Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor! 28 éves nő vagyok, van már egy 6 éves kisfiam. Ő súlyosan sérült, születése után oxigénhiányos állapotba került és ennek a következményeit viseljük. Viszont féjremmel eljutottunk oda, hogy újra babát szeretnénk, viszont nálam alul-működő pajzsmirigy áll fenn. Februárban voltam utoljára kontrollon, akkor a TSH értékem 1,137 volt az fT4: 16,25. Reggelente 100mg L-Tyroxin-t szedek éhgyomorra. Vásároltunk egy ovulációs tesztet is, ahol kiderült, hogy a 11. napon volt a peteérésem. Ehhez igazítottuk a családtervezést, de nem sikerül, nem fogan meg a baba. A ciklusaim 27-30 naposak. Már 4-5 hónapja így jön meg a havi vérzésem. A bágyazódási napok körül szédülök, hányigerem van, émelygek. Legutóbb fáradékonyabb is voltam. Esetleg szükség lenne más fajta kezelésre? A szelén segíthet? Nagyon nem tudom, hogy mit rontok el, mert az értékeim állítólag jók ahhoz, hogy megfoganjon a baba! Kérem adjanak tanácsot, hogy melyik úton kell elindulnunk, hogy végre babánk születhessen! Nagyon szépen köszönöm, megtisztelő figyelmét és várom válaszát! Tímea

Kedves Kérdező!

A szelén és az Omega 3 bevitel is fontos. Étrendben a tej elhagyása, este a szénhidrátbevitel csökkentése is segítő tényezők.
Üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt Szakértő!
A lányomnak 2007-óta pajzsmirigy alulműködése van.Kezelőorvosa szerint egész életében gyógyszeres kezelést kell kapnia. Szeretném megtudni egy szakértőtől, hogy kb. hány %-os egészségkárosodást szenvedett. Egyedül nevelem, és most megvonták a magasabb összegű családi pótlékot, mondván csak 5 %-os a betegsége.
Nekem,erre a kérdésemre kapott válasz nagyon fontos lenne.Köszönöm előre is a segítségüket.
Kedve Kérdező!
Erre a pontos választ a kezelőorvosa tudja megadni, forduljon hozzá bizalommal-
Üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt Doktornő/úr!

Második gyermekemet várom, pajzsmirigy alulműködésem van. Terhességem 7. hetében mért eredményeim aggasztanak (TSH:5,35 FT4: 11,44 FT3: 4,74, amelyre az endokrinológusom napi fél Letrox50-et írt fel és 8 hét elteltével kontrollt kért. Nőgyógyászom szerint sok a nyolc hét, mivel lehet, hogy közben állítani kellene a gyógyszeren. És a magas TSH miatt a baba lehetséges rendellenességeivel riogat... Így négy gyógyszeres hét után majd újra megnézzük vele az eredményeket. Sajnos az end. orvosom 3 hét szabadságon van, így őt nem tudom felhívni, így kérem az Önök véleményét, hogy ezen adatok ismeretében nagy-e a kockázat a rendellenességekre.
Válaszukat előre is köszönöm: Zsuzsa

kedves Zsuzsa!

A következő kontroll 12 hetes terhesen ajánlott .

üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt Doktornő/Úr!

Segítségét szeretném kérni mert teljesen elbizonytalanodtam. 45 éves 56 kg-os nő vagyok. Bankban dolgozom elég stresszes ülő munkát már több mint 20 éve. Kétszer szültem 1991-2004. Endometriózissal műtöttek utoljára 2000-ben. Most aug. hónapban egy endokrinológia szakrend.a dg: Hashimoto Thyreoiditis Hypothyreosis. Utolsó labor eredmények júliusban:(teljesség igénye nélkül) TSH:11,40,T4:11,83,glukóz:3,6,triglicerid:0,47,glukóz:3,6,amiláz:113,CAR:2,24,LYMPH:40,4,NEUT:48,1HCT:0,37,HGB:121,RBC:3,9KOLR:4,7 2013. áprilisban a TSH:6,09,T4:17,22.Mivel 2009-ben készült először TSH vizsgálat( nőgyógyász által akihez egy sime szűrésre érkeztem és a nyakamon látott valamit)akkor: TSH:5,36 FT4:15,94,FT3:4,69 és antiTPO:59. Gyógyszert nem kaptam.Akkori UH vizsgálat JL:41*13*14, BL:39*13*12,isthmus kissé asszimetrikus 3-4mm.echonegitás lényegesen nem csökkent,kontúrjai enyhén karéjozottak,mérsékelten hypervascularizált.Főként a széli részeken finoman inhomogén, de jól körülírt göb egyik lebenyben sincs.Mindkét lebeny alsó pólusánál látható egy-két 6-8 mm nagyságú echoszegény Igl.Közben 2010-ben az eredményem: antiTPO:45 TSH:1,88 FT4:16,51,FT3:5,00.
Ljelenleg a háziorvosom javas.50mg L-Thyroxin szedek reggel amit a szakorvos megerősített , 3 hónap múlva kontroll. Előtte nem szedtem gyógyszert. A gyógyszer szedése óta betegnek érzem magam: mellkas dobogás, idegesség, lobbanékonyság de. folyamán, amíg a gyógyszer szívódik fel.Fáj mindkét lábam és nagyon fáradt vagyok. Nem alszom jól. Főleg az izületeim fájnak. Dekoncentráltnak érzem magam.Jelentős szorulásom lett Előtte mind ez így egyszerre és fokozottan nem volt jelen. Az utolsó laborvizsgálat előtt csak a baloldali lábam szorított és zsibbadt, valamint dagadt a bokám felett főleg ülve. Volt egy kemény csomó ami felfelé sugárzott, de ez elég jól elmúlt.Ezért kerestem fel a háziorvost. Röntgen negatív. Minden ekkor kezdődött a fajult el. Váratlanul ért a rossz TSH érték ami addig se volt mindíg tökéletes, de semmi bajom nem volt tőle. Egyszerűen felmerült bennem, hogy biztosan kell nekem ez a gyógyszer? Mit tanácsol? Várjak türelemmel és szedjem majd kontroll után meglátjuk? Mivel a szakorvos is csak kóros eredménnyel vár vissza ez ennyi, Fogadjuk el és nem kell tenni semmi mást? Mire számíthatok? A családban női ágon nem tudok ilyen gondról. Kislányom 9 éves és már vizsgálták ilyen téren korai nemi érés( szőrősödés és erős izzadás) miatt. Mindent rendben találtak.Mivel sokáig kapta a pulmicort sprayt azt elhagyatták velünk. Kérem tanácsoljon valamit! Köszönettel a türelméért és munkájáért! Tisztelettel: Tünde
Kedves Tünde!

Az L-thyroxint . hogy veszi be. mennyi idő múlva eszik , illetve étkezik tejeskávét reggel fogyaszt.-e? Menzesz változott-e az utóbbi időben?

A TSH eredmény most rosszabbodást igazolt, tehát egy helyes terápia szükséges .
Amennyiben személyesen el tud jönni szívesen segítünk.

üdvözlettel
Bérczy drnő

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Segítséget szeretnék kérni, milyen vizsgálatra kellene elmennem a panaszaimmal, mert most már szeretnék célirányos lenni a sok találgatás után, de a javulás hiányában.

Panaszaim kb. 4 évvel ezelőtt kezdődtek, és szépen sorakoztak fel egymás mellé, addig a migrénen kívül nem volt problémám.
Jelenleg 35 éves vagyok, 106 kg, és 168 cm. Ez utóbbi az egyetlen állandó ezekben a számokban. 2009-ben még 57 kg voltam.

A jelentős hízás úgy következett be, hogy az életmódomban változtatás nem történt, ami kiválthatta volna.

Emellé a következők a panaszaim:
Kézfej zsibbadása (mindkettő, szimmetrikusan)
Állandó fáradtság
Szédülés, egyensúlyvesztés
Súlyos hangulatingadozás
Szőrösödés (bajusz, mell)
Pattanásos vagyok, de nem állandóan
Derékfájdalom (hol van, hol nincs)
Alhasi fájdalom (ritka)
Nincs szomjúság érzésem
Állandóan éhes vagyok, főleg étkezés után fél-egy órával, étvágyam viszont nincs igazán.
Ideges és ingerült vagyok
Nem tudok aludni a kézzsibbadás miatt
A mentruációm jelentősen erősebb vérzéssel jár, mint az elmúlt 21 évben az megszokott volt, viszont csak minden második hónapban (ez lehet, hogy balga megfigyelés)
Sokszor fáj a tarkóm, viszont a migrénem elmúlt az utóbbi pár évben.
Raynaud szindrómám van, fehérednek az ujjaim.
Végül, nem tudom, ezt hogy mondják, de a testem különböző pontjain sokszor furcsa nyillalásokat érzek, amik néha olyan erősek, hogy fáj.

A lista tudom, hogy nem rövid, viszont hosszú. Nem tudom, hogy van-e összefüggés a sorok között, igyekeztem mindent leírni, és biztos van, ami kimaradt.

Megtisztelő iránymutatását várva, köszönettel:
Brigitta
Kedves Brigitta!

Ajánlott vizsgálati sor: TSH, reverz T3, Ft3, Ft4, anti TPO, PTH, D vitamin, vércukor terhelés Inzulin rezisztencia vizsgálat(0 , 60, 120 perces minták) cukorra és inzulinra.

üdvözlettel
Bérczy drnő

Tisztelt Szakértő!
Szíves segítségét kérem, hogy 23 éves lányom 90 felettinek mért prolaktin értékével melyik szakemberük foglalkozna. Korábban már 2,5 éve mértek magas szintet, akkor szedett Bromochritint azonban annak hatására 2 hét alatt eltűnt a prolaktin, ezért nem szedette vele tovább az orvos. Azóta - bőrgyógyászati okok miatt- Lindinette fogamzásgátlót szed. Rákszűrésen kerültek a fentiek szóba, ezért a nőgyógyász úgy döntött, ismét jó lenne megnézni a prolaktint, aminek ma délre lett eredménye. Délben hívta a lányom, így tudta meg az eredményt, majd mondta az orvos, hogy ez valószínű agydaganat amit műteni kell, csütörtökön ad beutalót MR vizsgálatra. ÖNÖKBEN BÍZOM, NEM AKARUNK MÁSHOVÁ MENNI SOS KÉREK SZÉPEN IDŐPONTOT, Zsuzsi egyetemista, semmi tünete nincs, de az én gyomrom 1 mm azóta vele együtt,így bármilyen időpont megfelel. Várom mielőbb értesítésüket!
06309564472
Kedves Kérdező!

Egy időpont ajánlat lehet holnap 11.30( 09.03), szívesen segítek, ne aggódjon, meg lesz a jó megoldás.
Üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt Szakértő,

Alábbi eredményem lett
Glukóz 4,1 mmol/L
60 perces glucose 6,7 mmol/L
120 perces glucose 4,9 mmol/L
Inzulin 9,1 mIU/L
Inzulin 60 perc 112,3 mIU/L
Inzulin 120 perc 37,3 mIU/L
Ez most inzulin rezisztencia? Mindenki mást mond. Heti kb 40km-t futok és 1700kcl-t eszem és 100-120 g szénhidrátok, és havi 1 kg-ot tudok csak fogyni. A hasam körül vannak a párnák
Köszönettel
Dorottya




Kedves Kérdező!
Ez inzulin rezisztencia, d viamin szint nézték-e és a TSH, anti Tpo vérvétel volt-e?
üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt Doktornő/Doktor úr!

2009-ben egy vérvétel során véletlenül derült ki, hogy magas a TSH értékem (7,51uIU/ml). Elküldtek UH-ra,ahol azt írták, hogy a jobb lebeny a balhoz képest kissé nagyobb és mindkét lebenyben néhány 4-5mm-es és kisebb cystosus képletek vannak. Ez után a pajzsmirigy ambulancián még néztek a TSH mellé ATPO-t, ami normális volt (19IU/ml), és FT4-et, ami kicsit magasabb (22,64pmol/l). Ekkor chr.autoimmun thyreoiditis diagnózist kaptam, és napi 25 ug Letrox-ot szedtem. Három havonta kell kontrollra járnom, csak a TSH-t nézik, és azóta folyamatosan emelik az adagot, most napi 100ug-ot szedek.
Jellemző tüneteim nincsenek, sőt inkább a túlműködés tüneteit vettem észre, pl. nagyon magas a pulzusom. Ezt kivizsgálták, mitrális prolapsus-t állapítottak meg, erre nem szedek gyógyszert, csak ellenőrzik két évente. Ott viszont azt mondták a Letrox emelheti a pulzusomat, az endokrinológus szerint viszont nem.
Kissé tanácstalan vagyok, és bizonytalan, hogy jó irányba halad-e a kezelésem, mivel 4 éve emelik folyamatosan az adagot, és csak a TSH-t nézik, UH vizsgálatom sem volt azóta. Kíváncsi lennék az Ön véleményére és javaslatára.

[24 éves vagyok egyébként, elég vékony (173 cm, 50 kg), vashiányom is van, amire időnként vasat ír fel a háziorvos,illetve fogamzásgátlót is szedek.]

Köszönöm a türelmét és segítségét!
Kedves Kérdező!

A leírtak alapján érdemes lenne a vizsgálatokat: Pm UH, és a TSH-n kívül az FT3, FT4 értéket, az anti TPO-t , a D vitamin szintet is megnézni és átgondolni a terápiát.Személyes konzultáció esetén szívesen segítek.

Üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt Doktornő!

Hajhullás problémámmal fordulok Önhöz.
2 éve annak, hogy elég sok hajam kihullott (már látványos is) és aztán megállt a hajhullás, de azóta is ugyanolyan ritka a hajam.
Több hajgyógyásznál jártam már, de csak samponokat és krémeket írtak fel.
Kértem labort (pajzsmirigyre gyanakodtak, de negatív lett)
Közben migrénnek is küzdök, amiért most újra abbahagytam a fogamzásgátló szedését, és újra tapasztalom (mint régen) a fejbőröm elváltozásait.
Az egyik hajgyógyász felvetette, hogy hormonális lehet a problémám, de végül semmilyen kivizsgálást nem végzett ez ügyben.
Az lenne a kérdésem, hogy mit javasol? Milyen kivizsgálásra menjek el? Labor? Hormon vizsgálatok?
Ön tudna ebben segíteni, ha kérek időpontot a rendelésére?
Tényleg több magánorvosnál jártam, de egyik sem segített, csak felírtak különböző termékeket. Eléggé el vagyok keseredve.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Kedves Veronika!

Szívesen segítek a hormonális rendszer átvizsgálásában. Javasolt laborok: kortizol tesztoszteron, 17 Oh progeszteron, ösztradiol progezsteron( amennyiben még a menstruáció megvan), anti TPo( TSH egy éven belüli-e ? ha nem a TSH is szükséges)inzulin anyagcsere vizsgálat vércukor terheléssel( 0, 60 120 perces minták cukorra s inzulinra).
Ennek elkészítésében is segítünk és az eredményekkel konzultálunk.

Üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt Doktornő!
Cukor- és inzulinvizsgálaton voltam, amely eredményéhez szeretném kérni a segítségét.
0 perces glucose 5,3 (ref:3,8-6,0)
60 perces 5,1
120 perces 4,8 (ref:4,1-7,8)
0 perces inzulin 10,6 (ref:2,6-24,9)
60perces inzulin 74,6
120perces inzulin 27,7
HOMA index 2,50

Szeretném kérni a szakvéleményét, hogy szükségem volna-e további kezelésre.
Köszönöm válaszát: Csányi József

Kedves József!

Igen az eredmények alapján pontos terápiás beállítás szükséges.
Üdvözlettel,
Bérczy drnő

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK