Pajzsmirigy nélkül- hogyan tovább?

Pajzsmirigy nélkül- hogyan tovább?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2020.07.29 09:54

A pajzsmirigy hormonjai szinte az egész test működésére komoly befolyást gyakorolnak, éppen ezért lepődnek meg sokan azon, ha az orvosuk a szerv teljes eltávolítását javasolja. Hogy ekkor mit kell tenni? A kérdésre dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája adott választ.

A pajzsmirigy hormonok szerepe

A pajzsmirigy a nyak elülső részén található, pillangóalakú szerv, melynek hormonjai (T3, T4) igen sokrétű feladatot látnak el a szervezet működésében. Mérete nőknél 18, férfiaknál 25 cm3 Elsősorban az anyagcsere folyamatokat szabályozza, de befolyást gyakorol az idegrendszer fejlődésére, az energia felhasználásra és a hőszabályozásra is. Betegségei igen gyakoriak, melyek közül a legtöbb embert a pajzsmirigy alul-és túlműködés, a göbösödés és a strúma érint.

Van, hogy műtéti úton eltávolításra kerül

pajzsmirigy eltávolításLátható tehát, hogy igen sok folyamat szabályozásában vesznek részt a pajzsmirigy hormonjai, így amennyiben probléma adódik, úgy az igen sok tünetet vonhat maga után (testsúlyingadozás, hőháztartás zavara, menstruációs problémák, meddőség, emésztési zavarok stb.). A szerv betegségeit leggyakrabban gyógyszeres úton kezelik, ám előfordulhat, hogy a mirigy egészét el kell távolítani.

Ennek oka általában a szerven lévő göbök, strúma (pajzsmirigy megnagyobbodás), jó-és rosszindulatú daganat, ciszta, konzervatív kezelésre nem reagáló pajzsmirigy túlműködés. Hogy pontosan kinek van szüksége műtétre, azt természetesen alapos vizsgálatok (labor, képalkotó vizsgálatok, szövettan) után lehet csak megmondani.

Lehet pajzsmirigy nélkül élni?

élet pajzsmirigy nélkülPajzsmirigy nélkül igen, lehet élni, ám a hormonjai nélkül nem. Szerencsére azonban a hormonokat külsőleg, gyógyszeres úton is be lehet juttatni, ezért, ha eltávolításra kerül a szerv, úgy a beteg élete végéig gyógyszeres terápiában részesül - mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

A műtét természetesen kórházi benntartózkodást tesz indokolttá, ám rendszerint 48-72 óra múlva a beteg hazamehet. Fontos, hogy a paciens tartsa tisztán a sebet és pár hétig tartózkodjon a megerőltetéstől, sportolástól. Amennyiben szövődmények nem lépnek fel, kb. 2 hét után munkába lehet állni. Nagyon fontos, hogy a beteg a műtétet követően is vegyen részt rendszeres kontrollon, valamint alkalmazza az orvos által meghatározott gyógyszert az előre megbeszélt dózisban!

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértői

Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértők!

Kétoldali pajzsmirigy műtét után beállított tiroxin szedése mellett a TSH-m 6 hét után (első laboron) az elvárt tartomány között van (0,436). Tüneteim nincsenek. Az első endokrino kontrollra 8. hét után kell mennen. A kérdésem az lenne, hogy ezt követően márcsak 3 hónap/félév majd évi 1* kell kontroll labort csináltatnom (ha nincs panasz) illetve endokrinológust is évente egyszer fel kell rendszeresen keresnem, vagy hogyan zajlik az utógondozás? -erről sajnos sehol sem lehet igazán olvasni-. Válaszát köszönöm! Tisztelettel: Angéla

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

A kontrollok gyakoriságát az szabja meg, hogy mennyire stabil a megfelelő TSH szint. Eleinte 3 havonta, később fél-egy évente javasolt az ellenőrzés. Erről a gondozást végző endokrinológus dönt.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindenről felvilágosított

"A recepción dolgozó munkatársak szakszerűségével, kedvességével, szolgálatkészségével, segítőkészségével nagyon elégedett voltam. Dr. Békési István tanár Úr a betegségemmel kapcsolatban mindenről felvilágosított, emberségével, nyugalmával sugározta, meg fogok gyógyulni, bízzak, segíteni fog. Az általa el nem végezhető vizsgálat elvégzésére olyan helyre irányított, ahol ugyanezt éreztem mind a kiszolgáló személyzettől - akikkel először találkozik a beteg odaérkezésekor - majd a velem foglalkozó orvossal kapcsolatban is. Mind az orvosok, mind a a recepciós, mind az orvosasszisztens munkatársak tudása, készsége, embersége példaértékű. Köszönöm. Budapest, 2017. november 9."

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK