A pajzsmirigy által termelt hormonok szinte minden szervre hatással vannak, így ha megváltozik ezen hormonok szintje, az – többek közt – a menopauzához hasonló tüneteket is okozhat. Dr. Bérczy Judit, az EndokrinKözpont belgyógyásza, endokrinológusa a tünetekről és a kivizsgálás, kezelés jelentőségéről beszélt.
A pajzsmirigyproblémák jelentősen gyakoribbak nőknél, különösen a termékeny életszakaszban. Feltételezések szerint ennek az oka, hogy kapcsolat van a pajzsmirigyműködés és az ösztrogén, a legjelentősebb női nemi hormon között. Egy, a Journal of Thyroid Research című szaklapban 2011-ben publikált tanulmány szerint az ösztrogén közvetlen hatással lehet a pajzsmirigy sejtjeire. Abban az időszakban pedig, amely a menopauzához vezet – vagyis az ún. perimenopauza idején -, az ösztrogénszint jelentősen lecsökken, ami kétségtelenül hat a pajzsmirigy termelte hormonok szintjére is. Ugyanakkor azt a tudósok is hangsúlyozzák, hogy ezt a kapcsolatot további kutatásokkal kell elemezni.
A nőknek nem minden esetben könnyű eldönteni, hogy tüneteiket a menopauza vagy a pajzsmirigy alulműködés okozza, ugyanis vannak nagyon hasonló jelek.
Ezek a menopauza jellegzetes tünetei:
A pajzsmirigy alulműködés nagyon sokban hasonló tüneteket produkál:
A pajzsmirigy természetesen nem csak alulműködést, de túlműködést is produkálhat, amely azonban jóval ritkább, de ebben az esetben is lehetnek megtévesztő, a menopauzát idéző tünetek, mint a hőhullámok, a melegtűrő képesség csökkenése, az alvászavarok, az erős vagy szabálytalan szívverés.
- A pajzsmirigy problémák abban is hasonlatosak lehetnek a menopauzához, hogy ugyanazokat a későbbi rizikófaktorokat hordozzák magukban. Növelik például a csontritkulás és a szív-érrendszeri betegségek megjelenésének kockázatát. Vagyis mindkét esetben szükséges lehet a kezelés, bár természetesen először is ki kell deríteni, pontosan mi okozza a tüneteket – hangsúlyozza dr. Bérczy Judit, az EndokrinKözpont belgyógyásza, endokrinológusa.– A kivizsgálás során tekintetbe vesszük a panaszokat és ennek megfelelően rendeljük el a diagnosztikus teszteket. Szerencsére mind a menopauza, mind a pajzsmirigy alulműködés diagnosztizálható egy egyszerű laborvizsgálattal, amellyel ellenőrizzük az FSH, az LH, a TSH, a T3, a T4, a reverz T3 és a pajzsmirigy ellenes antitestek szintjét. Ha kiderült, pontosan miről van szó, ennek megfelelően elrendelhetjük a kezelést, amelynek célja nem csak az esetleg kellemetlen tünetek csökkentése, a későbbi komolyabb problémák megelőzése is.
Forrás: EndokrinKözpont (www.endokrinkozpont.hu)
Páciens véleményeket itt olvashat>>
Rendelés típusa:
További vélemények"A kórtörténetemet nagyon alaposan tanulmányozta. Minden körülményt és szempontot figyelembe vett. A vizit során nem éreztem magam feszélyezve, őszintén el tudtam mondani minden lényeges dolgot. Tetszik a holisztikus hozzáállás, így a javasolt kúrákkal is tudok azonosulni. Iránymutatást, sok megerősítést, kedvességet és megértést kaptam a beszélgetés során."
Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél köztudottan az autoimmun pajzsmirigybetegség a leggyakrabban előforduló endokrin betegség. Ha nem is ennyire egyértelmű az összefügges, de tanulmányok támasztják alá, hogy a pajzsmirigy alulműködés megnövelheti 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélyét, különösen azoknál, akiknél már prediabetes áll fenn. A pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint, és sajnos gyakori, hogy évekig diagnosztizálatlanul marad. Dr. Borús Hajnalt, a Budai Endokrinközpont
diabetológusát kérdeztük a témában.
A pajzsmirigy által termelt hormonok szinte minden szervre hatással vannak, így ha megváltozik ezen hormonok szintje, az – többek közt – a menopauzához hasonló tüneteket is okozhat. Dr. Bérczy Judit, az EndokrinKözpont belgyógyásza, endokrinológusa a tünetekről és a kivizsgálás, kezelés jelentőségéről beszélt.