Mit mutat meg a pajzsmirigy ellenes antitest?

Mit mutat meg a pajzsmirigy ellenes antitest?

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2018.12.20 06:59

Pajzsmirigy alul-és túlműködés, Hashimoto-betegség, Grawes-Basedow kór, terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás. Csak néhány rendellenesség, amelyeknek közük van az antithyreoidea antitestekhez. Dr. Bérczy Juditot, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusát kérdeztük.

 

Pajzsmirigy tünetek jelentkezésekor legáltalánosabb és legegyszerűbb diagnosztikus módszer a vérvétel, amelyből megállapítható a vérben lévő pajzsmirigy hormonok mennyisége, illetve a TSH-szint.

  • TSH (agyalapi mirigy hormon)
  • pajzsmirigyhormonok: trijódthyronin (T3), tiroxin (T4)

Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont főorvosa elmondta: megnagyobbodott pajzsmirigy vagy pajzsmirigy működési zavarra utaló gyanú esetén további diagnosztikát vethet be a szakorvos, valamint szükség esetén ultrahanggal is megvizsgálja a pajzsmirigyet a szerv megnagyobbodása, esetleg sorvadása, illetve göbök, gyulladás jelenléte után kutatva.

A pajzsmirigy ellenes antitestek (anti-TPO, TgAb, TRAb)

pajzsmirigy, antithyreoidea antitestek, hashimoto-betegség, grawes-basedow kór, terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás, diagnosztika, dr. bérczy judit, endokrinközpontA pajzsmirigy egyes molekulái ellen termelt antitestek (antithyreoidea antitestek) jelenlétét és azok mennyiségét mutatják ki a speciális vizsgálattal. Amennyiben a TSH értéke a referenciatartományon kívül esik, és felmerül a pajzsmirigy alul-vagy túlműködés gyanúja, az oki diagnózis felállítása miatt kérik ezt a vizsgálatot, ezen kívül az autoimmun eredetű pajzsmirigy betegség diagnózisához is alapvető segítséget nyújt. Javasolt a megnagyobbodott pajzsmirigy, azaz a strúma hátterében álló okok (Basedow-kór, daganat, pajzsmirigy-gyulladás) kiderítésére is.

Vizsgált antitestek:

  1. Thyreoidea peroxidase antitest (anti-TPO vagy ATPO)
  2. Thyreoglobulin antitest (TgAb)
  3. Thyreoidea stimuláló hormon receptor antitest (TRAb)

Terhesség idején nagyon fontos!

Különösen fontos ezeknek az antitesteknek a meghatározása várandósság idején, amennyiben a kismama ismert autoimmun pajzsmirigy betegségben (pl. Hashimoto thyreoditis, Basedow-kór) szenved, vagy gyanú merül fel pajzsmirigy érintettségre, akkor javasolt az antitest vizsgálat a terhesség korai és késői szakaszában.

Pajzsmirigy alul-vagy túlműködés kezelése rendszerint gyógyszeresen történik, szükség lehet jódizotópos terápiára, valamint akár műtétre is az állapottól függően. Dr. Bérczy Judit főorvosnő holisztikus szemlélettel kezeli a pácienseit, ami azt jelenti, hogy az egész embert nézi, nem csupán a tünetekre koncentrál, hanem a kiváltó okokat kutatja. A pontosabb diagnózis, a hatékonyabb terápia érdekében fontos ezek a komplex vizsgálatok.

Forrás: Budai Endokrinközpont

 

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztellt Doktornő/Úr!
Nőgyógyász javaslatára inzulinrezisztencia vizsgálatot végeztek nálam.(PCOS gyanu miatt,ill,3 éve nem sikerül maradandóan teherbe esnem)A vizsgálat eredménye:Éhgyomri glükóz:5.13,inzulin:43.46.Két óra múlva (szőlőcukros víz)után:Glükóz:9.64,Inzulin:408.80.Mindez nagyon ijesztő!Nőgyógyász által javasolt endokrinológus csk október közepén tud fogadni de úgy gondolom ezzel foglalkozni kellene már most is.Mit tegyek javulasom érdekében?

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kérdező!
A terhelés eredménye inzulinrezisztenciát igazolt, valamint, azt, hogy a 120 perces érték a vérculrot illetően sem lett normál, tehát a diabetológiai szakrendelésen is lehetne segítségeet kapni.. gyógyszer Merckformin, lletve a diétát illetően.
Amennyiben ez is soká lenne személyesen a magánrendelésen tudok segíteni.
Üdvözlettel
dr BérczyJudit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Értékes tanácsok

"Bérczy Judit főorvosnő érthetően és alaposan kiértékelte a leleteimet. Minden kérdésemre nagyon kedvesen és kielégítően válaszolt. Értékes tanácsokat kaptam és biztos útmutatást."

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK