusú.
A legutóbbi vizsgálatom eredménye:
éhgyomri glukóz: 4.9 mmol/L
120 perces glukóz: 3,5 mmol/L
éhgyomri inzulin: 9,9 mIU/L
HOMA IR: 2,1
TSH: 2,11 mIU/L
17OH-Progeszteron: 1,3 ng/ml
Tesztoszteron: 1,1 nmol/L
Kortizol: 540,2 nmol/L
SHBG: 144,3 nmol/l
DHEA-S: 4,82 umol/l

A hasi UH nem tudta legutóbb megállapítani a PCO-t. A laboreredményeim alapján fennállhat továbbra is PCO, illetve inzulinrezisztencia?

El?re is köszönöm szépen a válaszát!

Renáta
Kedves Renáta!

A PCO és inzulin rezisztencia pontos diagnózishoz hiányosak a laboratóriumi eredmények.
Gondolom, 75 gr glükózzal végezték az OGTT-t, ennek során határozták meg az éhomi és 120.perces vércukor értéket. Szükség lenne a 120.perces inzulin értékére is, valamint FSH és LH értékekre is.

Tisztelettel,
Dr.Polyák Annamária
Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Voltam vérvételen s a tsh 4.8 lett , a t4 a minimumon..6os koleszterinnel. Alulmukodes, ahogy gondoltam. Rettenetes faradt vagyok egesz nap. El is alszok du. sokszor. Ezért türelmetlen is vagyok. Nem beszélve a 30kg sulyfeleslegrol ami 2-3 ev alatt jött fel. Nem igen megy le:/ sokat fáj a fejem és a torkom. Háziorvos nem írt gyógyszert mert normalisnak tartja. De.nem birom igy tovabb. Dolgozni alig birok.

Kérem segítsen

Köszönöm
Kedves Anikó!

Központunkban panaszai alapján Koppány Viktória vagy Polyák Annamária drnőt tudom javasolni. Inzulin rezisztenciával, PCO-szindrómával, meddőséggel és endokrinológiával foglalkoznak mindketten.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Letroxot szedek már több, mint 4 éve. Reggel veszem be, utána 1 órát még várok a reggelivel, akkor viszont gyakran iszom grapefruitlét.

Olvastam, hogy a grapefruit nem ajánlatos bizonyos gyógyszerekkel együtt. Azt szeretnék megtudni, hogy a Letrox esetén van-e ilyen összeférhetetlenség. Okozhatok-e bajt ezzel? Panaszom egyébként nincs.

Köszönöm a segítséget.
Mona
Ha jó a TSH, akkor igya nyugodtan a grapefruitlevet- 20 perccel azutàn, hogy vízzel bevette a Letroxot.

Koppány Viktória dr.
Kedves Doktor Nő-Doktor Úr! 2010-ben pajzsmirigy túlműködésem jelentkezett, emiatt 1évig gyógyszeres kezelés alatt álltam, majd két év pihi után ismét jelentkezett a túlműködés és 1.5 évig ismét gyógyszert kellett szednem rá. Jelenleg csak Huma-pronolt szedek napi 2*fél tablettát. A kérdésem az volna, hogy családalapítás előtt állunk és milyen terhesvitamint szedhetek- ajánlana? Amelyeknek az összetételét megnéztem szinte mindegyikben van jód. Ez probléma? Félek, hogy pont a terhességem alatt fog kiújulni a betegségem. Köszönöm a segítségüket.
Kedves Timi!

Inofolic vagy Inofem terméket szoktak javasolni a szakorvosaink.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Címzett!
2 éve kezdődött rendszertelen ciklussal a problémàm. Volt orvos aki nem is foglalkozott vele vagy fogamzàsgàtlót írt fel. Egy éve talàltam egy nőgyógyàszt aki kért cukorterhelést és hormonvizsgàlatot. Már az akkori eredmények se voltak jók. Eltelt egy év és újra megcsinàltattam cukorterhelést.
Vércukor 0.perc 5,0 mmol/L
Vércukor 120. perc 6,5 mmol/L

Inzulin 0.perc 21,3 mU/L
Inzulin 120. perc 129,3 mU/L

21.napon hormonvizsgàlat eredményei
TSH 4.16 mikroIU/ml
LH 27,3 mikroIU/ml
FSH 9.4 mikroIU/ml
Prolaktin 20.8 ng/mL
Progeszteron 2.14 ng/mL
Tesztoszteron 63.0 ng/dL
Ösztradiol 135.81 pg/mL
DHEA-s 313.0 mikrog/dL
Kortizol 12,09 mikrog/dL

Tovàbbà 3. napon is hormonvizsgàlatot meg kell ismételni.
Sajnos 21.napon kimaradt T3 és T4 az is be lesz pótolva.
Tovàbbà:
D vitamin
ACTH
aTPO
ASAT GOT
ALAT
SGPT
CRP
GGT
ALP
CREA
CRE
KARBAMID
NA
K
FE
ÖSSZFEHÉRJE
ALBUMIN
TRIGLICERIDEK
HDL
LDL
TRAK
ATG
PTH
RENIN
KALCITONIN

Illetve egy hüvelyi ultrahang vizsgàlat.

Ön milyen vizsgàlatokat javasol, hogy végre megfelelő kezelést kapjam.

Vàrom segítő vàlaszàt!
Kedves Cintia!

Ezek a laborértékek megfelelőek, kérem amennyiben megvan minden labor és ultrahang eredménye, jelentkezzen be kezelőorvosához,vagy keressen fel egy endokrinológust, aki ki tudja értékelni a labor értékeket és látja mellé a klinikai képet is egyben.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktor Nő/Úr!

Endokrin kezelés alatt állok, Euthyrox 75-öt és inzulinra Meforal 1000-ből felet szedek. A háziorvosom egy előadáson azt hallotta, hogy a Meforalt terhesség alatt nem kell szedni, a szakorvosom szerint igen. Már volt két vetélésem, így meglehetősen tanácstalan vagyok a kérdésben.

Jelenleg 11 hetes terhes vagyok. Ön szerint a Meforalt valóban nem kell szedni?

Válaszát előre is köszönöm!
Ildikó
A 12. hét után már nem kell, de a diétát utána is tartani kell!

Koppány Viktória dr.
Tisztelt Németh-Almási Attila!


Édesanyám Fodróczy Gézáné 2016 március 3 napján , közel 2 hete volt Önnél, ahol a bal térdébe fájdalomcsillapítót,és hyalurinsavat kapott injekcioban.. A kezelést követően mintegy 2 napig fájdalommentes volt a térde, azt követően azonban jelentős, -néha szinte elviselhetetlen,- fájdalom állandósult. A Doktor Úr 2x1 Apranaxot javasolt, melyet 2016.március 11 óta szedi. A fájdalom mitsem enyhült, sőt a visszerek is beduzzadtak, begyulladtak, fájdalmassá váltak. Az ügyeletes orvos tanácsára a térdét jegeli, illetve vízesruhával borogatja, az apranax adagot, pedig 2016. márc. 14 óta már 2X550mg adagban szedi. E pillanatban a visszerek nem fájdalmasak, a bal térde fáj, legfőképpen a bal elülső belső térdszakaszon, de a fájdalom még mindig jelentős. A lábát hajlítani nem tudja. Ágyban fekvő beteggé vált, a mosdóba is csak járókeret segítségével tud kimenni úgy, hogy az érintett lábát nem terheli, esetleg lábujjhegyen ereszkedik rá. Kérem tájékoztasson arról, hogy a fájdalom enyhítésére, a járóképesség visszaszerzésére milyen további kezelés,gyógyszerezés szükséges. Elérhetőségem +36 20/379-3315. elektronikus elérhetőségem 7.30-16.00 között [email protected],hu 16.00 után [email protected].


Sopron 2016. március 16.


Tisztelettel és válaszát várva: Dr Fodróczy Marianna
Kedves Marianna!

Továbbítottam Főorvos asszisztensének a kérdését. Ahogy idejük engedi válaszolnak.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Szép napot kívánok!
Sajnos baj van a pajzsmirigyemmel.Jártam orvosnál és szeretném megkérdezni,hogy a Thyreoideaperoxidáz elleni antitest*>1300.0 értékem mennyivel tér el a normál értéktől.
December óta szedem az Euthyrox nevű gyógyszert.Most 2 szemet szedek naponta.
Válaszát előre is köszönöm!
Tóth Józsefné
Kedves Tóth Józsefné!

Mindegyik laboratórium más referencia értékkel dolgozik, így az illetékes központ tudna felvilágosítást adni Önnek az értékről vagy keresse fel kezelő orvosát, aki a klinikai kép, ultrahang kép illetve labor értéke alapján biztos véleményt tud adni.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktor Úr/ Doktornő!

4 éve hypothyreosist diagnosztizáltak nálam, azóta L-thyroxint szedek, jelenleg 75 ug-ot. 20 éves vagyok, 49 kg és hízást sosem tapasztaltam. Legutóbbi véreredményekben a következő értékek szerepelnek: (2016.02.26.)

TSH 4,24 mIU/L * 0,4 - 4,0
Szabad T4 12,97 pmol/L 7,75 - 15,21

Emellett vashiányos is vagyok, amit napi 2 Neo-Ferro-Folgammával kezelek, így végre sikerült a ref. tartományon belülre feltornáznom az értéket.
Vas 11,7 umol/L 10,7 -32,2
Transzferrin 2,2 g/L 1,7 - 3,4
Transzferrin telítettség, teljes vaskötő kapacitás és ferritin szint is a normál tartományban található.

A hypothyrosisból adódóan 3 havi rendszerességgel vannak adataim ezekről az értékekről az elmúlt 4-5 évre visszamenően. Egy előző alkalommal megcsillagozott 2,8 mmol/L - es éhomi plazmaglükóz szint kapcsán leellenőriztem az előző leleteimet, és azt vettem észre, hogy az értékek 10-ből 5-ször 3,9 mmol/L alatt vannak, a másik 5 pedig 3,9 és 4,5 között. (Bár csillagot csak 3,5 mmol alatt adnak, tanulmányaim alapján a hypoglikémia 3,9 alatt megállja a helyét.) Ezt tapasztalom is reggeli szapora szívverés, émelygés kapcsán, de felkelés után szinte rögtön reggelizem, hogy a rosszullétet kivédjem. Ha pedig nem reggelizem, gondolom a glikogén raktárak helyreállítják egy kis időre a vércukrom, míg nem jut a szervezetem glükózhoz, tehát ebből komolyabb gondom még nem származott, mégis gondolkodóba ejtettek az eredmények.

A kérdésem az lenne, hogy annak érdekében, hogy felderíthessük, ezt az éhomi vércukor értéket mi okozza, az alulműködés velejárója vagy esetleg valami más, ajánlja-e hogy bizonyos ideig monitorozzam az éhomi és a napközbeni/lefekvés előtti értékeket vércukorszint mérővel, vagy felesleges tortúra? Én szívesen alávetném magam ennek a kísérletnek, mert jó lenne utána járni, hogy bár megfelelőnek tűnnek a pajzsmirigy hormon értékeim, évek óta nem nagyon tapasztalok kilengéseket, az alulműködés tünetei mégis fennállnak: feledékenység, kimerültség, motiváció hiánya, aluszékonyság és megnövekedett alvásigény (8-9 óra), gyengeség, száraz és viszkető bőr + fejbőr (seborrhea), bradycardia (60), alacsony vérnyomás (90/60).
Tisztában vagyok vele, hogy ezek a vashiány velejárói is, de így egymást erősítve kéz a kézben nem könnyítik meg az életem. Javasol esetleg gyógyszer váltást, vagy a vivőanyagnak csekély a jelentősége ebben az esetben?
Ha vércukor napló vezetését javasolja, mikor és mennyi ideig végezzem el a méréseket? Reggeli előtt, majd reggeli után is? Illetve napközben is hasonlóan mint a diabéteszes betegek?

Válaszát előre is köszönöm, és kérem bocsássa meg a "konspirációmat", ha úgy véli ezek az értékek nem adnak okot az aggodalomra! :)
Tisztelettel: Bettina
Kedves Bettina!

Támpontot adna a vércukor szint ellenőrzése. Célszerű a vércukrot felkelés után, éhgyomorra megnézni, illetve étkezés után 2 órával, illetve étkezések előtt és után szintén 2 órával. Amennyivel eltérés mutatkozik a referencia tartományoknál, keressen fel egy diabetológust.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt dr.
Szülés óta /11 éve/ pajzsmirigy alulműködésem van amire L-thyroxint szedek 100 mg-ot naponta. Ez a mennyiség eddig rendben tartotta az értékeket.
Pár napja voltam kontroll vérvételen ,és meglepődtem mert most meg a TSh : 0,087 volt /ref érték 0,550-4,780/.
Háziorvosnak mutattam,adott beutalót az endokrinologushoz,ahova április végére kaptam időpontot...:(
Kérdésem az lenne,hogy csökkentsem e az L-thyroxint 75 mg ra addig is mig az orvoshoz megyek?. köszönettel:Erika.
Ne teljesen csökkentse le.
Heti 4 nap legyen 75, többi nap maradjon a 100 szerintem.

Koppány Viktória dr.

Hírek

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok