Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Érdeklődni szeretnék mit jelenthet.
a tsh szintem 0,91 a referencia értéke 0,27-4 ig.A wbc 13,fvs 11,vvt 25 ennek az alsó határa 5.
Kedves Enikő!

TSH értéke a referencia tartományban van, így nincs vele további teendő.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Szakértő!

Gyermekvállalási problémákkal kapcsolatban kivizsgáláson voltam, ahol a tesztoszteronszintem alacsonynak bizonyult. 2.17 ng/ml (ref.:2.60 - 15.90) Valahogy mindig is éreztem, hogy fáradékony vagyok, a libidóm is elkeserítően alacsony, holott 38 éves vagyok, ennek még nincs itt az ideje. Van némi pajzsmirigy alulműködésem is. Arra lennék kíváncsi, hogy mi az oka ennek az alacsony szintnek, lehet-e gyógyszeresen kezelni, milyen vizsgálatokat végeztessek el? Esetleg Önöknél milyen gyorsan lehetne ennek utána járni (külföldön élek, és nagyon ritkán vagyok otthon, a feleségemmel pedig gyermeket szeretnénk)
Előre is nagyon köszönöm a segítségét!
Zoltán
Kedves Zoltán!

Központunkban Dr.Koppány Viktória drnőt tudom javasolni, akinek a szakterülete az endokrinológián kívül a meddőségi kivizsgálás is.Kb. egy hét alatt megoldható minden vizsgálat és az eredményekkel a kontroll.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Szakértő!

Körülbelül 2 hete szorító gombócot érzek a torkomban. Eleinte csak étkezések után jött elő. Tegnap és a mai nap folyamán már állandó az érzés.

Étvágytalanság és rossz közérzet valamint a mellkasban szúró, szorító érzést tapasztalok.

Mitől lehet ez, valamint mit tudok tenni, hogy elmúljon?

Köszönöm

Tisztelettel,
O.Szilvia
Kedves Szilvia!

Panaszait okozhatja pajzsmirigy probléma, de lehetséges kardiológiai ok is.
Amennyiben nem múlik a mellkasi szorító, szúró érzés szükséges lenne egy EKG vizsgálat. Kérem keresse fel házi orvosát.Pajzsmirigy kivizsgálásnál TSH,T3,T4,A-TPO és pajzsmirigy UH szükséges.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Szakértő!
Sok éve depresszió miatt gyógyszert(Melipramin)kell szednem.Időközben 4 éve pajzsmirigy túlműködést állapítottak meg,Methothirynt kaptam,szedtem közel 4 évig,a TSH értékek huzamosan jók voltak,1,5-2 között.Emiatt orvosom fokozatosan leállította a gyógyszer szedését július-augusztusban.Lehet,hogy nincs összefüggés,mert tetézte még egy állásvesztés,de depresszió rosszabb lett,s nem javul gyógyszer mellett sem.56 éves nő vagyok,6 éve már klimaxban.Fokozott szőrnövekedés tapasztalható az állon,bajusz is.Tanácsát kérném,merre induljak,milyen összefüggései lehetnek a dolognak,mi a teendőm,hogy ezek megoldódjanak. Köszönöm megtisztelő figyelmét. Marianna
Kedves Mariann!

Előfordulhat hogy nem megfelelően van beállítva a pajzsmirigy hormon, de fokozott szőrnövekedése utalhat magas tesztoszteron szintre is.
Keressen fel egy endokrinológus szakorvost.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Szakértő!

A következők lettek a cukor terhelés, és inzulin terhelés eredményei:
Glükóz terhelés 0. per: 4.7,
Glükóz terhelés 60. perc: 6.9,
Glükóz terhelés 120. perc:6.0

Inzulin terhelés 0. perc: 7.45,
Inzulin terhelés 60 perc: 48.1,
Inzulin terhelés 120 perc: 40.4.

Arra lennék kíváncsi, hogy az értékek milyenek a doktornő szerint, van-e valamilyen teendő esetleg a leletek alapján?

Válaszát előre is köszönöm
Csak diéta ( 160 gramm szénhidrát, napi 5x étkezés).

Koppány Viktória dr.
Tisztelt Szakértő!
Lányom szeptemberben volt 16 éves és 151cm,ennyi idősen lehet még alkalmazni a növekedési hormon kezelést? Köszönöm. Mné Gyöngyi
Kedves Gyöngyi!

Igen,biztosan lehet.Központunkban Tar Attila Főorvos Úr foglalkozik gyermek endokrinológiával.
Tisztelt Dr.Nő/Úr!

15 eves vagyok,az utóbbi 3 hónapban zavaró szőrösödés kezdődött nálam..A menstruációm pontos, ön szerint hormonzavarom lehet?

Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Barbara!

A problémát okozhatja a pubertás kora is:)
Amennyiben nagyon zavarná Koppány Viktória drnőt tudom javasolni.


Üdvözlettel:Nagy Anett
Kedves Doktornő,

Hajhullás kivizsgálása okán jártam pajzsmirigy vizsgálaton, de eltérés nem található. Jártam hajgyógyásznál, aki progeszteron krémet ajánlott nekem hormonvizsgálat nélkül. Úgy gondoltam, hogy előbb megnézetem, hogy van-e ott eltérés, és ha igen, abban az esetben szakorvos javaslatára fogok bármilyen hormonkészítményt használni. Nyálmintából külföldön készült a vizsgálat, értékelné a leleteimet, hogy ez mit jelenthet? A mintavétel a ciklus 21. napján történt. Tervezett terhességet ez az eredmény befolyásolhat? 36 éves vagyok.

östradiol 3,6 pg/ml
testosteron 10,0 pg/ml
progesteron 139 pg/ml
östradiol/progesteron - Ratio 0,0259 (Itt pirossal jelzi a lelet, hogy valami nem jó)
DHEA (Saliva) Morgenwer 278 pg/ml

Köszönöm szépen.

Kérném szépen az eredeti leletet scannelve elküldeni nekem, ha lehet az [email protected] email címre.

Dr.Koppány Viktória
Tisztelt doktornő, doktor úr,

A 2 éves 7 hónapos kisfiam problémájával kapcsolatban lenne kérdésem, a következőket találták nála, gyakorlatilag más célú vizsgálódások következményeként:
- magas TSH szint (8,67 microUI/ml)
- magas koleszterin szint (251 mg/dl - ez már születésekor is magas volt valamiért, a TSH szint viszont normális)
- alacsony(?) pajzsmirigy térfogat (jobb:0.92 ml, bal:0.75 ml)
- szabad T4 szint normális (18.85 pmol/l)
- antitestek (anti-tireoglobulin, anti-TPO) teljesen normális szinten vannak (13.6 ill. 11.28 UI/ml)

Az endokrinológusunk szerint feltétlenül és lehetőleg minél hamarabb kezelni kell hormonkészítménnyel, mert szerinte ez a szint visszafogja a növekedésben, én viszont azt olvastam, hogy ez szubklinikus pajzsmirigy-alulműködésnek számít, ami sok esetben magától helyreáll 1-1.5 éven belül ilyen korú gyermekeknél, és elég követni, ha nem rosszabbodik.

A kisfiam egészséges, normálisan aktív, értelmes gyermek, a pajzsmirigy-alulműködés jellegzetes tünetei közül egyet sem vettünk észre rajta, bőre, haja normális, normálisan alszik, talán kicsit kevesebbet az átlagnál, szorulása sosem volt, sem különleges fáradékonyságot vagy zaklatottságot nem látni rajta, kissé alacsony növésű (90 cm-2 éves 7 hónapos, de a családjainkban gyakori az alacsonyabb növés).

Mit tanácsol, kezdjük meg a kezelést (és ha igen, mennyi ideig kell ezt csinálni, van-e esély rá, hogy megszabadulunk tőle?) vagy várhatunk még biztonságos körülmények közt, ha rendszeresen követjük?

Válaszát előre köszönöm,
B Eszter
Tisztelt B. Eszter!



Ismételt TSH, FT4, FT3 és Cholestrein, LDL-, HDL-choldesterin, triglicerid vizsgálatot javaslok. A kezelést az eredmények és a klinikai vizsgálatok tükrében a kezeleőorvos dönti el.







Üdvözlettel,

Dr. Tar Attila
Tisztelt Egészségközpont!

Rengeteget olvastam arról hogy jó-e a szervezetnek a cukor.
Már nem tudom eldönteni, de azt látom hogy a daganatos betegeknek kimondottan ártalmas a cukor.
- Milyen "cukrot" vagy cukorhoz hasonlító anyagot lehetne használni a sima kristálycukor helyett ami a legegészségesebb? (glikémiás index, felszívódási idő, esetleg lúgosító)
- A mai világban az étkezési szokásaink miatt a szerveztünk erősen savasítottá vált.
Mik azok az ételek amik lúgosítják a szervezetet?

Köszönettel:

S. Zoltán
Kedves Zoltán!

A szerveztünk számára a cukor felesleges üres kalóriát jelent, ettől független heti 1-2 alkalommal kis mennyiségben fogyasztva nem jelent problémát egy egészséges szervezet számára.
Az elsavasodás problémája sokkal inkább egy divathullám, mintsem valós félelem. Az étkezéssel egyébként sem lehet a vér pH értékét befolyásolni, maximum a vizelet pH értékét lehet kis mértékben savas vagy lúgos irányba tolni.
Édesítésre javasoltak elsősorban a természetes, alacsony energia tartalmú édesítőszerek, mint például az eritrit, vagy stevia.

Varga Dóra

Hírek

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok