Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Dr!

Kérdésem: Én pajzsmirigyem a tartományban belül van vérvételi kontroll is ezt igazolják .

De a bal karom könyéktől zsibbad időnként főleg az ébredés után reumatológus küldött kezelésekre de nem igazán múlt el.Szeretném tudni hogy kérjek más vizsgálatokat mert most nem foglalkoznak vele mert nem tudja hogy mitől lehet, az elmúlt két évben híztam 15kg.ot

Várom válaszát tisztelettel
Németh Terézia
Kedves Terézia!

Inzulinrezisztenciára történt kivizsgálás?
0-60-120 perces terhelésre szükség lehet.
Tisztelt Szakértő!

A tsh értékem 0.2. Ez most jelent valamit önmagában?Egyébként a tüneteim:fogyás,időnként hadaró beszéd,gyomorfájdalom,időszakos libido csökkenés,időszakos hasmenés stb...inkább a túlműködésre hasonlít. Pár éve 0.18 volt a Tsh és akkor voltam pajzsmirigy ultrahangon is,de nem találtak elváltozást.Köszönöm
Kedves Barbi!

A TSH érték referencia tartománya 0,5-4,7. TSH értéke nem éri el a referencia tartomány alsó határát sem.
Keressen fel egy endokrinológus szakorvost, mert panaszai is pajzsmirigy gyulladásra utalnak.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Endokrinológus!

Ez év augusztusában voltam vérvételen laborban.
A következő érték jött ki TSH hormonra 3,21.

Ez az érték jó?
Van további teendő vele?
Kedves Balázs!

A TSH referencia értéke 0,5-4,7 között mozog a Synlabnál. Ez az érték minimálisan, de eltérő lehet egyes laboratóriumoknál.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Szakértő!

Végső megoldásra kaptam az Esmya nevű (hormon tabletta mesterséges klimaxot idéz elő, 3 doboz, dobozonként 28db tabletta) gyógyszert ezév október legelején, hogy a méhemet ne kelljen kivenni (tele miómákkal) és a vasam is igen kevés 1,8 volt. Sajnos 44 éves vagyok, gyermekem nincs,mégis rettegtem volna ettől a műtéttől.A gyógyszert a menstruáció kezdetétől szedtem az orvos utasításai szerint napi 1 tablettát. Azonban a 3. héten erős száraz köhögés jött rám, és egyre nehezebben viseltem a többi mellékhatást is. A citológiai eredményem alapján (ASCUS sejtek, kóros hámelváltozás) az orvos mérlegelt az első kontrolon,mivel a iómák mérete csökkent kissé, bár a méhkivételt mostmár attól tette függővé,hogy milyen lesz a köv. citológia 3 hónap múlva. Én említettem,hogy nehezen bírom a gyógyszert,köhögök tőle, ő mégis azt mondta,hogy szedjem tovább a következő dobozzal, ettől nem köhöghetek. Én ezek után a köv. 28 db-ot már nem szedtem be, vasárnap lesz 2 hete,hogy abbaagytam önhatalmúlag a gyógyszerszedést. Eleinte úgy éreztem csökkentek a mellékhatások, azonban ma nagyon erős hőhullámos fejfájásom lett,szinte kibirhatatlan, lehet,hogy kórházba kell vele mennem, gyenge is vagyok, elesett. Az elmúlt 2 hét alatt voltam gégészeten a köhögés miatt a torkomban váladék van folyamatosan, a nyelvemen papilla vírusok (hol elmúlik,hol visszajön), és sokszor nagyon erős szájszárazságom. Azt is mondta az orvos a gégetükrözés után,hogy a pajzsmirígyem egy kicsit nagyobb, ettől is köhöghetek. Gyenge vagyok, nagyon rossz a közérzetem, utcára nem tudok menni,pár napja rettentően hullik a hajam is szinte csomókban, kétségbe vagyok esve. Nem tudom,hogy 2 héttel a gyógyszer abbahagyása után lehetnek-e még ezek a tünetek, bár a menstruációm azóta nem jött meg, az utóbbi napokban mintha akarna mindennap. Lehet pajzsmirígybetegségem a leírtak alapján, lehet-e hormonzavarom, vagy ez valami egészen más, esetleg a szervezetemben rákos folyamat indult el, mert a tünetek ahhoz hasonlítanak. Nem akarok meghalni, nagyon-nagyon félek. Kérem, ha lehetséges segítsen valaki! Nagyon szépen köszönöm!
Kedves Anikó!

Panaszai alapján mindenképpen szükséges lenne egy endokrinológust felkeresni.
Balázs Csaba Professzor Úrat tudom javasolni vagy Molnár Jeannette drnőt.A probléma hogy a Professzor Úr rendelésére májusra van leghamarabb időpont, de van egy közvetlen asszisztense aki a sürgősségi időpontokkal foglalkozik, esetleg az ő telefonszámát tudom megadni.Molnár doktornő rendelésére januári időpontot tudok adni.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Kedves Doktornő/ Doktor Úr!

Szeretném megkérdezni, hogy a cukor terhelés vizsgálatának eredményei inzulinrezisztenciát jeleznek-e? Mi lehet az oka a 120 perces inzulinszint emelkedésének (a 60 perceshez képest, annál nem alacsonyabb)? Az inzulinértékek okozhatják-e a kívánt várandósság elmaradását, több várandósság megszakadását? (olvastam, hogy teherbeesés akkor lehet sikeres, ha az éhgyomri és a 120 perces inzulin 5 alatt van, ez így van?)


Éhgyomri glucose 4,0 mmol/l
60 perces glucose 4,0 mmol/l
120 perces glukóz 4,1 mmol/L

Inzulin 11,5 mIU/L
60 perc 24,7 mIU/L
120 perc 43,2 mIU/L
Inzulin rezisztencia (HOMA index) 2,04

Előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
A.
Kedves Angi!
A bemutatott leletek alapján nincs cukorbetegsége, és inzulin rezisztenciája enyhe- ezért emelkedik a 120 perces inzulin. Diétával ez elmulasztható. A 120 perces inzulin 25 alatt legyen, dem 5 alatt.
A többszöri terhesség megszakadását nem magyarázza, nem oka! A fenti leletekkel terhesség elvileg nyugodtan létrejöhet!

Dr.Koppány V.
Tisztelt Szakértő!

Idén két alkalommal áprilisban és októberben missed ab-om volt a 6 - 7. héten. Minden hormonvizsgálatom negatív lett, azonban megállapították az inzulin rezisztenciát (éhgyomri inzulin 8,2, 120 perces inzulin 83). Napi 2x1 meforált kell szednem rá, és betartani a diétát. A kérdésem az lenne, hogy emellett az inofolic szedhető-e, ugyanis azt mondták, hogy 2 - 3 hónap múlva ismét próbálkozhatunk a terhességgel.

Köszönöm válaszát

Sipos Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!

Természetesen szedhető.
Tisztelt Doktor Úr/Nő,
24 hetes várandós vagyok, pajzsmirigy túlműködésre szedek propicyl tablettát, napi fél szemet, havonta járok kontrollra. Az utóbbi időben a labor eredményeimen rendszeresen alacsony a t4 értéke (legutóbb 7,8), emellett a tsh és a t3 eredmény épphogycsak referenciaértéken belül, az alsó határt súrolja. Tehát mindhárom értékem alacsonynak mondható, amit nem tudok mire vélni. Az orvosom ilyenkor egyszerűen annyit mond, hogy csökkentsem a gyógyszer adagom, engem viszont érdekelne, hogy mitől lehet ez a furcsa eredmény, illetve nem káros-e ez az állapot a babára nézve? Pajzsmirigyem kissé duzzadt, uh szerint számos 2-3 mm nagyságú kis képlet látható benne. A jódozott étrendkiegészítőket, sót kerülöm, esetleg közrejátszhat ez? Köszönöm szépen előre is a válaszát.
Kedves Alíz!
A fentebb leírt eredmények alapján (bár pontos számokat nem írt) véleményem szerint el kellene hagyni a Propycilt!

Koppány Viktória dr.

Tisztelt Doktor Úr/Doktornő!

15 hetes kismama vagyok, nagyon sokat vártunk a babára, IR és PCOS –el kezeltek, pajzsmirigy problémám soha nem volt, lombikeljárással estem teherbe.
A 14 hetes vérvizsgálaton az orvosom kért TSH és FT4 hormont.
TSH: 0,300 mIU/L (0,400-4,000)
FT4: 12,98 pmol/L (7,75-15,21)
Az egyik endokrinológus azt mondta, hogy a TSH rendben van, mert a legjobb érték 0,1-2 között van, de a T4 alapján pajzsmirigy alulmüködésem van és szedjek egy fél L-thyroxint minden nap.
A másik endokrinológus pedig azt mondta, hogy ez túlműködésre utal, nehogy beszedjem a hormonpótlót és kiírt még egyéb vizsgálatokra. ( FT3, ANTI TPO, TRAK, ultrahang)
Ebben szeretném kérni a véleményüket, kicsit el vagyok keseredve, egyenlőre most nem szedek semmit, de remélem nem lesz baja a kisbabámnak.
Nagyon szépen köszönöm!
Kedves Adrienn!
Javaslatom alapján a hormonpótlót ne szedje! A másik endokrinológus által kiírt vizsgálatokat ( legfontosabb ezek közül az FT3) feltétlen minél hamarabb csináltassa meg!

Koppány Viktória dr.
Üdvözlöm!

Többmint 15 éve kezelt pajzsmirigy alulműködésem van,( autoimmun eredetű ) rendezett értékekkel. Az utóbbi 1 év alatt ujra magas lett az Anti TPO szintem, híztam kb 10 kg, ödémásá váltak, főleg a végtagjaim ( láb, kéz ). Ultrahangon sorvadt pajzsmirigyet álapítottak meg. 100 gr-ot szedek eutiroxot.
Hogyan tudom a súlyomat csökkenteni, és az ödémásodást?
Köszönettel: Banai Teréz
Kedves Teréz!
A panaszok hátterében lehet pajzsmirigy alulműködés. Ha azonban a TSH normális, akkor vércukorterhelés, kardiológiai vizsgálat ( szívelégtelenség? szív eredetű ödéma?) esetleg vízhajtó szedése jön szóba.

Koppány Viktória dr.
Kedves doktor No/Ur!
Esetem bonyolult es hosszu, megprobalom nagyon roviden osszefoglalni. Masfel eve nem menstrualok(11 evig szedtem Yadine fogamzasgatlot, abbahagyasa utan fel evvel szunt meg es akkoriban egy lelki tores is ert) Az elmult evben tobb hormonnal kezeltek, sikertelenul. Jelenleg naponta 50 mg tyroxine-t szedek palyzsmirigy alulmukodesre, es Zoely fogamzasgatlot 3 honapig orvosom tanacsara. Ratalaltam a maca gyoker porra, es most abban bizom, hogy termeszetes uton sikerul rendbehozni a hormonhaztartasom. Kerdesem, hogy szedhetek-e maca gyoker port mellettuk, vagy jobb lenne megvarni amig a fogamzasgatlot abbahagyom? Valaszat elore is nagyon koszonom. Udvozlettel: Andi
Kedves Andi!

Jobb lenne a tabletta elhagyása utána elkezdeni a Maca-t szedni.

Hírek

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok