Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor nő/úr.

Az én történetem a következő, amire pár választ keresnék (elnézést, hogy ilyen hosszú, de eléggé bonyolult az ügy):

Gyerekkoromtól kezdve szinte folyamatosan hízok, olyan 4-5 éves korom körül kezdődött és soha nem vittek el a szüleim részletes pajzsmirigy vizsgálatra. Rengeteg diétát kipróbáltam már az életem során és a fiatal koromat végigmozogtam ( harcművészetek lovaglás stb.) egyszer sikerült csak lefogynom gyógyszeresen. És egész életemben fáradékony is voltam, még rendszeres mozgás mellett is. Mostanra sokalltam be ettől és jelentkeztem kivizsgálásra, természetesen nem magánorvoshoz egyelőre - szeptemberben lenne a vizsgálatom ( de gondolkodom rajta, hogy mégis csak ide jelentkeznénk, ha úgy alakul) a kérdésem az volna, hogy az alábbi tüneteim alapján milyen betegségre gyanakodhatok még a pajzsmirigyen kívül? Mert arra gondoltam, hogy akkor több vonalon elindítanám, nem szeretnék odáig fajulni, hogy az egészségem kárára menjen a súlyom.
A tüneteim a következőek:

Fáradékony - vagyis gyakorlatilag egész nap álmos vagyok, rosszul alszom, szinte mindig arra kelek, hogy a kezem és a lábam elzsibbadt, mert elfeküdtem vagy nem tudom, a bőröm nagyon szárazzá vált az utóbbi években, főleg az arcom, fogyni még a káposztalevestől sem tudtam, mozgás mellett is csak izmosodom, feltűnt hogy a szénhidrátot nehezem emésztem,ezért nem is eszek kenyeret ( persze fogyni nem fogyok így sem) viszonylag gyakrabban ég a gyomrom az átlagnál, a körmeim olyan puhák, mint ha gumiból lennének,a hajam töredezik és nagyon vékony szálú, és néha megmagyarázhatatlanul rossz közérzetem tud lenni. És mellette 27 évesen is folyamatosan pattanások jelennek meg az államon ( tudom, hogy ez is jelent valamit - a lyukas fogat már kizártam, tavaly teljesen átnézettem, lyukakat betömettem - nagyon ritkán eszek cukrosat ( a folyamatos hízásom miatt is) szénsavasat gyakorlatilag soha, este reggel mosok fogat, rengeteg gyümölcsöt és zöldséget eszünk, mégis lyukasak voltak a fogaim ( ezt én eléggé furcsálltam szintén)

Hozzáteszem tavaly csináltattam teljes vérképet, vérszegénységet állapítottak meg vélhetően a Colitisem miatt, de ezen kívül minden egyes értékem tökéletes volt, korábbi vérképekkel sem volt gond.

- vérnyomásom is mindig 120-130 közé esik.

Ami miatt még faramuci a helyzet, hogy kialakult nálam pár éve ez a fekélyes vastagbél gyulladás, ami kezelve van, de épp ezért nem tudom eldönteni, hogy ezek a tünetek hova sorolhatóak és mit okoz a Colitisem, mi az,ami pedig ettől elüt.

Ha esetleg tudna nekem tippet adni, hogy a pajzsmirigyem mellett milyen szakorvost kereshetnék még fel?
Illetve milyen háziorvosnál is elvégezhető vizsgálatokat kérhetnék még ami nyomra vezet pluszban, annak nagyon örülnénk.

Illetve, amit még szeretnék tudni, hogy amíg lezajlanak a vizsgálatok, addig mivel tudnám magam "szinten tartani", mert kezdek megőrülni ettől a folyamatos fáradtságtól, régen nem volt ennyire feltűnő, hiszen tanultam még tavaly is egyetemen és volt mire fogni ezt a fáradékonyságot ( mindig volt valami, vagy a vizsgák miatt, vagy mert stressz meg a nyomás, nyáron meg persze a melegre fogtam, meg arra hogy biztos a sok hajtást piheni ki a szervezetem) de idén ennek vége kellett volna legyen és most már csak úgy spontán eléggé feltűnővé vált a dolog. Előre is nagyon köszönöm a tanácsát.


Tisztelettel: Ágnes
Kedves Kérdező!
A gasztroenetrológiai kivizsgálás részeként történte-e laktóz itolerancia, gluténérzékenység, food teszt-ételintolerancia vizsgálat?
A vérből javasolt: D vitamin, PTH, ,Ft3, reverzT3, anti TPO, anti Tg, vércukorterhelés-Inzulinanyagcsere vizsgálat( 0, 60 120 perces minták cukorra és iNzulinra),

Intézményünkben lehetőség van ezekre a vizsgálatokra, a honlapon feltüntetett telefonszámon keressen fel minket,ha gondolja,tudunk adni időpontot erre a vizsgálatra, illetve endokrinológus szakemberhez.

Üdv,
Dr. Bérczy Judit
Tisztelt Doktor Úr!

Ezuton kérdezem öntöl,eredményeim alapján van-e inzulin rezisztenciám,és kell-e rá szedni gyógyszert?

Vérvukor 0' :4,66 mmol/L
120' :5,85 mmol/L

Inzulin 0' :6,28mU/I
120' :37,70mIU/I

pajzsmirigyemre 50mg Letroxot szedek
emellet van ég egy miómám is.

A Problémá,hogy 1,5-év alatt 17kg-ot hiztam diéta és sport mellett.

Tisztelettel megköszönöm válaszát.




Kedves Andrea!


Nincs, de lássa endokrinológus!
Amennyiben gondolja, szívesen segítünk az Endokrin központban.
Tisztelettel: Dr . Németh- Almási Attila
Tisztelt Központ!
Olyan kérdéssel fordulnák önökhöz,hogy kisfiamnál közvetlenül a születés után mindkét oldali mellékvese vérömlenyt diagnosztizáltak,jelenleg ezek a vérömlenyek felszívódó folyamatban vannak,laboreredményei tzökéletesek egyetlen kivételellel ami a kortizol szint.29-35 között mozog igaz volt már 75 és 50 is.
Orvosai tanácstalanok hogy mi lenne az az érték ami már elfogadható egy újszülöttnél!
Előre is köszönöm a segítségüket!
Kedves Sándor!

Lássa gyermek endokrinológus, Synacthen tesztet és m. vese MRI is kell.

Tisztelettel: Dr . Németh- Almási Attila
Tisztelt doktornő!

Szeretném tudni,hogy van e T3 rezisztenciám,és ha igen akkor ki tudna rajtam segíteni? Értékek: rT3:0.36ng/ml, T3:4.96pmol/L. Válaszát megköszönve maradok tisztelettel István
kedves István!

Nincs, de lássa endokrinológus – egyébb PM hormonok, antitestek, ill. UH!


Amennyiben gondolja, szívesen segítünk az Endokrin központban.
Tisztelettel: Dr . Németh- Almási Attila
Üdvözlöm!

Érdeklődöm, hogy mit jelent 6 és fél éves gyermekem leletén, hogy csontkora 4 évesnek megfelelő. Alacsony termete miatt vizsgálják. ( hozzátenném, hogy én magam is 152 cm, 45 kg vagyok közel 40 évesen)
Valamint szintén aggaszt, hogy a kéztő röntgen szerint a csontok szerkezete több helyen szabálytalan, apró cisztózus jelleggel porotikus.
Szakorvosi rendelésre augusztusra van időpontunk, de nyugtalanítanak ezek az eredmények, ezért kérem a segítségét.
Üdvözlettel:
Kati
Gyermek endokrinológushoz szükséges fordulni, ez jellemzően az ő területük.

Üdv.
Bérczy drnő
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!
Először leírnám a leleteim eredményeit:

TSH (20 éve ismert pm alulműködés, 100 mg L-Thyroxint szedek)
2013.05.hó 0,65
2014.05.hó 0,42

Glükóz,inzulin
2012.11.27.

Glükóz 0' 5,2
Glükóz 60' 8,6
Glükóz 120' 6,6
Inzulin 0' 6,8
Inzulin 60' 39,2
Inzulin 120' 44,4

2014.05.29.

Glükóz 0' 5,9
Glükóz 60' 10,00
Glükóz 120' 5,2
Inzulin 0' 6,1
Inzulin 60' 35,8
Inzulin 23,9

Ugyanekkor,3.napi hormonok:
LH 4,74
FSH 12,39
Prolaktin 293,8
Ösztraidol 100,6
Progeszteron 1,53
Tesztoszteron 0,826
SHBG 35,9

Szeretném megkérdezni:
1. a másfél évig tartott diéta után mutat-e javulást a glükóz, inzulin eredményem. A glükóz eredményem alapján kell-e félnem a cukorbetegségtől, ha a továbbiakban is ilyen lesz a tendencia?

2. A hormoneredmények valamelyike okozhatja-e a libidócsökkenésemet, illetve kell-e félnem a korai kimerüléstől? Sajnos még nincs gyermekünk, de már 41 éves vagyok.Most még van-e esélyem ilyen eredményekkel?

Köszönettel várom a válaszukat és további jó munkát kívánok!
Kedves Kérdező!

Távgyógyításabn ez így nem oldható meg, kerssen fel bennünket – egyébb vizsgálatokra is szüksége lesz!

Amennyiben gondolja, szívesen segítünk az Endokrin központban.
Tisztelettel: Dr . Németh- Almási Attila
Kedves Doktor Úr!

Engedje meg hogy bemutatkozzam: Zsanett vagyok 45 éves családanya Debrecenből.
Azért fordulok Önhöz, hogy magyarázatot kapjak néhány kérdésemre.
Mint láthatja az eredményeim javultak, jól érzem magam, teljesen ki vagyok cserélve.
A kérdésem az lenne, hogy a prolaktin szintem még mindig magas mint látszik a 2014 .04.09-i leletemből, hogy feltétlen kell szednem a bromokriptin 2,5 mg. tablettát amit felírtak??
A pajzsmirigy és a prolaktin szint összefüggésben van? Kell vele foglalkozni? Amit felírtak az egy fél szem minden este. Én úgy tudom akkor írják fel ezt a gyógyszert ha valaki teherbe szeretne esni és pont e miatt a magas szint miatt nem tud. Én ebben a korban már nem szeretnék. Vagy esetleg a hízékonysághoz is köze van??
A neten elég rossz híre van a gyógyszernek, szédülés, hányinger hirtelen vérnyomásesés, állandó kontroll.
A másik kérdésem ha a fogorvosom elküld op felvételre akkor nyugodt szívvel mehetek-e, kell védeni a röntgensugárzástól a pajzsmirigyet, szólnom kell a felvétel előtt?? valamint lidokaint kaphatok-e? Nem vagyok rá allergiás, csak a gyógyszerek miatt kérdezem amiket szedek. (Euthyrox 50-ből 1,5 szem,Nebilet 5mg-ból egy negyed és a bromokriptin ből fél szem esténként, 3x3000 NE D3 vitamin hetente).
Éves tüdőszűrőre mehetek? és kell-e szólnom hogy pajzsmirigybeteg vagyok a vizsgálat előtt??

Itt láthatók az eredményeim:

A M B U L Á N S L A P



2014.01.07. Endokrin szakrendelés
Családban anyja pm beteg, hyperthyr?, és diab. tip.2. 1 terhesség, 1988 lányt, 2 hétig tudta szoptatni. Dohányzás már nincs 2006 óta, allergia nem ismert. Mensese rendben, menacrhe 12 é. Szemszáradás van. Tm:168 cm, Ts:81 kg. Hizékonyság utobbi 6 hónapban 5-6 kg plusz. Aluszékonyság nem jellemző, fáradékonyság előfordul, fejfájás nincs. Fizikai terhelés birja.
RR:160/110 Hgmm P:137/min
hozott lelet 2013.11.28.: cukor:5.2 Na:139 K:4.2 Mg:0.81 P:0.84 Fe:15,6 húgysav:254 creat:68 cholest:5.2 Fvs:5.51 Hgb:127 Thr:204 Neu:54 Ly.34 Mo:8 TSH:36.56 FT4:0.57
Pm UH 2013.12.16: pm jobb leb.24x22x62 mm, bal leb. 17x19x54 mm, isthmus 5 mm, durva echofelépitésű, inhomogen echoszegényebb, helyenként nodularis jellegű. Vasc. nem fokozott. J.o 13 mm reactiv lgl, trachea nem comprimált, norm nyálmirigyek.
Pm nagyobb, diff. st.II. göbmentes, torokképletek belöveltek, tenyér pigm nincs, min anaemia.
labor: TSH, FT4, a-TPO, a-Htg, insulin, prolactin

Név Eredmény Egység F Referencia Státusz
-----------------------------------------------------------------------------------
Inzulin 13,7 mIU/L 3,0 - 25,0 Patvaros
TSH 32,511 mIU/L * 0,400 - 4,500 Dr.Dögei
FT4 8,14 pmol/L * 11,50 - 22,70 Dr.Dögei
Anti-TPO 857,0 IU/mL * 0,0 - 35,0 Horváth K.
Anti-thyreoglobulin 719 IU/mL * - 115 Patvaros
Aktív prolactin 500,0 mU/L Dr.Dögei
A mérés PEG kicsapatással történik
01.22. RR:142/92 Hgmm P:112/min
Dg: Substit. hypothyr.pp thyreoiditidem. Struma diff. st.II. Hyperprolactinaemia. Hyperinsulinaemia?
Vél: reggel éhgy ½ tbl Euthyrox 50 ug szedése jav, amit 4 nap múlva emeljen 1 tbl-ra (01.14-től), amit 7 nap múlva, jan.23-tól emeljen 1,5 tbl Euthyrox 50 ug-ra és ¼ tbl Nebilet 5 mg reggeli közben vagy utána. Kontroll április 9-én 18 órakor.
2014.04.09.Kontroll
Ts:81 kg Sokkal jobban érzi magát, pm javult, nem nagyobb, b.borsnyi lgl? RR: 124/80 Hgmm P:120/min labor: TSH, FT4, aktiv prolactin,D-vitamin, Ca
Név Eredmény Egység F Referencia Státusz
-----------------------------------------------------------------------------------
Calcium 2,42 mmol/L 2,20 - 2,70 Valid
D vitamin (25-OH) 41,3 nmol/L Valid
D vitamin ellátottsági jellemzők:<50: D vitamin hiány, 50-75: elégtelen,
>75: megfelelő
TSH 0,991 mIU/L 0,400 - 4,500 Valid
FT4 17,10 pmol/L 11,50 - 22,70 Valid
Aktív prolactin 330,0 mU/L Valid
A mérés PEG kicsapatással történik
Dg: Substit. hypothyr.pp thyreoiditidem. Struma diff. st.Ia. Hyperprolactinaemia. Hyperinsulinaemia? D-vitamhiány.
Vél: reggel éhgy 1,5 tbl Euthyrox 50 ug folyt., és este ½ tbl Bromocriptin 2,5 mg szedése, 3x3000 NE D3 vitamin hetente, és ¼ tbl Nebilet 5 mg reggeli közben vagy utána. Kontroll 3 hó múlva.


Válaszát előre megköszönve
üdvözlettel: Szabó Zsanett
Tisztelt Szabó Zsanett!

Levele alapján azt javaslom, jöjjön el rendelésünkre,amelyre egy személyes konzultáció során bővebb információval tudunk szolgálni,hiszen a felvetett kérdést érdemesebb lenne kivizsgálni.
Szakembereink listáját honlapunkon megtalálja,illetve ha Prof.Dr.Balázs Csabához szeretne jönni, időpontot tudunk egyeztetni, vagy bármelyik szakemberünk készségesen áll rendelkezésére.

Ezen az e-mail címen online bejelentkezhet: [email protected]

Üdvözlettel,
Hegedűs Hajnalka
asszisztens

Endokrinközpont
1024 Budapest, Lövőház u. 1-5
Kedves Doktor!
Szabinának hívnak, 21 éves, 154cm vagyok, 98 kg. A segítségét szeretném kérni, mert teljesen tanácstalan vagyok!

Néhány hónappal ezelőtt 2014 februárjában azzal a panasszal fordultam a nőgyógyászomhoz, hogy már lassan több mint egy éve nem menstruálok. Azt tudni kell hogy ezt megelőzően fogamzásgátló gyógyszert szedtem, majd abbahagytam, és ott kezdődtek a gondok.
Már akkor is duci voltam, de azóta híztam még 20 kilót, egészen mostanáig. Szóval a lényeg hogy megelégeltem azt az életformát, és eldöntöttem, rendbe rak(at)om magam, nincs mese.
Szóval elpanaszoltam ezt a nőgyógyászomnak, ő azt ajánlotta, hogy csináljuk egy terheléses vércukor mérést. Mindeközben hosszú idő után újra jelentkezett a menstruációm, ennek örültem, de nem sokáig, mert délelőtt még megvolt, alig-alig hozzáteszem, majd mintha elfújták volna. Ekkor még nem étkeztem egészségesen, és nem is sportoltam semmit. Majd közbe jött egy költözés, mikor az új helyre költöztünk, elkezdtem egészségesen táplálkozni sportolni. (Reggeli: 2 szelet teljeskiőrlésű kenyér, vékonyan megvajazva, 2 szelet felvágott. volt mikor ittam egy pici tejeskávét mézzel. majd rá 2 óra múlva, aerob jellegű tornát végeztem, 30 percen keresztül, aztán 20 percet lassú kocogással töltöttem. Ezután tízórai: 1db alma, vagy valamilyen más gyümölcs. Ebéd: 150 gramm barna rizs, vagy, köles, vagy hajdina, és 150 gramm csirkemellfilé, vagy csirkecomb, kókuszolajon megpirítva, néha 50 gramm savanyúsággal. Uzsonna: ez gramm sovány túró, és 12 gramm mézből áll. Vacsora: 150 gramm csirkemell, vagy csirkecomb, kókuszolajon pirítva , és 200 gramm vegyes zöldségkeverék (francia zöldségkeverék, vagy frosta hawaii zöldségkeverék)
Szóval kb így néz ki egy átlag napom, és olyan 1400-1600 körül eszem. Ezzel a módszerrel eddig lement -4kg. Azt hittem jó úton járok, már meg is szoktam ezt. De tegnap visszamentem a nőgyógyászomhoz, és azt közölte velem, az eredményeim alapján (ami márciusi eredmény) hogy hogy inzulinrezisztenciám van. Kissé sokkot kaptam. És azt mondta hogy napi 160 gramm szénhidrátot és 100 gramm fehérjét ehetek.
Illetve felírt Meforal 500 tablettát, napi 2x1-et. Mivel kissé váratlanul ért a dolog, így el is felejtettem megkérdezni tőle olyan apró részleteket hogy akkor ezt most hogy is csináljam, és hasonlók.
Ezért mikor hazaértem, lázasan keresgéltem a neten, de semmit se találtam igazából. Csak egy dolgot, de az is teljesen elkeserít, ugyanis ezt írja :
reggeli 7-8 óra: 30g CH (lassú)
tízórai 9-10 óra: 20g CH (ebből 10g lehet gyors)
ebéd 12-14 óra: 40-50g CH (fele lassú, fele gyors)
uzsonna 16-17óra: 20g CH (gyors)
vacsora 19-20 óra: 30g CH (ebből max 10g gyors)
utóvacsora 21-22óra: 10g CH (csak lassú)
Ezt tényleg muszáj ennyire betartanom? mert próbáltam és az igazat vallva nem megy. Eddig is kb meglepő módon ez az arány volt szénhidrát és fehérje bevitelben, csak úgye nem ennyire részleteire bontva.
Nem elég ha azt folytatom amit elkezdtem?
Illetve még a menstruációs dologra visszatérve, mióta egészségtudatosan élek, ami már lassan 1 hónapja, többször is volt olyan hogy "megjött" aztán délutánra el is múlt, most viszont már 2 napja folyamatosan megvan, igaz nem nagyon. Ma kezdtem el szedni ezt a Meforalt, kicsit kábának érzem magam tőle.
Szóval nem tudom, hogy hogy is álljak neki, folytassam azt amit elkezdtem, vagy milyen más étrendet folytathatnék?


.
Értékeim: Glükóz 4,9 mmol/L
Glükóz terheléses 120': 7,5 mmol/L
Inzulin: 19,3mIU/L
Inzulin terhelés 120': 69,0 mIU/L
HOMA-IR : 4,2

(ezek mellett, asztmám, és pajzsmirigy alulműködésem van, amire euthyrox 50 et, felet szedek)
Kedves Szabina!

Mindenképpen keressen fel bennünket, így ezt nem lehet eldönteni, kiegészítő vizsgálatok kellenek.
Amennyiben gondolja, szívesen segítünk az Endokrin központban.
Tisztelettel: Dr . Németh- Almási Attila
Kedves Doktornő!

Egyáltalán nem volt még pcos kivizsgálásom, illetve a nőgyógyászom se talált még nálam cisztát de én gyanakszom, hogy még is ilyen problémám van. Régen még tizenévesen kaptam diane 35-öt az akkor nagyon pattanásos bőrömre, de másfél év után abba kellett hagynom, mert fejgörcseim voltak tőle. Azóta kb. egy évvel ezelőttig nem volt problémám. Azt vettem észre, hogy rendszertelenné válik a menstruációm, pedig nagyon rendszeres volt, híztam, nagyon pattanásosodom és egyéb kellemetlen esztétikai jeleket is észlelek. Eddig még havonta megjött, csak kicsit össze vissza. Volt egy abortuszom 2 éve, ennek lehet ehhez köze? Ön mit javasol, endokrinológust vagy nőgyógyászt? Mire számíthatok utána, egyébként rendszeresen mozgok és nem vagyok túlsúlyos (MÉG).

Köszönettel
Nikolett
Kedves Nikolett!


Egyelőre ORVOST – az még nem vizsgálta meg, nálunk vannak endokrinológusok, keressen meg bennünket – óvakodjon a nőgyógyászoktól!


Amennyiben gondolja, szívesen segítünk az Endokrin központban.
Tisztelettel: Dr . Németh- Almási Attila


Tisztelt Bérczi doktornő!
Kiderült, hogy a Lányomnak inzulinrezisztenciája van:
inzulin profil 0 54,3pmol/l
inzulin profil 1 161 pmol/l
HOMA 11,3 ill. 36,2.
Glükóz terhelés 0. perc 4,7 mmol/l
120. perc 5,1.
Meforal 1000mg-ból 2Xfél szem szedését javasolják és a táplálkozásnál alacsony illetve közepes GI indexű ételek fogyasztását. Szükséges-e esetleg még a hatékonyság miatt a 160g-os diéta betartása Ön szerint? Mikorra várható a megfelelő táplálkozás ill. gyógyszer pozitív hatása? Meddőségi kezelésben vesznek részt és azért lenne fontos tudni. Köszönettel
Kedves Magdi!

Nincs IR – inkább jöjjön el a lánya hozzánk, részletes kivizsgálás kell.

Amennyiben gondolja, szívesen segítünk az Endokrin központban.
Tisztelettel: Dr . Németh- Almási Attila

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK