Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Holgyem/Uram ,
Lassan 10 eve szedek L thyroxint 75 rol 100mikrogra emelkedett az evek folyaman de az utolso 3 evben valtozatlan volt. Tavaly novemberben voltam a pajzsmirigyemmel eves ellenorzesen akkor az eredmenyeim rendben voltak beleertve az ultrahangot is.
A napokban megismetelnem a vervetelt es a kovetkezo erteket kaptam :
FT4 22.7, FT3 4.9, TSH 0.77
Szeretnem kerni a szakvelemenyet Ontol, hogy az FT4 magasabb, szuksegem lesz-e tovabbi vizsgalatokra? Mit jelent pontosan hogy ez az ertek magasabb?

Elore is koszonom valaszat,

Udvozlettel ,
Kedves Betegünk!

Az FT4 valóban árnyalatnyival magasabb. Ez azt jelentheti, hogy a gyógyszer adag egy kicsit több a kelleténél. Ennek ellenére nem javaslom a dózis csökkentését, mert nagyon kicsi az eltérés. Két hónap múlva ellenőrizze az FT4-et. Ha még mindig magas, akkor az L-Thyroxint lehet 75 mikrogrammra csökkenteni. Fél évente javasolt egyébként a TSH ellenőrzése.
Tisztelt Doktor úr/ doktornő!Azzal a kérdéssel fordulok önhöz,pajzsmirigyelégtelenség és Graves -Basedow Poststrumetomiás hypothyreosis Dg... 2017.05.15..TSH:4.3 FT-4-13.8. L-Thyroxin 125-mg-ot szedek. Ez befolyásolja a szem fájdalmat,és a fogyást? Vagy kevesebb gyógyszert szedjek?Válaszukat előre is köszönöm!
Kedves Betegünk!

Az említett laboratóriumi értékek a normál tartományban vannak, tehát a gyógyszerelés megfelelő. Szedje továbbra is a napi 125 mikrogramm L-Thyroxint! Ez fogyást csak akkor okoz, ha a kelleténél többet szed belőle. A szem panaszok a Basedow kórral állnak összefüggésben. Műtét után is megmaradhatnak. Ha nagyon kifejezettek ezek a panaszok, forduljon szemész szakorvoshoz! A TSH értéket fél évente érdemes ellenőrizni.
Tisztelt Doktor Ur /nő/! 1 évvel ezelőtt a TSH 0,9oo lU/ml volt, most TSH 0,433lU/ml . Meg is van jelölve ,minusz jellel , de a háziorvosom azt mondta nem kell vele foglalkozni. Nem tudok nyugodtan lenni, félek hogy nem e valami társbetegségről van szól? Megemelkedett még a koleszterinem is 5,6. De nem fogytam, nem magas a RR .... Ennyi eltérés van a laboreredményben. Tessék szives lenni segiteni, hogy hová forduljak panaszommal? 48 éves nő beteg vagyok. Menzeszem mindig pontosan megjön. Annyi változott az utóbbi 2 évben, hogy kevesebb igényem van az alvásra. Köszöm szépen a válaszukat:
Kedves Betegünk!

Az Ön által küldött labor értékek nem adnak okot aggodalomra. Fél év múlva ismétlésüket javaslom. Az alvás igény az életkor előrehaladtával csökken. Ez nem kóros. Ha a kontroll laborban a TSH eltér a normálistól, forduljon endokrinológushoz!
Kedves Doktornő! Márciusban derült ki nálam az ir.Azóta, ahogyan dr. Koppány Viktória javasolta, 150-160 ch diétán vagyok és reggel este fél-fél merckformin 500 at szedek. Mozgok, fogytam is hét kilót.Június 24-en lesz cukorterhelésem és doktornő korábban (márciusban) azt mondta, hogy ez előtt két héttel hagyjam el a gyógyszert. 06. 29-en megyek doktornőhöz az eredményekkel kiértékelésre és ugye a javulást,vagy a továbbiakat (remélem javulnak az értékeim)megbeszélni .A kérdésem az hogy 24-e után szedjem tovább a merckformint?(hiszen akkor mar nem lesz több kontroll egy darabig)...pl 24-e és 29 között szedjem-e....szoktak e ilyen hamar leallitani valakit a gyógyszerről? Miért van szükség a cukorterhelés előtt a gyógyszer elhagyására? A válaszát előre is köszönöm!!
Kedves Boglárka!
A gyógyszert a vérvétel után folytassa. Azért kell kihagyni, mert ha szedi közben az a vércukorterhelkés eredményét befolyásolja, hamis leletet eredményez.
Várom a friss leletekkel, akkor majd megbeszélünk mindent.

Kedves Doktornő /úr
Édesanyám 93 éves pajzsmirigy alulműködésre folyamatosan emelve ca. 6 hónapja már Letrox 75 mg-ot szed. Reggelente rendszerint erős szívdobogásra ébredt eddig is, ami a Letrox szedése óta jelentkezik nála változó mértékben. Ilyenkor orvosi előírás szerint beveszi a Letrox adagját + 1 Betaloc 50 mg tablettát. 1 hete szokatlan rosszullétei vannak. Hevesebb és szaporább szívdobogásra ébred mint az megszokott és a Betaloc sem csökkenti le. A korábbi 70-72-es pulzusszáma megemelkedett 85-90-re (napközben is). A Letrox bevétele után 1-1,5 órával többször jön rá olyan „gyomorliftezés”, mintha a gyomra megindulna a torka irányába, ilyenkor hőhullámot is érez és erős szívverést. Egyik nap ezen felül belső gyomorreszketés is elfogta, végül a keze is úgy reszketett, hogy nem tudott inni a pohárból. Ez inkább a kora délelőtti órákban fordul elő. Ez a vérnyomását is kissé megemeli. Ami teljesen szokatlan, hogy folyamatosan melege van (neki, aki mindig fázott!). Délutánra rendszerint ismét jól van, bár a vérnyomása kissé magasabb mint eddig volt. (vér és vizeletvétel 3 hete volt. Minimális kivétel (ahol néhány tized eltérések voltak) minden értéke határon belül van TSH 3,88. EKG szintén teljesen rendben volt. Kihez forduljunk ilyen tünetekkel? Lehetséges, hogy ez a Letrox hatása?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Lőrincz Gitta!

Az édesanyjánál további kivizsgálásra lehet szükséges ezért érdemes felkeresni egy endokrinológust aki tud segíteni a gyógyszer leváltásában is amennyiben az okozza a tüneteket.
Üdvözlöm! Kérem ki értelmezné az inzulin rezisztencia eredményt és a D vitamint!
Értékek Referencia értékek

Éhgyomri glukóz ( plazmából ) 4,1 mmol/l. 3,8--6,0
60 perces glukóz 8,0 mmol/L. --------
120 perces glukóz 5,2. 4,1--7,8
Inzulin 0,7 mIU/L. 3,0--25,0
Inzulin 60 perc 44,7 mIU/L. ---------
Inzulin 120perc 10,7 mIU/L. ----------
Inzulin rezisztencia( homa index) 0,13. Megjegyzés normális < 2
D vitamin 142,0 nmol/ l D vitamin ellátottsági
Jellemzők
< 50: D- vitamin hiány
50-75 elégtelen
> 75: megfelelő

Köszönöm. Üdvözlettel.
Péter Anikó

Kedves Páter Anikó!

Orvosszakmai, etikai és jogi előírások alapján emailen, interneten keresztül, elküldött leletek, eredmények, tünetek alapján gyógyítás, diagnosztizálás, terapizálás nem lehetséges. Ez az út korlátozott információkon alapulva téves következtetéseket, kezeléseket eredményezhet, mely Önnek sem érdeke azon túl, hogy jogilag, orvosszakmailag és etikailag is elfogadhatatlan.
Tisztelt Doktor Úr!
Nem tudom melyik orvoshoz forduljak konzultációra: 16 éves fiú gyermekem serdülőkorban van. Nagymértékben vagy 2 éve megduzzadtak a mellei, nagyon nőiesre. Ez lelki és kapcsolati problémákat okoz, abbahagyta a labdarugást is, mivel szégyenérzete következtében nem akar mások előtt levetkőzni. Strandra nem akar járni, szegény a nyári időszakban a polóban is úgy néz ki, mint egy kislány, akinek fejlődnek a mellei. A fiú vékonyka 180 cm, 56 kg. A bátyja, aki 20 éves, hasonló, de jóval kisebb mértékű mellnövekedéssel, már úgymond megszokta az állapotot, de azt látom, hogy ez neki is problémát okoz. Voltunk annak idesén vele még gyermek belgyógyászaton. Ott azt mondták ez serdülőkor után elmúlik. De nem. Kérdésünk, hogy kihez kellene bejelentkezni konzultációra, illetve létezik e- valamilyen megoldás ennek a problémának a leküzdésére?
Köszönöm válaszukat
Tisztelt Simon Zsolt!

A leírt panaszok valóban előfordulhatnak a serdülőkor alatt. De további kivizsgálás céljából érdemes lehet felkeresni egy gyermek endokrinológust. A Központunkban Dr. Tar Attila foglalkozik gyermekekkel.
Tisztelt Doktor Úr/Hölgy!

Érdeklődnék, hogy az IR diéta következtében történhet- e súlygyarapodás, ha mégsem vagyok IR-es. Sajnos csak nyár végére kaptam időpontot endokrinologushoz és addig is szeretnék valamit tenni. Egy éve próbálok megszabadulni 10 kg súlyfeleslegtől. Kb. 1200 Kcal/ nap, fehér liszt, cukor kiiktatása ellenére sem történt fogyás az elmúlt egy évben.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: G.Kinga
Kedves Kinga!

Miből állapitották meg, hogy Önnek inzulin rezisztenciája van, erről nem ír. Volt-e vércukor terhelés és inzulin szint mérése. Az inzulin rezisztencia diéta nem okoz testsúly növekedést. Más okot kell keresni a testsúly növekedés hátterében. A diéta betartása mellett a rendszeres, legalább napi 20 perces mozgás is szükséges.

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!
Nemrégiben részt vettem egy cukorterheléses vizsgálaton. Az eredményeim a következők lettek:

0' vércukor: 4,1 mmol/L
60' vércukor: 4.0
120' vércukor: 3,9

0' inzulin: 5,5 mlU/L
60' inzulin: 48
120' inzulin: 53

Szeretném megkérdezni, hogy mi a véleménye az eredményeimmel kapcsolatban? Fenn áll-e az estemben inzulin rezisztencia? Kell-e további kivizsgáláson, vagy dietetikus tanácsadáson részt vennem?

Válaszát is előre is köszönöm!

Üdvözlettel,

Galambos Edit
Kedves Edit!

Nem tudom hogy milyen panaszok miatt került sor erre a vizsgálatra . Ezek az értékek alapján cukorbetegsége nincs. Inzulin értékei éppen csak meghaladják a normal szintet. Amennyiben túlsúlyos, javasolom a napi 5 x étkezést, a nativ cukrok kerülését, a nagyobb rost taralmú ételek fogyasztását. Emellett fontos a rendszeres mozgás, legalább napi 30 perc.

Tisztelt Dr Nő, Úr!

Kérdésem az lenne, mit takar a Nem -inzulin- depedens cukorbetegség? Ez az inzulin rezisztencia?

Köszönöm válaszát.
Tisztelt Varga Éva!

A nem inzulin dependens cukorbetegség, az egész szervezetet érintő anyagcsere betegség, ami a cukorháztartás zavarát jelenti. Ez a fajta cukorbetegség inzulinkezelést nem tesz szükségessé. Az inzulin rezisztenciánál azonban az inzulinérzékeny szövetek a károsodás miatt csak az átlagosnál nagyobb mennyiségű inzulin jelenlétében képesek felvenni a cukrot. A két kórkép nem ugyan az.

Hírek

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek
A PCOS folyamatos kezelést és kitartást igényel

A PCOS folyamatos kezelést és kitartást igényel

A hormonális egyensúly felborulása miatt kialakuló policisztás ovárium szindróma, a PCOS szerteágazó és nagyon kellemetlen tünetekkel járhat. Éppen ezért fontos, hogy ezt az összetett kórképet kezelni, gondozni kell akár éveken át, hogy ne károsítsa a női működést, a termékenységet! Ehhez azonban dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, klinikai farmakológus szerint az orvosi kezelés mellett a páciens aktív együttműködése is szükséges.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok