Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Üdvözlöm! Két egészséges gyermek után másfél éve próbálkozunk annak érdekében, hogy egy újabb babával bővüljön a család. Eddig nincs eredmény. Az endokrinológusom pajzsmirigy alulműködést gyanít normál tartományba eső tsh, t3 és t4 értékek mellett. Erre közel egy hónapja Letrox 50-et szedek. Ma voltam nőgyógyásznál, aki megállapította, hogy nincs rendben a peteérésem és emiatt Clostilbegyt tablettát írt fel. Az utóbbi készítmény betegtájékoztatóján az szerepel, hogy pajzsmirigy problémák esetén nem javallott a szedése. Érdeklődnék, hogy a két készítmény szedhető-e együtt? Segítségét előre is köszönöm!
Szedhető együtt!

Koppány Viktória dr.

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Kisfiam, aki 8éves és 35kg, IR-t állapítottak meg, mert nagyon sokszor evett egy nap és mindig éhes volt, ezért vittem el kivizsgálásra. Véleményem szerint kb.25kg lenne az ideális neki, az életkorához és a testmagasságához képest, ami 140cm jelenleg. Sajnos a dietetikustól nem kaptam pontos információt, hogy mekkora lenne a napi szénhidrát-szükséglete. Felnőtteknek találtam egy 160g-os értéket, ezt kb. lefeleztem és így ez jött ki.
Reggeli: 15 g szénhidrát - lassú felszívódású.
Tízórai: 10 g szénhidrát - ebből 5 g lehet gyors felszívódású.
Ebéd: 20 g szénhidrát - ennek fele lehet gyors felszívódású.
Uzsonna: 10 g szénhidrát - ebből legfeljebb 5 g lehet gyors felszívódású.
Vacsora: 15 g szénhidrát - lassú felszívódású
Kérdésem az lenne, hogy ez így megfelelő lenne-e vagy pedig lehet 160grammot is bevinni/nap attól még hogy gyerek?
Egy fejlődésben lévő szervezet számára kevésnek tekinthető az Ön által megadott szénhidrát bevitel, melyet feltétlenül emelni kellene, még ha kevés túlsúllyal is rendelkezik a gyermek. Személyre szabott szénhidrát mennyiséget konzultáció keretében tudunk meghatározni a pontos beteghátteret, táplálkozási szokásokat ismerve.



Varga Dóra
Dietetikus
Tisztelt Doktor Úr!
Csontritkulási eredményem a gerincoszlopnál -4,1 más helyeken jobb, a gerincnél 5 év alatt 21 %-ot romlott a csont állapota. Jelenleg a a D vitamin szintem jó 117,3 de mivel 1 hónapja tört el a felkarcsontom azt gondolom, hogy további vizsgálatok szükségesek. Jelenleg még gondolkodom a D vit.szint további javításában, kb. 200-ig, 250-ig van a referencia tartomány, szedek még napi 500 mg szerves calciumot. Közel 60 éves vagyok, 6 éve vagyok a menopausában. Kérdésem, hogy milyen további vizsgálatok szükségesek, nálam mit lehetne tenni. üdv.
Tisztelt Hunya Ágnes!

Esetleg meglehet nézetni az osteocalcitonin szintet, illetve egy csont sűrűség vizsgálatra bejelentkezhet.
Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktornő/doktorúr!
kisfiam 6éves 45kg,figyelünk az étkezésre,napi egy édesség,nincs nasi,üdítő (vizet iszik)teljeskiörlésű dolgokat használok,heti 3x tornázik,de a mozgásával amúgy sincs gond ,lételeme a kinnlét.
Vért vettek tőle,a koleszterin szinten kívül minden jó benne.TSH nem néztek,voltunk ultrahangon a mellékvese jól működik,volt MRI vizsgálaton az agyalapi mirigy működés jó!Az orvos ahá jártunk elköszönt tőlünk,azt mondta ilyen a gyerek.Nem volt mindíg kövér e.5évesen hízott meg.A kérdésem az lenne ,hogy ha az agyalapi mirigy jól működik akkor a TSH érték is jó?ezért nem nézték neki?
a gyerek amúgy koncentrálni nem nagyon tud,izzad,a térdén bőrmegkeményedés van a térdén,délbe le kell fektetni mert nem bírja ki egész nap alvás nélkül,hangulatingadozásai vannak
válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelt Patonainé Kata!

Érdemes lenne pajzsmirigy irányába is kivizsgáltatni, illetve egy éhgyomi vércukor és inzulin értéket nézni.
Panaszai utalhatnak pajzsmirigy gyulladásra.
Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktornő/úr!
22 éves vagyok,a problémám 12 éves korom körül kezdődött,amikor megjött az első menstruációm,és elkezdtem erősen szőrösödni,hason,háton,mellbimbó körül,arcon is megjelentek a zavaró szőrszálak.Pár év múlva fordultam csak nőgyógyászhoz majd endokrinológushoz ezzel a problémával.A tesztoszteron 2,79 nmol/l volt,a többi hormont rendben találták.DIENILLE fogamzásgátlót írtak fel,de fél év után abbahagytam a szedését a mellékhatásai miatt( candidiasis vulvovagiitis,rossz közérzet).Vizsgálatok alapján az endokrinológus kizárta a PCOS-t,hyperinsulinaemiát.
Diagnózis valamint epikrízis:Egyéb petefészek működészavar;Hyperandrogenismus(részben ovarialis,részben valószínű mellékvese eredetű).Fél éves szünet után JANGEE-t kezdtem el szedni,amit 1,5 évig szedtem,de ezt is abba kellett hagynom állandó candida fertőzés miatt,nőgyógyász javaslatára.Pár hónapos szünet után CYPROMIX-et kezdtem el szedni.Szőrzetem csökkent,a bőröm is sokkal szebb lett tőle,nőgyógyászati fertőzésem nem volt,szinte semmilyen mellékhatását nem tapasztaltam.3 hónapos szedést követően Tesztoszteron: 1,060 nmol/l;DHEA: 9,51umol/l. Azonban 1 év szedés után abbahagytam a magas hormontartalma miatt(ez a fogamzásgátló köztudottan növeli a trombózis kialakulásának esélyét).Bár az endokrinológus azt mondta,hogy szerinte nyugodtan szedhetem tovább is mint 1 év,engem aggaszt az a néhány halálos eset,akik Cypromix szedése miatt haltak meg.Ez év márciusa óta újból Jangee-t szedek,de mivel ez alacsonyabb hormontartalmú a problémáim újra felerősödtek(szőrösödés,és az aknés,zsíros bőr).
Testsúlyom,vérnyomásom,vércukorszintem rendben van,pajzsmirigy problémáim nincsenek.
Két kérdésem lenne,az egyik hogy Ön szerint milyen irányban lenne érdemes még tovább vizsgálódni,hogy kiderüljön mi a pontos oka a szőrösödésnek?A másik kérdésem pedig,hogy Ön mit gondol a CYPROMIX fogamzásgátlóról,lehet biztonsággal tovább is szedni mint 1 év?Mire érdemes odafigyelni a szedése mellett?

Előre is köszönöm a válaszát!

Üdvözlettel:
Németh Alexandra
Kedves Alexandra!
Én pcos irányában vizsgálnám Önt.
Inzulin rezisztenciát is mérnék
Alternatív kezelésként metformin jöhet szóba.

Koppány Viktória dr.
Tisztelt Cím!
Segítségét és véleményét szeretném kérni az eredményem kiértékelésében.
Glükóz terhelés
éhgyomori cukor: 5,8 mmol/l
120 perces cukor: 6,4 mmol/l
0 perces inzulin 121,2 pmol/l
120 perces inzulin 286,5 pmol/l

Az orvosom szerint elég, ha 160g szénhidrát diétát tartok, nem kell gyógyszeres kezelés.
Viszont Hashymoto pajzsm.alulműködés van, jelenleg a TSH 0,92 150 mg Letrox segítségével.
9 éve szeretnék babát, de sajnos inszemináció segítségével sem sikerült eddig.
Kérem azok alapján, amiket leírtam, mondjon véleményt!
Köszönöm!
Tisztelt Melinda!

Az inzulin szintek eléggé magasak, így ajánlom hogy keresse fel újból kezelő orvosát.
Üdvözlettel:Nagy Anett
Azt szeretném kérdezni hogy miért görcsöl be mindkét lábam és mit tehetek ellene?
Tisztelt Jakab Krisztián!

Amennyiben sportol vagy folyamatos terhelésnek van kitéve a lába célszerű magnézium tablettát megpróbálni. Ha van esetleg visszere, dohányzik, bedagad a lába, lát lilás-vöröses elszíneződést, fokozódik a panasza érdemes angiológust felkeresni.
Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktor Úr/ Nő!
Letroxot szedek (50mg) , 1,6 a TSh szintem s az lenne a kérdésem,hogy egy esemény utáni tabletta befolyásolja e az értékeket illetve,hogy beszedhetem e letrox mellett! Válaszát nagyon szépen köszönöm
Nem befolyásolja
Beszedheti nyugodtan

Koppány Viktória dr.
Tisztelt Doktorno/Ur!

Azzal a keressel fordulok Onhoz hogy 31 hetes kismama vagyok. Angliaban elek.Terhessegem elott pajzsmirigy alulmukodesem volt, aztan meg tulmukodott. De inkabb mindig alulmukodik. 50 mg levothyroxine tablettat szedek. Aztan most kozoltek velem hogy alulmukodik, Holott mar 3 hete vettek le a vert es csak most szoltak, hogy emelni akarnak az adagon igy 75 mg-ot kell szednem.De meg a vereredmenyem nem is lattam nem tudom mi az alacsony. Csak kikuldtek egy levelet hogy kesz a recept mehetek erte mert meg irtak fel 25 mg-ot.
Nagyon aggodom a kisbabam miatt, hisz az alulmukodes sok gondot okoz. Kerem mondja el nekem mivel jarhat ha alulmukodik milyen gondot okoz a kisbabamnal?

Valaszat elore is koszonom
Ildiko
Nem tudom a leletet, így nehéz.
Arrol lehet szó talán, hogy a TSH megemelekedett, ami a terhesség utolsó trimeszterében előfordul.
Véleményem szerint a babának semmi baja, neki van saját pajzsmirigye.
Önnek ha emelést javasoltak, szedje az emelt adagot!

Koppány Viktória dr.
T.Doktor úr!
A fiam miatt aggódom.
Októberben lesz 17 éves és még csak 162 cm magas. Kezd befordulni lelkikeg. Én kb. 154 cm magas vagyok az apukája 175 cm.
Hol a probléma, mit várhatunk?
Nem értem. Konkrétan az utolsó egy évben semmit nem fejlődött.
Kérem válaszát! Köszönöm, üdv. Brigitta
Tisztelt Brigitta! Lehet a csontkor elõrehaladàs a hàttėrben. Vizgàlatot javaslok. Ūdvõzlettel dr. Tar Attila

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK