Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Doktornő/úr!

Olyan problémával fordulok Önökhöz, hogy az utóbbi időszakban a menstruációm rendszertelen. Eddig normális ciklusaim voltak(26-31 nap között és négy naposak voltak) Május 12-én volt egy menstruációm és 15 napra rá megint. És mindkét vérzés 4 napig tartott. Az endokrinológia elküldött vérvételre. A 3. napi vérvételi eredményben az értékek normálisak voltak, kivéve a prolaktint (majdnem 900 az értéke, és nem vagyok terhes). A 21. napi vérvételen a progeszteron hormon szintjét nézték, ami 1,8 volt. 4 hónap alatt 20 kilót híztam.
A párommal babát szeretnénk és fontos, hogy minden rendben legyen. 1,5 éve próbálkozunk és még nem sikerült teherbe esnem.
Mire utalhatnak a tünetek és az eredmények?

Válaszukat előre is köszönöm
M. Andrea
Kedves Andrea!
A küldött leletek es panaszok alapján hiányzik a peteérés és a nagyfokú hízás miatt felmerül inzulin rezisztencia is, kivizsgálás szükséges, főleg, ha gyermeket akarnak.
Tisztelt Szakorvosok!

15 éves kamaszlányom 4 éve rendszeresen menstruál, idén március óta azonban nem jelentkezik a vérzése. A terhesség kizárható. Semmilyen más közérzeti probléma, panasz nem jelentkezett. Több dolgot olvastam is arról hogy milyen okok lehetnek a háttérben, ezek mindegyike eléggé elriasztó. Egyelőre egy gyermeknőgyógyászati és egy endokrinológiai vizsgálatra jelentkeztünk be. Tudunk-e tenni vmit addig, illetve jogosak lehetnek-e az aggodalmaink.
Válaszukat köszönöm
Eszter
Kedves Eszter, az említett panaszok, tünetek miatt a kivizsgálás teljesen indokolt, pcos irányában is.
Május 12-én volt menstruációm. Normál időpontra (27 napra, a ciklusom 26 és 31 nap közötti és 3-4 naposak) jött meg. Utána folyamatos mellfájdalommal küzdöttem és 15 napra újra meg is jött szintén 4 napos vérzés volt. Az endokrinológiai szakrendelés elküldött vérvételre. A ciklus 3. napján végzett vérvétel eredménye normális volt, a prolaktin szintem majdnem 900 volt. (Nem vagyok terhes). A 21. napi vérvétel eredménye, a progeszteron szintem 1,8. Az endokrinológia hirsutizmus nevű betegség miatt vizsgál. Az lenne a kérdésem, hogy ez mitől lehet? Mindkét vérvételnél nem voltam stresszes
Válaszát előre is köszönöm
Kedves Andrea!
A küldött leletek alapján összetett hormonális eltérés igazolható, magas prolaktin, alacsony progeszteron szinttel, s a tesztoszteron szintet még nem is láttam ( hirsutismus, vagyis szőrösödés- magas férfihormonszintet sejtet). Endokrinologiai kivizsgálás, kezelés szükséges pcos irányába.
Tisztelt Doktornő/ Doktor úr!

Kereken egy éve folyamatos egyensúlyzavarral, járás közben balra dőlő érzéssel,szédüléssel, folyamatos fáradtsággal,néhol szorongással küzdök. Ez szinte teljesen ellehetítlenítette az életemet. Neurólogiai és fül orr gégészeti vizsgálaton voltam, ott semmit eltérést nem találtak.
Egy évvel ezelötti vérvétel eredményeim a következők voltak ( azóta nem készült)

TSH 0,506 mIU/L 0,400 - 4,000
Szabad T4 13,20 pmol/L 7,75 - 15,21
Szabad T3 6,82 pmol/L * 3,80 - 6,00
Anti-TPO 0,5 U/mL 0,0 - 9,0
Prolaktin 94,5 mIU/L
Referencia nem terhes esetben: 70,8..566,5
Ösztradiol <73 pmol/L
follikuláris fázis : 99,1 - 447,9 pmol/l
ovuláció fázis : 348,7 - 1589,5 pmol/l
luteális fázis : 179,9 - 1068,3 pmol/l
posztmenopauza : <73,42 pmol/l
Progeszteron 2,4 nmol/L
follikuláris fázis : 0,98 - 4,83 nmol/l
luteális fázis : 16,40 - 59,02 nmol/l
posztmenopauza : <0,25 - 2,48 nmol/l
I. trimeszter : 15,04 - 161,35 nmol/l
II. trimeszter : 61,72 - 144,05 nmol/l
Kortizol 391,9 nmol/L
6 éves kor felett délelőtt 185-624 nmol/L délután <276 nmol/L

A fenti tünetek és értékek mellett fel kellene keresnem egy endokrinológust, Ön szerint fenn állhat ilyen jellegű probléma nálam?

Nagyon köszönöm,
Tisztelettel: Erika
Kedves Erika, igen hormonális kivizsgálás kellene.
Remélem, volt azért koponya CT vagy MR vizsgálata is.
Tisztelt Doktor úr/Doktor nő!

31 éves vagyok, Basedow autoimmun beteg, a második kiújulásnál tartok- most már a műtét mellett döntve. Gyógyszeres kezelés elején nagy dózisban szedtem a metothyrint (1*3), a magas t4-em hamar rendeződött, majd kicsit (nagyon) alá is bukott. Az endokrinológusom azt mondta ez rendben van, sok esetben megy át hypoba a kezelés, tartsak 1 hét pihenőt és szedjek 1*1-et csak. A t4-em kezdetben 45-ről 8-ra, majd 4-re csökkent, majd a legutóbbi vérvételen már 14 -optimális volt. A laborom tiszta (csak a TSH van csillagozva- az 0) minden korábbi hypos eltérés rendeződött. Ellenőrizték már a szívemet (uh/ekg/rtg), minden rendben van vele, volt tüdő és trachea légsáv rtg is, az is rendben. Maga a pajzsmirigyem mérete is normális (ha nem vagyok stressz alatt). Újra tudok edzeni és a vérnyomásom is normális (125/74-135/78). Viszont olyan, mintha a testem bizonyos területeken még így is alulműködne; pl. még mindig borzasztó lassú az egész anyagcserém és elég alacsony a pulzusom 58-62! Jóval fáradékonyabb vagyok mint azelőtt és rosszabbul is alszom. Bár rendszeresen jógázom, relaxálok -stressz űzőként- és edzem, de nem hiszem hogy elég fitt lennék az ilyen alacsony pulzushoz. A műtétem augusztus végén lesz, addig a 1*1 metho az adagom. A kérdésem a következő lenne: mível egyéb szervi elváltozás nem áll a háttérben, lehetséges, hogy a normál pm kaborértékek mellett még a valóságban mindig alulműködik a pajzsmirigyem? És ha igen, vajon ugyanannyi időnek kell-e eltelnie mire "felenged", mint amennyi ideig tartósan hypo volt?

Válaszát köszönöm!

Tisztelettel: Nagy Anga Mónika
Kedves Mónika!
Az gondolom, hogy a panaszokban sajnos szerepet játszik a pajzsmirigyhormonok ingadozása, mely a műtéttel megszüntethető és végleges, stabil állapot kialakítható.
Tisztelt Doktor Úr/Hölgy!

Az alábbi problémával fordulnék önökhöz.
Szülés után nem tudok mit kezdeni a súlyommal. Ez már 3 éve tart. Eleinte az úgynevezett szülessel együtt járó hormonális változással magyaráztam. De ilyen nincs.
Jelenleg ott tartok, hogy napi 1000 kalóriát fogyasztok. Mellette főállásban dolgozom. Fizikai munka. Napi fél órát tornázni szoktam. És 2 naponta kb 2 - 3 kilométert futok.
Ezt 2 hónapja csinálom.
Az eredmény +1,5 kilogramm.
Folyadékot rendszeresen iszom. Napi 3-4 litert. Háziorvos kérdésemre elküldött vérvételre. Az eredmények jók lettek. Minden a határértéken belül.
Háziorvos nem tud mit mondani. Csak hogy mozogjak még többet.
Pedig már ez sem egészséges szerintem.
Tudnának tanácsot adni hogy mi lehet a probléma nálam?
Esetleg, hogy milyen orvost kellene keresnem? A közelünkben lévő dietetikus sem tud mondani egyebet. Csak hogy változtassak étrendet. Megjegyzem. Vegetáriánus vagyok.

Segítségüket előre is köszönöm!
Üdvözlettel :Niki
Kedves Nikolett!
TSH és inzulin rezisztencia vizsgálat jön szóba.
Tisztelt Szakértő!

Letrox 50 mg-os gyógyszert szedek 2 hónapja. A legújabb véreredményem a 2.53-as TSH szintem lement 1.17-re. Nézettem még FSH és LH hormonokat ami a tavalyihoz képest drasztikusan megemelkedett. Lehetséges-e hogy ez a gyógyszer hatása? Gyermeket szeretnék és szeretném tudni hogy a gyógyszert el lehet-e hagyni már vagy le kellene csökkenteni és hogy ez tényleg befolyásolhatta-e a többi hormont??

Köszönettel: Judit
Kedves Judit, a TSH jó a küldött eredmény alapján. Az FSH, LH emelkedésben más játszik szerepet, ki kell vizsgálni a petefészek és az agyalapi mirigy működést.
T.Cím!
Édesanyám 88.éves srúmája van már régóta eddig tünetmentes volt. Az idei év eleje óta viszont több gondja van vele.
Év eleje óta rekedt a levegőt is nehezen veszi. Nyelőcsövét 2 cm nyomja a csomó röntgen kimutatta. A nyaka két oldalon 6-7 cm-es göbökkel van tele uh.alapján. Kérdésem,mivel a vérvétel most sem mutat eltérést jó, mégis úgy tűnik,hogy mindennapi életvitelét megkeseríti zavarja a megvastagodott nyaka mi lenne a megoldás???Ilyen életkorban műtik-e, milyen előzetes vizsgálatok szükségesek hozzá??Köszönöm szépen a választ!!
Kedves Mária, sajnos igen, felmerül a műtét, de nagy a kockázata, az életkor miatt is. Műtét előtt vérvétel, röntgen, ultrahang, ekg, gégészeti vizsgálatok kellenek, valamint mindaz, amit az altatóorvos kér.
Alternatív megoldásként esetleg radioizotópos kezelés is szóbajön a struma kisebbítésére.
Beszéljen mindenképp endokrinológussal és ha kell, pajzsmirigy sebésszel.
Tisztelt dr.Nő!
Szeretném ha segítene értelmezni a kapott véreredményemet, ugyan is több éve szedem euthyrox 50.es napi egy szem tablettát pajzsmirigy alulmüködés miatt. Szeretném tudni mi várható esetemben és szükséges -e felkeresni szakembert az Önök központjában, hogy autóimmun betegségem stagnáljon.
ezért megadom a friss vérleleteim eredményét.: szabad T3 4,3o pmol1/L szabad T4 13,3o pmol/L
T3 /REVERZ T3 0,20
Thyreoglobulin 19,2
Anti-TPO 76,o
Anri-thyreoglobulin 26o,o
TSH receptorr elleni AT o,3o

Fenti eredményeim értelmezése után várom szives válaszát. Köszönettel Kárpáti Éva Pomáz Orgona u.10.
Nyugdijas 63 éves vagyok.
Kedves Éva, igen, van autoimmun pajzsmirigy betegség a küldött leletek alapján, de a hormonszintek a szedett gyógyszeradag mellett jók.
Tisztelt Doktor Úr
Azzal a kérdésel fordulok önhöz. hogy 31 éves férfi vagyok nem iszok, nem dohányzok , nem drogozok.Pubertás koromban kezdődött. mikor már kicsit is izzadok Nagyon Erős szaga van, hiába tisztálkodom napi többször Lassan Nem merek kimenni a házból, Mert ha megizzadok büdös vagyok próbáltam már mindenféle tisztálkodó szereket egyik sem használt.Mit tudnék ezzel kezdeni Vagy ,Hova tudnék menni Vele Hogy elmúljon. Milyen lehetőségek vannak ennek a betegségnek a kezelésére. Kérem a segítségét.
Kedves József!
Bőrgyógyászt javasolok, végső esetben a verejtékmirigyek sebészi eltávolítását.

Hírek

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok