9 ok, ami gyakori izzadást, kimelegedést eredményezhet

9 ok, ami gyakori izzadást, kimelegedést eredményezhet

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2020.10.22 13:00

Az izzadás és a kimelegedés igazán kellemetlen lehet akkor, amikor azt az időjárás vagy a tevékenység nem indokolja. Dr. Bérczy Judit, az EndokrinKözpont belgyógyásza, endokrinológusa arról beszélt, milyen állapotok okozhatják ezt a tünetet és mikor érdemes kivizsgáltatni magunkat.

9 lehetséges ok az izzadás, a kimelegedés mögött

1. Gyógyszer mellékhatás
Számos gyógyszer járhat ilyen mellékhatással, például fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, hormonrendszerre -, tüdőre-, urológiai szervekre ható gyógyszerek, immunszuppresszánsok, kemoterápiás szerek. Ha a tünet zavaróvá válik, mindenképpen egyeztetni kell a kezelőorvossal az esetleges dózis- vagy szerváltásról.

2. Idősödés
A kor előrehaladtával a szervezet egyre kevésbé és egyre lassabban tud alkalmazkodni a nagyobb hőmérsékletváltozásokhoz. Ráadásul az idősebbeknél gyakrabban alakulnak ki olyan betegségek, amelyek hatással vannak a test melegre adott válaszára, valamint a 65 év felettiek gyakrabban szednek izzadást, melegség érzetet (mellékhatásként) okozó gyógyszereket. Ebben a korosztályban különösen kell figyelni a megfelelő hidratálásra és a szellős öltözékre.

3. Stressz, szorongás
A stresszreakció egyik eleme lehet az izzadás, a melegség érzet, a kipirulás, az emelkedett pulzus, a remegés, a szájszárazság. Ha ezek a jelek túl gyakran jelentkeznek, és a szorongás tartóssá válik, mindenképpen érdemes pszichológushoz, mentálhigiéniás szakemberhez fordulni.

4. Anhidrózis
A fokozott izzadásnak hormonális oka is lehet.Ha valaki egyáltalán nem képes izzadni, anhidrózisról beszélünk, amely érinthet egyes testrészeket és akár az egész testfelületet is. Ez azért probléma, mert az izzadás szükséges a test lehűtéséhez, a túlmelegedés megelőzéséhez. Az érintett személyek azt érzik, hogy nem izzadnak, miközben extrém módon melegük van. Ezzel a szerencsére ritka betegséggel mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

5. Fibromyalgia
A nyilvánvaló ok nélküli, tartós izomfájdalmak oka bizonyos esetekben az úgynevezett fibromyalgia. Ez nem csak fájdalmat, égő érzést okozhat számos testrészben, de extrém érzékenységgel is járhat (a páciens olykor még egy érintést is fájdalmasnak érezhet), és megváltozhat a hőmérsékletre való reakció is, ezért a beteg akár gyakori, indokolatlan kimelegedést is tapasztalhat. A komplex kezelés nagy orvosi tapasztalatot igényel.

6. Szklerózis multiplex
A szklerózis multiplex egy autoimmun eredetű, progresszív betegség, ami megtámadja a gerincben és az agyban lévő idegrostok szigetelőhüvelyét, az ún. myelinhüvelyt. A tünetek a lábakon, a karokon és az arcon jelentkezhetnek, egyik vagy mindkét oldalon. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha homályos látás, beszédbeli és koordinációs nehézségek mutatkoznak, amelyekhez erős fáradtság társul, még akkor is, ha az epizódok gyorsan elmúlnak. Az is a tünetek közé tartozhat, ha a beteg erős melegséget tapasztal. 

7. Cukorbetegség
A cukorbetegség károsíthatja azokat az ereket és az idegeket is, amely az izzadtságmirigyekben találhatók, ezért a test nem feltétlenül tudja hatékonyan hűteni magát, melege lesz. A magas hőmérséklet ráadásul arra is hat, hogyan használja fel a szervezet az inzulint, ezért ilyen körülmények közt a betegeknek gyakrabban kell ellenőrizniük a vércukorszintjüket. Vagyis a cukorbetegeknek rendkívül komolyan kell venniük a melegség érzetet és rendszeresen szükséges inniuk.  

8. Perimeopauza, menopauza
Az utolsó menstruáció előtt már évekkel, az ún. perimenopauza időszakában élettani hormonális változások és tünetek kezdődhetnek. Az utolsó egy-két évet premenopauzának nevezik, ez az utolsó vérzéssel ér véget. Ilyenkor, jellemzően a negyvenes évek végén kezdődhetnek a hőhullámok, amelyek többnyire a felsőtesten érzékelhetők és nem ritkán piros foltokkal is járnak. A menopauza olyan hormonváltozásokkal jár, amelyek következtében leáll a menstruáció. Jellemzően 45-58 éves kor közt következik be, és a hőhullámok mellett vaginális szárazsággal, alvásproblémákkal, hangulatzavarokkal is nehezítheti a nők életét.

9. Pajzsmirigy túlműködés
Az erős izzadás pajzsmirigy túlműködés tünete is lehet.Amikor a pajzsmirigy túl sok hormont termel, és ún. túlműködés mutatkozik, megváltozik többek közt a szervezet hőszabályzó képessége is. Ezért fokozott izzadás és csökkent melegtűrés mutatkozik, amelyhez kapcsolódhat még indokolatlan fogyás, felborult menstruációs ciklus, álmatlanság, szapora szívverés, idegesség. (Ritkán pajzsmirigy alulműködéskor is előfordulhat kellemetlen szagú izzadás.)

Segítséget kell kérni

- Amennyiben a kimelegedés és az fokozott izzadás, a hőhullámok állandósulnak, ha nagyon gyakran és indokolatlanul vannak jelen, és melléjük más tünetek is társulnak, mindenképpen ki kell deríteni, miért reagál így a szervezetünk – hangsúlyozza dr. Bérczy Judit, az EndokrinKözpont belgyógyász, endokrinológusa. – Amennyiben a panaszok hormonális eredetre, esetleg pajzsmirigy működési zavarra engednek következtetni, alapos kivizsgálás után nagyon hatékonyan tudjuk kezelni ezt az állapotot. Ha más betegségre gyanakszunk, a megfelelő szakorvoshoz, például nőgyógyászhoz, diabetológushoz, neurológushoz, mentálhigiénés szakemberhez irányíthatjuk a pácienst. 

Forrás: EndokrinKözpont (www.endokrinkozpont.hu)


 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

19 éves fiú vagyok, és a másodlagos nemi jellegeim meglehetősen lassan alakulnak ki. Mindig is le voltam maradva, de a volt osztályomban annyira nem ütközött ez ki, mert voltak hasonlóan későn érők. De most, hogy befejeztem a középiskolát és kezdeném az egyetemet nagyon rosszul érzem magam a bőrömben. A combomon a szőr még csak most kezdte el a növekedést, a hátulsó részén. Szőkés-barna vagyok, és úgy veszem észre hogy a barnáknál nekünk amúgy is gyengébb a szőrzetünk vagy csak később alakul ki, ezt az ismerőseimből következtetem. Úgy gondolom hogyha egy barna szőrzetű emberhez hasonlítom magam akkor egy 5 évvel le lehetek maradva.. A bajuszom növöget, de hetek kellenek neki hogy egy újabb borotválásra való megnőjön.
Én úgy gondolom, hogy a tesztoszteron szintem lehet nagyon alacsony. Tervezem, hogy felkeresem önöket, csak kérem adjanak egy képet hogy mire számíthatok, illetve hogy találkoztak e már ilyen esettel, hogy valaki ilyen szinten le legyen maradva. A fizikumom egyébként koromhoz illő, 185 cm vagyok, elég vékony, de azt egy másik problémának tudom be, szintén endokrin jellegűnek. És persze tudom hogy saját magam diagnosztizálásával nem oldok meg semmit.
És elnézést, hogy nem járulok hozzá a közzétételhez, de így is nagyon kínosnak érzem a helyzetem.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Klinkó Endre

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Endre4
Köszönöm, hogy megtisztelt bizalmával.
A leírtak alpján endokrinológiai vizsgálatok szükségesek.
A rendelésemen szívesen segítek, amennyiben el tud jönni.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elvárásomnak tökéletesen megfelelt

"Számomra a legfontosabb a megnyugtatás volt és olyan kezelési mód , ami nemcsak gyógyszerbôl àll. Mindkét elvárásomnak tökéletesen megfelelt.Szívesen ajánlom ismerôseimnek!" 

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK