A pajzsmirigy alulműködés egyik vezető tünete a túlsúly, mely sok egyéb más problémát is generálhat. Sok beteg szinte végeláthatatlan harcot folytat a plusz kilók ellen, ezért megkérdeztük Dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját, vajon miként lehet megszabadulni a súlyfeleslegtől akkor, ha valakinek a pajzsmirigye túl kevés hormont termel.
A pajzsmirigy alulműködés egy olyan állapot, mely igen komoly hatással van a szervezet anyagcseréjére. Amennyiben túl kevés T3 és T4 hormon termelődik, úgy az anyagcsere lelassul, vele együtt az emésztés, pulzus, és a vérnyomás is csökken. Székrekedés alakulhat ki, valamint a plusz kilók is gyorsabban felrakódnak, sőt, nehezebb is tőlük megszabadulni! Éppen ezért, amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalja, érdemes ellenőriztetni pajzsmirigy funkcióit, illetve, ha már diagnosztizált beteg, célszerű az alábbi tanácsokat megfogadni!
Az első és legfontosabb lépés a hiányzó hormonok pótlása, mely gyógyszeres úton történik. Egy jól beállított terápia egyrészt normalizálja a pajzsmirigy hormonok értékeit, másrészt (az anyagcsere fokozása révén) a túlsúlytól is segít megszabadítani. Ehhez azonban fontos, hogy megfelelő legyen a dozírozás, így folyamatos kontroll szükséges, melynek során ellenőrzik az értékeket. Ez akkor is fontos, ha az illető már jó ideje tud a betegségéről, ám ha a túlsúlya nem csökken, úgy lehet, hogy növelni szükséges a gyógyszer adagját.
Kutatások szerint a pajzsmirigy alulműködés és a gluténérzékenység gyakran együtt jár, és mindkettő okozhat túlsúlyt is (gyermekeknél a gluténérzékenység jellemzően súlycsökkenéssel jár). Éppen ezért, ha nem tud megszabadulni a gyógyszeres kezelés ellenére sem a plusz kilóktól, érdemes vizsgálatot végezni glutén érzékenység irányában!
Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint sajnos a hormonzavarok gyakran egyszerre vannak jelen, így könnyen lehet, hogy bár valaki gyógyszeres kezeléssel eredményesen kezeli a pajzsmirigyzavart, mégsem olvadnak le a kilók. Ennek oka sokszor az, hogy a pajzsmirigy probléma mellett más hormonális zavar is fennáll, mely(ek) szintén okozhat(nak) túlsúlyt. Ilyen például az inzulinrezisztencia, illetve a Cushing kór is. Tehát ha valaki fogyni szeretne, mégsem sikerül, érdemes az egész hormonrendszerét megvizsgáltatnia!
Véleményeket Dr. Békési Gáborról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 621 2443
A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.