Pajzsmirigy alul-és túlműködés, Hashimoto-betegség, Grawes-Basedow kór, terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás. Csak néhány rendellenesség, amelyeknek közük van az antithyreoidea antitestekhez. Dr. Bérczy Juditot, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusát kérdeztük.
Pajzsmirigy tünetek jelentkezésekor legáltalánosabb és legegyszerűbb diagnosztikus módszer a vérvétel, amelyből megállapítható a vérben lévő pajzsmirigy hormonok mennyisége, illetve a TSH-szint.
Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont főorvosa elmondta: megnagyobbodott pajzsmirigy vagy pajzsmirigy működési zavarra utaló gyanú esetén további diagnosztikát vethet be a szakorvos, valamint szükség esetén ultrahanggal is megvizsgálja a pajzsmirigyet a szerv megnagyobbodása, esetleg sorvadása, illetve göbök, gyulladás jelenléte után kutatva.
A pajzsmirigy egyes molekulái ellen termelt antitestek (antithyreoidea antitestek) jelenlétét és azok mennyiségét mutatják ki a speciális vizsgálattal. Amennyiben a TSH értéke a referenciatartományon kívül esik, és felmerül a pajzsmirigy alul-vagy túlműködés gyanúja, az oki diagnózis felállítása miatt kérik ezt a vizsgálatot, ezen kívül az autoimmun eredetű pajzsmirigy betegség diagnózisához is alapvető segítséget nyújt. Javasolt a megnagyobbodott pajzsmirigy, azaz a strúma hátterében álló okok (Basedow-kór, daganat, pajzsmirigy-gyulladás) kiderítésére is.
Vizsgált antitestek:
Különösen fontos ezeknek az antitesteknek a meghatározása várandósság idején, amennyiben a kismama ismert autoimmun pajzsmirigy betegségben (pl. Hashimoto thyreoditis, Basedow-kór) szenved, vagy gyanú merül fel pajzsmirigy érintettségre, akkor javasolt az antitest vizsgálat a terhesség korai és késői szakaszában.
Pajzsmirigy alul-vagy túlműködés kezelése rendszerint gyógyszeresen történik, szükség lehet jódizotópos terápiára, valamint akár műtétre is az állapottól függően. Dr. Bérczy Judit főorvosnő holisztikus szemlélettel kezeli a pácienseit, ami azt jelenti, hogy az egész embert nézi, nem csupán a tünetekre koncentrál, hanem a kiváltó okokat kutatja. A pontosabb diagnózis, a hatékonyabb terápia érdekében fontos ezek a komplex vizsgálatok.
Forrás: Budai Endokrinközpont
Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Széna tér
Telefonszám: +36 30 141 4242
További vélemények"Alapos körültekintéssel választottam Őt, és a legtöbb Facebook-os csoportban kíváló referenciákat kaptam. A személyes találkozás tejesen meggyőzött! "
A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.