Mit mutat meg a pajzsmirigy ellenes antitest?

Mit mutat meg a pajzsmirigy ellenes antitest?

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2018.12.20 06:59

Pajzsmirigy alul-és túlműködés, Hashimoto-betegség, Grawes-Basedow kór, terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás. Csak néhány rendellenesség, amelyeknek közük van az antithyreoidea antitestekhez. Dr. Bérczy Juditot, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusát kérdeztük.

 

Pajzsmirigy tünetek jelentkezésekor legáltalánosabb és legegyszerűbb diagnosztikus módszer a vérvétel, amelyből megállapítható a vérben lévő pajzsmirigy hormonok mennyisége, illetve a TSH-szint.

  • TSH (agyalapi mirigy hormon)
  • pajzsmirigyhormonok: trijódthyronin (T3), tiroxin (T4)

Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont főorvosa elmondta: megnagyobbodott pajzsmirigy vagy pajzsmirigy működési zavarra utaló gyanú esetén további diagnosztikát vethet be a szakorvos, valamint szükség esetén ultrahanggal is megvizsgálja a pajzsmirigyet a szerv megnagyobbodása, esetleg sorvadása, illetve göbök, gyulladás jelenléte után kutatva.

A pajzsmirigy ellenes antitestek (anti-TPO, TgAb, TRAb)

pajzsmirigy, antithyreoidea antitestek, hashimoto-betegség, grawes-basedow kór, terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás, diagnosztika, dr. bérczy judit, endokrinközpontA pajzsmirigy egyes molekulái ellen termelt antitestek (antithyreoidea antitestek) jelenlétét és azok mennyiségét mutatják ki a speciális vizsgálattal. Amennyiben a TSH értéke a referenciatartományon kívül esik, és felmerül a pajzsmirigy alul-vagy túlműködés gyanúja, az oki diagnózis felállítása miatt kérik ezt a vizsgálatot, ezen kívül az autoimmun eredetű pajzsmirigy betegség diagnózisához is alapvető segítséget nyújt. Javasolt a megnagyobbodott pajzsmirigy, azaz a strúma hátterében álló okok (Basedow-kór, daganat, pajzsmirigy-gyulladás) kiderítésére is.

Vizsgált antitestek:

  1. Thyreoidea peroxidase antitest (anti-TPO vagy ATPO)
  2. Thyreoglobulin antitest (TgAb)
  3. Thyreoidea stimuláló hormon receptor antitest (TRAb)

Terhesség idején nagyon fontos!

Különösen fontos ezeknek az antitesteknek a meghatározása várandósság idején, amennyiben a kismama ismert autoimmun pajzsmirigy betegségben (pl. Hashimoto thyreoditis, Basedow-kór) szenved, vagy gyanú merül fel pajzsmirigy érintettségre, akkor javasolt az antitest vizsgálat a terhesség korai és késői szakaszában.

Pajzsmirigy alul-vagy túlműködés kezelése rendszerint gyógyszeresen történik, szükség lehet jódizotópos terápiára, valamint akár műtétre is az állapottól függően. Dr. Bérczy Judit főorvosnő holisztikus szemlélettel kezeli a pácienseit, ami azt jelenti, hogy az egész embert nézi, nem csupán a tünetekre koncentrál, hanem a kiváltó okokat kutatja. A pontosabb diagnózis, a hatékonyabb terápia érdekében fontos ezek a komplex vizsgálatok.

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!

1991-95 között kezeltek a II.sz.Belklinikán Dr.Gláz Edit prof.asszony vezetésével alulműködő pajzsmiriggyel. A hormon leleteim 2 hónap után jók voltak, azonban vérzés csak Tri-Regolra volt. 1995-ben a kezeléseket - a kudarc miatt - abbahagytam. A Tri-Regolt 3 évig folyamatosan kellett szednem.
2007-ben a veszprémi kórházban az összes hormonvizsgálatot elvégeztettem, jó eredménnyel. Sajnos csak pecsételő vérzésem van 3-4 napig, ez pontosan akkor jelentkezik minden hónapban, mint amikor fogamzásgátlót szedtem. Ez a vérmennyiség valamivel több a semminél.
Félévente járok nőgyógyászati vizsgálatra, minden alkalommal jók az eredményeim.
Kérdésem: Ha jók a hormon eredményeim, akkor miért nincs normális vérzésem? Vagy nem probléma a mennyiség?

Tisztelettel: Szilvia

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Szilvi!
Megtisztelt bennünket bizalmával!
Igaz az első kezdeti tünetek indulásától hosszabb idő telt el.
Egy személyes konzultáció a rendelésen egy telejskörű vizsgálat biztonságosan vezethet az oki diagnózison át az oki terápiához. Van remény a gyógyulásban.
Várjuk rendelőnkbe!
Üdvözlettel:
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Biztonságot keltő

"A hagyományos medicinával ellentétben nem a félelemkeltésen alapult a konzultáció. Körültekintő és biztonságot keltő volt a doktornő véleménye."

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK