Minden negyedik gyermek túlsúlyos vagy elhízott: Van megoldás a problémára!

Minden negyedik gyermek túlsúlyos vagy elhízott: Van megoldás a problémára!

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2018.10.13 Módosítva: 2019.01.21 16:08

Túlsúlyproblémákkal küzd a gyermeke? Gondoljon pajzsmirigy problémára, genetikai defektusra is! Például a Prader Willi szindrómát gyakran falánkság néven szokták emlegetni, mert jellemző tünete a fékezhetetlen étvágy. Dr. Tar Attilát PhD, a Budai Endokrinközpont gyermekendokrinológusát kérdeztük.

 

A gyermekkori elhízás előfordulása 2010 óta stabilizálódni látszik hazánkban, átlagosan azonban még mindig minden negyedik gyermek túlsúlyos vagy elhízott, és az arány jelentős régiós különbségeket mutat – derül ki az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) és a Magyar Diáksport Szövetség adataiból, amelyet az Elhízás Világnapja kapcsán készítettek.

Már gyermekeknél is probléma a súlyos elhízás!

gyerekeknél is súlyos probléma az elhízásEnnek előfordulása gyermekkorban átlagosan több mint 2 százalék (elhízásnál a BMI 30 kg/m2 feletti). Amennyiben ezt az arányt visszavetítjük a legutóbbi népszámlálás eredményeire, akkor a legóvatosabb becslés szerint is hazánkban ma körülbelül 20 ezer súlyosan elhízott gyermek él, ez nagyjából megfelel Hatvan város teljes lakosságának. A súlyos elhízás előfordulása összefügg a család szociális és gazdasági helyzetével, így nem meglepő, hogy a legmagasabb előfordulási arányokat Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön találtak – olvasható a közleményben.

Mivel az elhízás kezelése igen összetett, több szakember együttműködését igénylő feladat! Az elhízás, különösen a súlyos elhízás, már gyermekkorban is számos krónikus megbetegedés kockázatát növeli (a cukorbetegség 4,5-5,5 szeres kockázat, a magas vérnyomás, depresszió előfordulása is gyakoribb).

Pajzsmirigy probléma is állhat a háttérben!pajzsmirigy probléma is okozhatja

A csökkent és a fokozott hormontermelés egyaránt okozhat panaszokat már gyermekkorban is –  reagált a hírre dr. Tar Attila. A hormontermelést az agyalapi mirigy szabályozza, több endokrin szerv (pajzsmirigy, mellékvese, stb.) működésén keresztül. Pajzsmirigy alulműködésre utaló jel éppen a testsúly növekedés, emellett a fáradékonyság, székrekedés, bőrszárazság, a koncentráló képesség csökkenése is arra adhat okot, hogy szakorvoshoz forduljunk, és elkészüljön egy átfogó vizsgálat.

Már újszülött korban tüneteket okozó betegség a Prader Willi szindróma, amely az elhízás egyik formája. Genetikai defektus okozza, és tünetei az izomgyengeség, kis kezek és lábak, a fékezhetetlen étvágy, és a szindróma talaján gyakran alakul ki endokrinológiai vagy anyagcsere-betegség. A betegséget genetikai vizsgálattal lehet igazolni, a sejtek DNS-ét nézik – mondja a Budai Endokrinközpont gyermekendokrinológusa. Kezelése komplex! Karbantartható megfelelő életmóddal, fókuszban a többszöri, kisebb étkezésekkel, illetve pszichológiai tanácsadással. Az endokrinológus szakorvos mellett részt vesz a terápiában dietetikus is!

Komolyan kell venni a problémát, és mielőbb szakorvos segítségét kell kérni, nem mondhatja azt a szülő, majd kinövi a gyermek, később megváltozik a testsúlya. Általában ez sajnos nem így van! Gondoljon arra is, hogy az iskolában éppen ezek a lurkók a kortárs bántalmazások célpontjai, tanulmányi eredményük pedig egyre rosszabb, többet is hiányoznak, mint normál súlyú társaik.

Forrás: Budai Endokrinközpont

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértői

Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
50 éves nő vagyok. A TSH értékem 4,8976. Anti TPO 264. A pajzsmirigy UH-n inhomogén szerkezetet állapítottak meg, kis göbökkel. Magas a koleszterin szintem. Nehezen tudom tartani a súlyomat, állandó székrekedésem van, sokat fáj a fejem, rosszul alszom, gyakran van szapora pulzusom, néha még éjjel is felébredek rá. Hullik a hajam, száraz a bőröm. Mostanában az arcom is fel van puffadva, a szemem körül. Ön szerint érdemes felkeresnem egy szakorvost? Fog már velem foglalkozni? Vagy arra kell várni, hogy a TSH még magasabb legyen?
Köszönöm szépen!
Eszter

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Fata Eszter !
Mindenképp javasolnám , hogy konzultáljon szakorvossal panaszairól . A meglévő leletei és az összetett tünetekkel kapcsolatban, amelyek a mindennapjait is kedvezőtlenül befolyásolják.
Nem kell várnia, amikor endokrinológus szakorvostól segítséget tud kapni a panaszok változásában . A hajhullás nagyon szépen kezelhető, illetve , hogyha a pajzsmirigy értékek is megfelelő tartományba kerülnek az erős szívdobogásérzés, magas pulzus , rossz közérzet is szépen tud csökkenni.

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK