Merseburgi triász- a Basedow-kórosak csaknem fele érintett benne

Merseburgi triász- a Basedow-kórosak csaknem fele érintett benne

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.06.06 11:23

A Graves-Basedow-kór egy autoimmun pajzsmirigyzavar, melynek során a szerv a kelleténél nagyobb mennyiségű pajzsmirigy hormont termel. A betegek kb. fele tapasztalja az ún. Merseburgi triászként emlegetett három tünetet. Hogy melyek ezek, és mit lehet tenni, azt dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája mondta el. 

Online Bejelentkezés

Dr. Békési Gábor PhD

Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5

Túl sok pajzsmirigyhormon autoimmun zavar miatt 

A Graves-Basedow-kór egy autoimmun állapot, amely miatt a pajzsmirigy hiperaktívvá válik, így fokozottabban dolgozik, több hormont termel, mint amennyire normál esetben szüksége van. Ez az egyik leggyakoribb pajzsmirigy probléma és a hyperthyreosis (pajzsmirigy túlműködés) fő oka. 

A betegség során az immunrendszer megtámadja a pajzsmirigyet, emiatt az a kelleténél több hormont termel- ez számos problémát okoz a test különböző részein. Általában a 30 és 50 év közötti embereket érinti, és gyakrabban fordul elő nőknél. 

A Merseburgi triász 

A Graves-Basedow-kór tünetei során a pajzsmirigy túlműködésre jellemző panaszok fordulnak elő: 

  • Normál étvágy melletti fogyás 

  • Remegés 

  • Fokozott verejtékezés 

  • Hasmenés 

  • Szapora pulzus 

  • Idegesség 

  • Álmatlanság 

  • Menstruációs zavarok 

  • Hajhullás 

Merseburgi triász tünetegyüttesEzeken kívül megfigyeltek még 3 jellegzetes tünetegyüttest, mely a betegek 50%-ánál előfordul - ezt Merseburgi triásznak nevezik. “A Merseburgi triász igen figyelemfelhívó tünetegyüttes. Ide tartozik a tachycardia (szívfrekvencia növekedése), kidülledő szemek (exophtalmus) és a strúma (pajzsmirigy megnagyobbodás, golyva)” - mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.  

Az említett tünetegyüttest érdemes komolyan venni, a pajzsmirigyzavart megfelelően kezelni ugyanis súlyos szövődmények is felléphetnek! Kellő terápia hiányában ugyanis könnyen pl. komoly szívproblémák, látászavarok alakulhatnak ki!  

“A Graves-Basedow-kór kezelése elsősorban gyógyszeres, de szükség lehet izotópos terápiára is. Sőt, amennyiben túl nagy a pajzsmirigy és egyéb kezelések nem vezetnek kellő eredményre, úgy a szerv műtéti eltávolítása is szóba jöhet. Természetesen ilyen esetben a beteg élete végéig pajzsmirigy hormonterápiára szorul. Nagyon fontos továbbá, hogy a Merseburgi triász tünetegyüttes fennállása esetén akár több szakág orvosaira is szükség lehet, hiszen a zavar okozta szemtünetek szemorvosi ellátást, a szívpanaszok miatt pedig kardiológiai segítséget is igényelhetnek a betegek”- teszi hozzá dr. Békési Gábor PhD. 

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora

Orvos válaszol

Üdvözlöm!

Alábbi labor eredményeimmel kapcsolatban lenne kérdésem Önökhöz:
TSH 1,348 mIU/L 0,400 - 4,000
Szabad T4 10,81 pmol/L 7,75 - 15,21
Szabad T3 4,90 pmol/L 3,80 - 6,00
Anti-TPO 429,7 U/mL * 0,0 - 9,0

Az anti tpo emelkedett szintje régebb óta fennálló panasz , azonban több helyről is azt a választ kaptam, nem kezelhető.
Esetleg Önök ebben tudnak segíteni, valami módot találni arra h lejjebb vigyük az értéket? Gyógyszeres kezelést Önök tudnak erre felírni esetleg?
6 éve próbálkozunk babával, 5 lombik kezelésen vagyunk túl sikertelenül. Endometriózis miatt (4.fokú) jelenleg le van állítva a menstruáció, nem tudom ez befolyásol e bármit.

Köszönöm válaszát,
Üdvözlettel:
Ildikó

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Pajzsmirigy hormon értékei a normál tartományban vannak. Az anti-TPO emelkedett, de ennek érdemi jelentősége nincs. Nem kell vele foglalkoznia. Nincs kapcsolatban a meddőséggel. Évente ellenőriztesse TSH, T3, T4 szintjét! Ha ezek rendben vannak, egészségesnek érezheti magát. Nincs szükség az anti-TPO csökkentésére, és nem is áll rendelkezésre ilyen irányú kezelés. Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Érthető, megnyugtató

"Az előzmények türelmes meghallgatása, és a hozott labor eredményeknek számomra is érthető értékelése. Megnyugtató tájékoztatás és megfelelő információ a további vizsgálatok kérése mellett."  

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK