Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Judit!
Szeptemberben raktam le a fogamzásgátlót, majd kiderült pajzsmirigy alulműködésem van.
Baba tervezés kezdetén vagyunk. Pajzsmirigy eredményeim februárban TSH: 5,65 (0,40-4,80) T4: 0,36 (0,71- 1,85) volt, kékjód, szelén, cink vitaminokkal és aviva tornával sikerült májusra levinnem TSH: 3,58 (0,27-4,20), T4 1,18 (0,93- 1,70) T3: 3,1 (2,0 - 4,4)
Illetve rendszeresen, szedek, C, D, Halolaj vitamin, idönként kálciumot, magnéziumot is.

Az eredmény a tartományon belül van, lehet e baba projektet kezdeni?
Elég egészség tudatos vagyok, nem iszom tejet max laktózmentes de ritkán, édesítés eritrit, és most kezdtem paleo életmódba, de előtte sem ettem nagyon édességet pékárut, cola ....
Zöld teát iszom évek óta kávé helyett. nyugodt életet élek, meditálok stressz mentesen élek.
Ön szerint szükség van tovább csökkenteni a TSH értéket, vagy nyugodtan kezdhetjük a babaprojektet.
Hormon gyógyszereket nem szívesen szednék már csak természetes illetve vitamin forrásokat.
Válaszát előre is köszönm!
Üdvözlettel: Beatrix
Kedves Kérdező!

A leírtak jó tendeciát mutatnak. Másik fontos kérdés, hogy a női hormonszintek milyenek, pl. az ösztradiol, progeszteron, prolaktin FSh, LH vizsgálták-e a ciklus szerint igazítva a vérvételt
Üdvözlettel
Bérczy drnő
Kedves doktornő!

Kérem, hogy segítsen az alábbi 3. pontos inzulin rezisztencia labor eredményem kiértékelésében.

Glükóz terhelés 0' : 4,7 mmol/L
Glükóz terhelés 60' : 6,2 mmol/L
Glükóz terhelés 120': 4,6 mmol/L
Inzulin 0 perces: 3,3 mIU/L
Inzulin terhelés 60' : 32,2 mIU/L
Inzulin terhelés 120' :13,6 mIU/L
HOMA-IR 0,7

Köszönettel,
Anikó
Kedves Kérdező!

A leírt eredmények alapján: Önnek arra kell figyelnie az étkezésnél, hogy a gyors szénhidrátokat( főleg a GI: 70 felettieket feltétlenül kerülje. Gyógyszer így nem kell.
Üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt Szakértő!
Következő a problémám: 2 éve a THS 8-as volt. L-thiroxin tablettát , napi 100mg -ot írtak fel. 1 évvel ezelőtt lement 4 körülire az érték, akkor felezték a gyógyszert. Azóta lement 2,3-ra és napi 25 mg-ot szedek. Viszont kiderült, hogy vékonybél-gyulladásom van, ami több éve van sajnos, gyógyszert nem adtak rá, mert diétát írtak fel. Valamint a jobb petefészeknél is gyulladás van. Kérdésem, hogy a bélgyulladás befolyásolhatja a pajzsmirigy működést? Fokozatosan elhagyható- e a gyógyszer?Úgy érzem rosszabb , ha szedem a pajzsmirigy gyógyszert, és inkább a gyulladást kellene megszüntetni. Az előtt nem volt semmi gondom.
nagyon várom válaszát!
Üdvözlettel: Ágnes
Kedves Kérdező!

A leírtak alapján a gyóygszer teljesen elhagyható, amennyiben a vékonybélgyulladása rendeződik, ekkor valószínúleg a gyóygszer nem kell.
Üdvözlettel
Bérczy drnő
Kedves Doktornő!

Súlyosan, halmozottan sérült fiatalokkal foglalkozm jópár éve, és a munkám során elég sokat kell emelgetnünk. Mivel kisbabát szeretnénk, megpróbáltam ezt minimálisra csökkenteni a lehetőségekhez képest. Néhány hónapja érzem, hogy emelés közben szúr a köldököm, és előfordul, hogy ezt még 20 perccel utána is érzem. Hetente egyszer-egyszer előfordul, hogy emeléstől függetlenül kis szúrást érzek. Felkerestem a problémámmal orvost is, ő - miután a "köhögéses-hasnyomogatós " vizsgálatot elvégezte, annyit mondott, hogy ha tehetem, ne emeljek, de ezzel a szúrással nem kell foglalkozni, nincs jelentősége. Azt szeretném tudni, hogy amennyiben esetleg gyakoribbá válna ez a probléma, akkor is csak annyi szükséges, hogy kíméljem magam az emelésektől? Van egy másik kérdésem is, az előzőtől teljesen független. Abban az esetben, h vki arra készül, hogy hetente több napot erdőben vagy erdő közelben tölt, javasolja a kullancs encephalitis elleni védőoltást? Olvastam pro - és contra érveket is, így nem tudok dönteni.
Köszönöm szépen a válaszát előre is.
F. Kata
Kedves Kérdező!
Az emelést kerülje.
A kullancs ellni védőoltásnak nem vagyok híve, helyi védelem, és a hatékony immunrendszer biztosítása a fő.
Üdvözlettel,
Bérczy drnő
Tisztelt Doktornő! Kamaszkoromkor kiderült, hogy PCOS-s vagyok. 4 évig fogamzásgátlót szedtem, most azt mondta az orvosom, hogy 6 hónapig Merckformint szedjek hátha megjön magától. Már 3 hónapja szedem, de eddig nem jött meg, csak néha szúr 2 oldalt a hasam, sajnos közösüléskor is. Ön mit tanácsol mitől jönne meg a menstruációm ami nem fogamzásgátltó mivel gyereket szeretnék? Attól,hogy nem menstruálok még van esélye,hogy teherbe essek? 3 hónapja volt vérvételem és minden jó, de ultrahangon mindkét petefészkem tele van cisztával.Nincs túlsúlyom és más problémám se, csak nem menstruálok. Előre is köszönöm a válaszát!

Kedves Kérdező!

Fontos lenne a vércukorterhelés inzulinrezistencia vizsgálat elvégzése, és a D vitamin szint elvégzése. Pontos diagnózishoz kell jutni.
Szívesen segítek, amennyinbenel tud jönni a rendelésemre.
Üdvözlettel,

Bérczy drnő
Tisztelt Doktornő!

Pár hónap menstruáció kimaradás után - uh vizsgálat alapján PCOS gyanuja áll fenn. Ma váratlanul jelentkezett a menzeszem. Abban kérném a segítségét, hogy milyen vérvételre/ill egyéb vizsgálatra van szükség a ciklus 3. 16. és 23. napján?

Beutaló nélkül az Endokrinközpont laborjában meg tudom csináltatni a szükséges laborvizsgálatokat?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Bea
Kedves Kérdező!

3. nap: ösztradiol, progeszteron, Prolaktin, FSH, LH
tesztoszteron, TSH, Ft3, Ft4, anti TPO, anti Tg,D vitamin cukor terhelés -inzulinrezisztencia vizsgálat( 75 gramm glukózzal 0, 60, 120 p cukorra és inzulinra)
16 nap FSH, LH, ösztradiol, progeszteron
23. nap PRolaktin, ösztradiol, progeszteron

ezeket így levetetheti az Endokrin Kp.-ban
üdvözlettel
Bérczy Drnő
Tisztelt Doktor úr!
12 éve teljesen kivették a pajzsmirigyemet, azóta folyamatosan gyógyszert szedek.( Letrox 125 mg.) Idáig nem is volt semmi problémám, még két terhességem is volt.
Másfél éve magas vérnyomásom van, amire gyógyszert szedek.(Meramyl 10 mg., Nebilet 5 mg.) Most a legutolsó laborleletemnél kiderült, hogy a TSH- 0.07, a T4 21.97
A körzeti orvos csökkentette 100 mg-ra a Letroxo-t.
Nem tudom hogy a pajzsmiriggyel függ- e össze, de hónapok óta hullik a hajam, ami még terhességek alatt sem volt, és az arcom folyamatosan fel van puffadva, de fogyni nem fogyok semmit.
Szükség van-e endokrinológia vizsgálatra.
Előre is köszönöm válaszát.
Kihal Zita
Kedves Kérdező!

Javasolt lenne endokrinológiai kivizsgálás.
üdvözlettel,
Bérczy drnő
Tisztelt Doktornő/Úr !

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 1 meleg göb van a pajzsmirigyemben ami tulmüködést okozott, melyre methotyrint kaptam másnapi fél tablettát igy rendeződött a Tsh érték, most 2,5. Az orvos radiojodós kezelést vetett fel, amiről igaz nem sokat tudok milyen káros mellékhatásai vannak. Szeretném megkérdezni hogy Önnek mi a véleménye szükséges-e vagy elmulhat-e végleg a tulmüködés ezáltal. Köszönettel: Zsuzsa
Kedves Kérdező!

A feltett kérdés pontos megválaszolása, csak személyes konzultáció útján lehetséges.

üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt Doktor Úr!


Három éve hullik a hajam genetikus orvosnál is jártam ,ahol kiderült nem öröklődés miatt hullik a hajam.További vizsgálatokra küldött az eredmények :

Referencia értékek Éhgyomri glucose 5,0 mmol/l 3,8 6,0 60 perces glucose 5,5 mmol/L --- --- 120 perces glucose 4,7 mmol/L 4,1 7,8
Inzulin 3,1 mIU/L 3,0 25,0
Inzulin 60 perc 10,6 mIU/L --- ---
Inzulin 120 perc 22,3 mIU/L


ANA (ELISA) 11,4 U/ml 0-25
ENA screen negativ -----
ENA panel
ENA Sm negativ ------
ENA RNP negativ --------
ENA SS-A negativ ------
ENA SS-B negativ -------
ENA Scl-70 negativ --------
ENA Jo-1 negativ -------
Centromer AT negativ --------
Foszfolipid antitest szűrés
Kardiolipin G/A/M 3,7 IU/ml 0-10
Kardiolipin IgG negativ U/ml 0-10
Kardiolipin IgM negativ U/ml 0-7
B2-GPI IgG/IgA/IgM 4,2 U/ml 0-10
B2-GPI IgG negativ U/ml 0-8
B2-GPI IgM negativ U/m 0-8
ANCA mintázat negativ titer -----
cANCA negativ ------
pANCA negativ -----
Atípusos ANCA !!!! ! ------
ANCA MPO negativ 0-5
ANCA PR-3 negativ U/ml 0-5
Anti-TPO 41,8 U/ml * 0-9
PAJZSMIRIGY JOBB LEBENYE 63X20X15mm,
alsó harmadában mediálisan3x5mm nagyságú,részben meszet és folyadékot tartalmazó göb van.Abal lebeny 54x20x13mmechogenitása és echoszerkezete szabályos.Az isthmus jobb oldalon szélesebb 31x8mm,itt8mm nagyságúisodens hypovascularisalt terület látható.A nyaki lágyrészben megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható.A nyálmirigyek szerkezete szabályos.
(Torkom is fáj három éve mandula csonkom van ami tüszös is volt.)
Szeretném tudni ezekből a vizsgálatokból látható-e a hajhullás oka. És mi a további teendő.?
Köszönettel:Erika
Kedves Kérdező!

A leírt leletekből .nem minden célhormon került meghatározásra: TSH? Ft3, Ft4, anti Tg, 25OH D vitamin, Prolaktin, tesztoszteron, kortizol is javasolt lenne.

Üdvözlettel
Bérczy drnő
Kedves Doktornő!
A 22 éves lányomnál PCOS-t diagnoztizáltak április végén.Vizsgálva lett a
prolaktin: 605,20 (ref:102-496),
tesztoszteron:2,780 (ref:3,8-7,0)
cukor:5,0 (ref:3,8-6,1)
cukorterhelés 2 órás:4,7 (fer:3,8-7,0)
TSH:1,380 (ref:0,270-4,200)
A progeszteron eredényét még nem tudom.
Az ultrahang szerint mindkét ovarium polycystás jellegű - a bal oldali 40mm, a jobb oldali 4mm. Sajnos hízott 10-12kg és jelenleg a merckformin 850-t szedi. Csak napi 2xfelet tud bevenni, mert rosszul van a gyógyszertől.Erős szédülés és hányás a mellékhatása. Mivel más vizsgálatok nem történtek,így szeretném kérni az Ön véleményét,hogy a gyógyulás érdekében szükséges volna-e még további vizsgálatokra? És ha igen ezt milyen formában lehetne megoldani,mivel jelenleg külföldön van és csak júliusban tud haza jönni.
Köszönettel: Adrienne

kedves Kérdező!
Érdemes lenne még a ciklus szerint a 20-22 nap körül Progeszteron, ösztradiol Prl vérvizsgálat és legalább az éhomi inzulin együtt a vércukorral megnézni

Üdvözlettel
Bérczy drnő

Hírek

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok