Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

A mai nap folyamán kaptam meg a terhességi glükóz terheléses vizsgálatom eredményeit.
Értékeim:
éhgyomri glükóz: 4 mmol/L
a terhelés utáni 120 perces: 6,8 mmol/L
Segítségét szeretném kérni, abban hogy megfelelőnek számít-e ez az eredmény? Vagy van valami további teendőm?
Segítségét előre köszönöm!

Üdvözlettel:G.Dóra

Tisztelt Dóra!

Kérem keresse fel kezelő orvosát, vagy nőgyógyászát, aki ismeri a kórelőzményeit.
Üdvözlöm! Kicsit összetett kérdéssel fordulnék Önhöz! Először le írnám tüneteimet, amire már választ kaptam egy részben, másrészt pedig még egy év után sem. Kezelt pajzsmirigy alulműködéses beteg vagyok, napi 85 mg L thyroxint szedek, ezzel karban tartva a pajzsmirigy értékeimet. Legnagyobb elkeseredésemre, súlyom közel 100 kg, az utóbbi egy évben hiztam úgy 5kg-ot, hogy csak megengedett szénhidrát mennyiséget fogyasztok, el hagytam a fehér kenyeret, cukrot, és heti min. 3-szor szobabiciklizek vagy egyéb sportolást végzek. Egy éve voltam nőgyógyászati hormon panel vizsgálaton, mely ciklus 4.napján történt és jók lettek az eredményeim, nem találtak eltérést. Iszonyatosan szőrösödök, államon mindig újra és újra vissza nőnek a fekete hosszú szőr szálak, melyből kb 5-6 van az állon, ugyanennyi a nyakamon, mellemen, hasam köldök felett epilálnom kell. Gyakran vagyok fáradt, erősen izzadok, gyakori fejfájás, főleg ébredés után, fogyási képtelenség. Most végeztek nálam terheléses cukor és inzulin meghatározást, értékeim: Éhgyomori glukoz : 4.31 (ref. 3.6-6-ig)
120 perces glukoz : 4.61
Éhgyomori inzulin : 8.89 (ref. 2-29.10-ig)
120 perces inzulin : 18.9
60.-adik percnél nagyon rosszul lettem, iszonyatos fejfájás, hányinger, szédülés, rossz közérzet,de 60. Percet nem néztek.
Ön szerint állhat e fenn inzulinrezisztencia?
Ha nem, akkor hova forduljak, hogy kiderüljön mi okozza a panaszokat, illetve milyen vizsgálatokat kellene még el végeztetnem? Egy újabb pcos vizsgálat esetleg? Nagyon szépen köszönöm előre is válaszát! Üdv, Barbara!
Kedves Barbara!

Keressen fel egy endokrinológus szakorvost, mert lehet a panaszai mögött inzulin rezisztencia. Előfordulhat, hogy meg kell ismételni a vércukor terhelést.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktor Nő/ Úr!
62 éves vagyok. A pajzsmirigy ultrahang eredményem alapján a házi orvos szerint biopsziát kellene csináltatni, a szakorvos ezt nem vetette fel. Nem tudom, mit tegyek, ebben kérem a tanácsát. Leletem: "A pm. jobb lebenye 2ccm, a bal lebenye 1,5 ccm. A parenchyma durvább szerkezetű. A jobb lebeny alsó harmadában egy halóval körülvett, változatlanul 10 mm átmérőjű, környezeténél kissé echodúsabb göb látható. A nyaki erek mentén jelenleg is a szokottnál több, de 1cm-t meg nem haladó lgl. figyelhető meg." A házi orvos szerint a nyirokcsomók és az ezekkel - megnagyobbodnak a nyakamon - meglévő alkalmankénti problémám miatt lenne indokolt a göbből történő mintavétel. Már sok éve járok szakrendelésre, évenként kontrollra. Tanácsát előre köszönöm. Üdvözlettel: Sz. Györgyi
Kedves Betegünk!

Az ultrahang technika bevezetése óta gyakran lehet pajzsmirigy göböket diagnosztizálni. Ezek nagy többsége jóindulatú. Ennek ellenére az a szokás, hogy az 1 cm-t elérő göböket érdemes megszúrni, és a nyert sejteket megvizsgálni. Az eljárás nem kellemetlenebb, mint egy injekció. Javaslom, hogy történjen meg a vizsgálat.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Tisztelt Dr. Nő/Úr! Pár éve voltak hormon problémáim, pcos, hipofízis adenomám volt. Kaptam rá gyógyszereket, utána rendeződött. (minden érték jó volt) 3 hónapja volt egy petefészek ciszta műtétem, és azóta fájnak a melleim meg évek óta alig van menstruációs vérzésem, megjön időben de a mennyisége kevésnek tűnik. Ezért kértem egy hormon vizsgálatot. Az eredmények következők: (menstruáció 5. napján voltam) progeszteron: 0,30 ng/ml, prolaktin: 526.9 mIU/l, LH: 1,76 mIU/ml, FSH: 6,3 IU/L, TSH: 1,119 mIU/L, Ösztradiol: 23,0 pg/ml Tesztoszteron: 2,00 nmol/l Segítségét szeretném kérni, abban hogy jónak számít-e ez az eredmény? Előre is köszönöm szépen.
Kedves Andrea!

A PCOS és a hipofízis adenoma is rendszeres ellenőrzést igényel. A leveléből azt olvasom ki, (lehet, hogy rosszul), hogy a jó értékek után már kevésbé ellenőrizték.
A panaszok alapján valószínűnek tartom, hogy prolaktint termelő hipofízis adenomája van.
Újabb kivizsgálást és az eredmények függvényében kezelést igényel.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.
Tisztelt Doktor Nő / Úr!

Rendszertelen menstruációval kerestem fel a nőgyógyászomat aki a vizsgálat után apró cisztákat vélt felfedezni a petefészkemen. PCO-s beutalóval mentem vérvételre, ahol kiderült, hogy alacsony a progeszteron szintem. Kaptam a Duphaston nevű gyógyszert menstruáció meghozására, bár attól sem jött meg. ezzel a problémával kihez tudnék fordulni? Köszönettel Erika
Tisztelt Erika!

Keresse fel kezelő orvosát, vagy endokrinológus szakorvost. Előfordulhat, hogy nem a megfelelő gyógyszert kapta.
Tisztelt Doktor Úr/Nő!

A mai nap folyamán voltam pajzsmirigy UH-n. Megállapították, hogy néhány apró cysticus képlet látható, melyek colloiddal telt folliculusok lehetnek, a legnagyobb 5mm-es. A pajzsmirigy átlagos méretű, az isthmus nem szélesebb, az erek lefutása szabályos. Viszont napok óta szorító fájdalmat érzek a torkomban. A kérdésem az lenne, hogy ez a fájdalom lehet a pajzsmirigy miatt? És mennyire veszélyes ez? Sokszor érzek szúró fájdalmat a szívem körül, hullik a hajam és szinte minden nap fejfájással küzdöm, továbbá gyakran megszédülök. Mi a teendő? Azt még nem említettem, hogy emellett kb 2 éve küzdök gyomorsav túltengéssel. Jelenleg gyógyszert szedek rá, Apo-Famotidint. Ez befolyásolhatja jelenlegi betegségem? Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel
P. Klaudia
Tisztelt Klaudia!

Panaszait igen, okozhatja a pajzsmirigyben lévő göb, így ajánlom keressen fel mielőbb egy endokrinológus szakorvost. Gyomorsav túltengés is okozhat torok körüli illetve mellkasi szúró jellegű panaszt, de mindenképpen lássa házi orvosa vagy szakorvos.
Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktor Nő/ Úr!
28 éves hölgy vagyok. 99-ben j.o. temporalis astrocytoma miatt volt műtétem majd chemo therápiában és irraditációban részesültem. 2010-ben Panhypopituitarismust diagnosztizáltak melynek hormon substitution elkezdtük, és alábbi gyógyszereket alkalmazzuk: Letrox, Cortef, Triseqens, és Omnitrope, a GH Hormon pótlását 2016 áprilisában kezdtük és kb június óta menstruációm gyógyszeres kezelés ellenére sincs. Kérdésem ez lehet e baj? Válaszát és segítségét előre is Köszönöm! Nóra
Kedves Nóra!

A Trisequens tablettát a menstruálás miatt kapja.
Kérem, tájékoztassa a kezelőorvosát, hogy nem menstruál, és egyeztessenek a további kezelése ügyében.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.
T.Dr.nő/Dr.úr! Korábbi részleges petefészek eltávolításom óta hormonproblémáim vannak. Most újra átestem minden vizsgálaton (uh, nőgyógyászat, labor stb.), kontroll céljából és mivel már klímaxra is gyanakodott az orvos (45 éves vagyok). A következő értékek lettek: (menstruáció és ovuláció között, a ciklus 12.napján), progeszteron: 0,4 nmol/l, prolaktin: 310 mU/l, LH: 6,1 U/L, FSH: 6,7 U/l, TSH: 1,10 mU/l. Szeretném megtudni, hogy ez a hormonkép akkor rendben van, mert az orvosom nem tanácsolt semmi különöset. Nem értek hozzá de nekem a progeszteron alacsonynak tűnik (a labor-határértékekhez képest), ez is okozhatja a pecsételést, ciklusgondokat és egyéb hormonproblémákat esetleg? Tehetek magamért esetleg valamit?
Kedves Adri!

A női nemi hormonok laboratóriumi vizsgálatát a menstruációs ciklus 2-3. és 21-23. napján érdemes elvégeztetni (a menstruációs ciklus hosszától függően), hogy egyértelmű eredményt kapjunk. Az Ön által megadott paraméterek alapján a progeszteron tényleg alacsony, a többi hormon még nem utal klimaxra.
A petefészek kapacitását az anti-Müller hormon jelzi, de mivel Önnek részleges petefészek eltávolítása volt (egy vagy kétoldali?), az eltávolított petefészek nagyságától függően ez az érték sem szignifikáns.
A hormonális állapotának feltérképezéséhez szükséges lenne ismerni egyéb előzményt is. Pl. volt-e terhessége, szülése, stb. Nincs-e inzulin rezisztenciája?

További vizsgálatok elvégzését javaslom.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.
Tisztelt Dr Ur/Holgy,

Problemam az, hogy a 3 evvel ezelott feltett nem hormonos spiralt ez ev februarjaban levetettem, mivel babat szeretnenk. A spiral elott gyogyszerrel vedekeztem, es van mar egy kislanyom 20 eves. En 41 vagyok. Egy terhessegem volt, nem volt abortuszom, sportos es egeszseges eletet elek. A spiral levetele utan volt kozvetlenul menstruaciom es utana rendesen megjott megegyszer marcius vegen. ( egyebkent a gyogyszerel orara pontosan jott meg, a spirallal kicsit rendszertelen lett, de az orvosok - tobbnel is jartam- megnyugtattak, hogy a spiral miatt)
Marcius ota nincs menstruaciom, elkuldtek ultrahangos vizsgalatra es hormon vertesztre. Az ultrahang rendben van, de a fsh 138.1 u/l es a lh 50.2 u/l
Nagyon elkeseredett vagyok, mert az orvos azt mondta, hogy mar a menopausa utolso szakaszaban vagyok es nem lehetek terhes. Nem ertem, a menstruaciom kimaradasa elesen hatarolodik a spiral levetelevel, semmi mas tunetem, ami a menopausae nincs.
Tudom ez sokszor hallotta, a neten olvastam nem lehet esetleg PCOS a problema? Vekony vagyok, nem szorosodom.
A vervizsgalatban nem latom, hogy a tesztoszteront mertek volna. Az orvos tovabb kuld vizsgalatra, de a rendszer lassu, szeretnek maganuton celzottan orvoshoz menni. Kerem, adjon tanacsot hova forduljak?
Koszonom,
Monika
Tisztelt Mónika!

Központunkban Koppány Viktória és Polyák Annamária drnőt tudom javasolni, akiknek a szakterülete a PCO-sy, meddőség, inzulin rezisztencia a pajzsmirigy gyulladás mellett.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Jó napot doktorúr/doktornő!

Az utóbbi pár hónapban az alábbi panaszok jelentkeztek nálam: gyakori szapora szívverés,szédülés közeli állapot,hangulatingadozás,tenyér izzadás
lehetséges pajzsmirigy túlműködés?
és mit tehetek ha elmennék ugyan kivizsgáltatni de félek a vérvételtől? nincs másik módszer a probléma okának kiderítésére? előre is köszönöm
Petra
Tisztelt Petra!

Igen, panaszai hátterében állhat pajzsmirigy gyulladás, így célszerű lenne egy laborvizsgálatot csináltatni, mely tartalmazza a tsh, t3, t4, a-tpo értékeket. Esetleg, ha ennyire fél a vérvételtől egy ultrahang vizsgálatot kérhet, de az alapján nehéz beállítani bármilyen gyógyszeres kezelést.

Üdvözlettel:Nagy Anett

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK