Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Szakértő!

2017.03.01 férjem pajzsmirigy ultrahang eredménye miatt írok önöknek .

Lelet :
A pm.jobb lebeny kb 43x12x14 mm-es, a bal lebeny hasonló méretű.
Mk.lebeny kif.inhomogén, melyet apró cobfuláló göbök is adhatnak.
Határozott góc alig észlelhető.
Jobb túlsúllyal mko. néhány bő cm-es lapos lgl. mellett apróbbak is vannak .
Nyálmirigyek rendben .

Vélemény: a képet struma micronodosa ill. thyreoditis is adhatja.
Endocrinológiai controll jav .

Labor : 2017.03.20
TSH:3,980

Előző TSH : 2016.09.26
TSH :6,442

Azt szeretném kérdezni hogy a leletek alapján mi a véleményük ?
Voltunk endokrinológusnál de azt mondta mivel a TSH érték nem magas az ultrahang eredmény nem lényeges
Kedves Betegünk!

Jelenlegi TSH értéke rendben van, tehát a pajzsmirigy jól működik. Az UH kép utalhat krónikus gyulladásra, de ezzel jelenleg tennivaló nincs. Javaslom, hogy évente legyen TSH és UH ellenőrzés.
Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Uram/Hölgyem!
Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy a merckformin 500 xr tabletta befolyásolja -e az alábbi vérvételek eredményét: Infertilitas panel III, trombofilia panel, faktorXII, Faktor XIII, és PAI, d vitamin szint, anti müller hormon, kortozol, dhea-s. Szedhetem nyugodtan és a vizsgálati eredményeket nem befolyásolja? Köszönettel: Virágh Szabina
Szedheti nyugodtan!

Koppány Viktória dr.
Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Tisztelt Doktor Úr! Doktornő!

30 éves nő vagyok. 3 éve kivették a fél pajzsmirigyemet. A TSH szintem eddig a referencia tartományon belül volt, most 4,4. 3hete 50mikrogramm L-Thyroxint szedek.
2 éve abbahagytam a fogamzásgátlót, mert szeretnénk a következő 1-2 évben babát, de azóta nincs menzeszem. Nőgyógyász azt mondta PCOS-em van. Évente 2-szer 3 havi progeszteron kúrával (havonta 12 napig 2*50mg Provera) próbálja visszaállítani a rendes működést. Ezekben a hónapokban jelentkezik csak vérzés. A tesztoszteron szintem magas. Sok kis ciszta van a petefészkeimben. Rettentően hullik a hajam és zsíros a bőröm. Az inzulinrezisztenciát kizárták.
Érdeklődni szeretnék, hogy ezekkel a problémákkal továbbra is kizárólag nőgyógyász foglalkozzon, vagy keressek fel endokrinológust is?

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Nikoletta

Az értékeim (egy éves adatok)
FSH 5,2
Prolaktin 199,2
Progeszteron 2,45
Tesztoszteron 4,19
DHEA 6,25

Friss adat (áprilisi labor)
TSH: 4,4 (az L-Thyroxin szedése előtt)
HbA1c % 5,1
HgbA1 6,4
Kedves Nikoletta!

Igen, ez már endokrinológus szakterülete.
Tisztelt Doktor Úr/Nő ! Régi, gyógyszeres , 2 es tip. diabeteszes férfi vagyok, és nagy örömmel olvastam a napokban a facebookon, h van egy társaság, ami Dr Prof Tóth András endokrinológus igazgató ajánlásával terjeszt egy kínai ragtapaszt, / DiaRemedium nevű / miszerint az pár nap használat alatt megszünteti a diabeteszes tüneteket., sőt megszünteti a betegséget is. Szeretném a véleményüket kérni, mivel tudtommal a diabetesz gyógyíthatatlan, és erős kétségeim vannak a társaság jó szándékaival szemben, de nagyom szeretnék meggyógyulni . A javasló dr. prof. stb endokrinológiai kutatóközpont igazgatóját sem sikerült megtalálnom a neten. Szíves válaszukat várva maradok tisztelettel Végh István
Kedves István.

Komolytalannak tartom ezt a hirdetést. Vannak olyan törekvések hogy tapasz formájában lehessen kezelni a betegséget. Ezek a világban még csak állat kísérletek szintjén tartanak .Mai tudásunk szerint a 2-es típusú diabetes nem gyógyuló betegség, csak jól kezelhető. Előfordulhat hogy fogyás, sok mozgás mellett csökken a gyógyszerszükséglet, vagy csak a diéta is elegendő. Fontos a szénhidrát anyagcsere egyensúlya, mert akkor nem várható a szövődmények kialakulása. Rendszeres kontroll, önkontroll elengedhetetlen.

Üdvözlettel : Porochnavecz Marietta dr
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Üdvözlöm, múlt év márciusától a bal mellemből sárgás-barnás váladék ürül. Ez mennyiségre változó, van, hogy 1-2 csepp, van, hogy több. Mammográphya, UH, nőgyógyászati vizsgálatok, prolaktin (kicsit emelkedett, emiatt Bromocriptint szedek) TSH rendben van. MRI folyamatban és a hormonok vizsgálata is. Mit lehetne még kipróbálni? Többen a tejcsatorna eltömődését mondják, de ez mell Uh-n nem látható? Válaszát köszönöm
Kedves Siha-Balog Krisztina!

Azt gondolom, meg kell várni az MRI és hormon vizsgálatok eredményét, ettől függ a további kezelés.
Ezen eredmények nélkül nincs értelme egyéb vizsgálatnak.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.
Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Szép hétvégét kívánok! Pajzsmirigy alulműködésem van. A gyógyszer és a teljes életmód váltás miatt sokkal jobban vagyok. Viszont van egy kellemetlen problémám. Állandóan köszörulnöm kell a torkom és köhögési rohamaim is vannak. Irritáló és kellemetlen.. lehet köze a pajzsmirigy problémámhoz ? Ha igen mit tehetnék hogy enyhüljenek a tünetek?
Válaszukat előre is köszönöm szépen!
Üdvözlettel: Dorkó Anita
Kedves Betegünk!

Nem tudom. készült-e pajzsmirigy ultrahang, nézték-e röntgen vizsgálattal, hogy a pajzsmirigy nyomja-e a légcsövet. Ha a pajzsmirigy megnagyobbodott, vagy göbös, akkor ennek lehet kapcsolata a panaszaival. Első sorban azonban legelőször is gégészeti vizsgálat indokolt.

Üdvözlettel:
Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Údvózlóm ! Megszeretnem kérdezni hogy 47 éves vagyok és szedek 19 éve betalock zok gyogyszert befolyásolja e a TSH pajzsmirigyet ami 4.66 és okoz e elhizást? kószónettel
Kedves Betegünk!

A TSH normális értéktartománya laboratóriumonként kissé különbözik. Nem tudom, hogy az Ön által írt eredmény a vizsgálatot végző laboratóriumban még normális-e. Ha az említett érték magasabb a normálisnál, lehet, hogy pajzsmirigy alulműködése van, és ez okozhat testsúly gyarapodást. Keressen fel egy endokrinológust a probléma megbeszélése végett!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktor úr/Doktornő
Szeretnék vàlaszt kapni a következö labor eredményre.Endorkrinolugos elküldött vérvételre.Menszruácio 2 napján a prilaktin 1212.0 mU/1 menszesz 21 napján 328.8mU/1 .szeretném megkerdezni hogy mi lehet a baj esetleg lehetséges a daganat is.ez az állapotot lehet gyogyszerel kezelni ? Lehetséges hogy ettől is fáj a fejem.kérem segitsen .köszönöm szépen .pajzsmirigy alulmüködéstöl lehet magas a prolaktin.
Tisztelt Kalányos Ferencné!

A magas prolaktin szintje miatt úgynevezett sella MR vizsgálat elvégzése szükséges. Ebből kiderül, a háttérben áll-e agyalapi mirigy prolaktin termelő sejtjeinek túlburjánzása vagy sem.
Az MR eredménytől függ a további kezelés, amely nagy valószínűséggel gyógyszer lesz.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.
Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Tisztelt Doktor Úr!

2 hónapja fennálló végtagzsibbadásom miatt, ami főleg fekvő helyzetben jelentkezik (ENG negatív - koponya MRI-re időpont megkérve) cukorterhelés vérvételt kértem magánúton, mivel több orvos is kérdezte, hogy nem e cukorbetegség okozza a tüneteim, de az éhgyomri vércukrom mindig rendben volt.

Leleteim értelmezésében kérnék segítséget (természetesen orvoshoz is megyek majd).

Glucose 4,5 mmol/L 3,8 - 6,0
30 perces glucose 5,6 mmol/L
60 perces glucose 3,7 mmol/L
90 perces glucose 3,3 mmol/L
120 perces glucose 4,6 mmol/L
Inzulin 4,3 mIU/L 3,0 - 25,0
Inzulin 60 perc 24,4 mIU/L
Inzulin 120 perc 49,1 mIU/L

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: K.M.
Kedves Magdolna !

Az elküldött értékei alapján nincs cukorbetesége, sem inzulin rezisztenciája. Nincs igy olyan ok, ami magyarázhatja e tekintetben panaszait. További kivizsgálását javasolom.

Üdvözlettel: P. Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktornő! Doktor úr!
1998-2000-ig pajzsmirigytúlmüködésre Propycilt szedtem. Azóta ellenőrzésekre jártam.Ultrahang változatlan nagyságú göböket mutat.Vérvételnél a TSH érték referencia tartományon belül volt,ezért további vizsgálatok nem történtek.Szívritmuszavar Holterrel bizonyítva ,belsőfeszültség,alvászavar,hőhullámok a változókorral indokolva , 59 éves vagyok..Magán úton végzett szabadT4:16,70 pmol/L, T3:5,76pmol/L ATPO:654,00 IU/mL Vérnyomásomra 1/2 Lokrent szedek. Egyéb gyógyszert nem szedek Háziorvosom L-Thyroxin Henning 50 mikrogramm tablettából 1/2 tabletta szedését javasolta,írta fel. Érdeklődnék,hogy indokoltnak tartja-e? Válaszát előre is köszönöm: Dobócziné Ildikó
Kedves Betegünk!

Amennyiben TSH értéke és a T3-T4 normális, az L-Thyroxint nem tartom indokoltnak. Ha a göbök nagyobbak 1 cm-nél, szúrásos mintavétel szükséges. A magas ATPO érték miatt egyelőre tennivaló nincs. Lehet, hogy bizonyos idő múlva alulműködése lesz, (ez vérvétellel igazolható) csak ebben az esetben szükséges az L-Thyroxin. Évente TSH és ultrahang ellenőrzés indokolt.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK