Hormonzavarra utalhat, ha nem kívánja a szexet

Hormonzavarra utalhat, ha nem kívánja a szexet

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2023.10.13 14:56

Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológus főorvosa elárulja, milyen hormonális problémák okozhatják az összebújások hanyagolását.

Online Bejelentkezés

Dr. Bérczy Judit

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Hormonzavarra utalhat, ha nem kívánja a szexet

A szex a mindennapi élet szerves része, épp ezért okoz lelki és párkapcsolati gondokat az, ha valaki huzamosabb ideig nem kívánja. Bár gyakran a felek elhidegülésére vezethető vissza, azonban meglehet, hogy betegség húzódik a háttérben. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológus főorvosa elárulja, milyen hormonális problémák okozhatják az összebújások hanyagolását.

Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy alulműködés szinte az egész szervezet működésére hatással van, így nem meglepő, ha a nemi élet alakulását is befolyásolja. Tünetei közt leggyakrabban a túlsúly, a székrekedés és a krónikus fáradság szerepel, azonban többen számolnak be libidó csökkenésről, valamint hüvelyszárazságról is. Nem ritka azt sem, hogy a menstruációban zavar áll be. Bár a szexuális étvágy csökkenése esetén sokszor nem gondolnak pajzsmirigy problémára, így általában más panaszok hívják fel rá a figyelmet, viszont jó hír, hogy gyógyszeres kezeléssel a libidó újra helyreáll.

Prolaktin túltermelődés

hormonzavar és libidócsökkenés„A magas prolaktin szint mind a nők, mind a férfiak esetben a szexuális vágy hiányát okozza. A hormon eredetileg a terhesség a szoptatás ideje alatt fontos, mivel serkenti a tejelválasztást, így ekkor érthető mód megnő a mennyisége. Azonban ha normál esetben is az elfogadott tartományon túl mozog, az impotenciát, illetve hüvelyi szárazságot, esetenként meddőséget eredményezhet. Gyakori tünete a magas prolaktin szintnek a tejcsorgás, valamint menstruációs zavarok is.”- mondja Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológus főorvosa.

Alacsony tesztoszteron és ösztrogén szint

Bár a tesztoszteront férfi hormonként emlegetik, ennek ellenére a nőknél is termelődik. Amennyiben nincs belőle elegendő mennyiség, az mindkét nemnél szexuális problémákat eredményezhet. Továbbá - akárcsak a tesztoszteron-, az ösztrogén szintje is befolyásolja a nemi vágyat (ezért mérséklődik sokaknál az étvágy a menopauza után). Így ha csökken a libidója, érdemes lehet az okait a nemi hormonoknál keresni.

Mellékvese gyengén teljesít

A szakértő szerint sajnos a mai, túlságosan is stresszes világban nem is olyan ritka az, hogy a mellékvese kifárad. A probléma tünetei közt fáradékonyság, alacsony vérnyomás, menzesz zavar jelentkezhet, ráadásul könnyen vonhat libidócsökkenést is maga után.

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Jó Napot,

Érdeklődni szeretnék, hogy a következő tünetekkel és laboreredménnyel milyen problémára gyanakodhatunk? Szeretném, ha a tünetek megszűnnének.
Tünet: 1)hízás(heti 3 mozgás, 2,5l víz, vegetáriánus étkezés főleg-néha eszem hust-)Szóval mindezek mellett folyamatos hízás évi 1-2 kilo figyelhető meg, amit nem tudok leadni. (most 74kg a sulyom) 2)Száraz bőr, nagyon száraz és ez különösen zavar, naponta 1szer kenem magam krémmel. 3)töredezett bőr 4)rövid menstruácio 5) fáradság 6)szemem alul szemhéj alatt kicsit sárgás vagy szürkés, de kicsit véreres is.30 éves vagyok.
A lelet alapján a TSH értékem 0.49 , ami 0 0.5-5-ös tartományhoz képest. Az FT4 13.9 , ami normál, de erősen alulrol közelíti a ref-tartományt 12-22.FT3 normál 4.7 ref-tartomány 3.1-6.8. Emellett a vérképem nem mutatott eltéréseket. süllyedés volt magas 18 (2-15 mellett) és az összfehérje volt alacsony 57 a ref tartomány itt 60-80. Bilirubin rendben volt.
Szeretném, ha már valami változás lenne különösen a száraz bőr és sulyprobléma gyanánk. Ugyanakkor az alacsony TH szerint lehet tulműkődésem van??Kérem segítsen, milyen írányba keresgéljek, mert bármit megtennék, hogy javuljon a helyzet.

Köszönöm

ZSanett

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Zsanett!
Megtisztelt a bizalmával.
A leírt probléma , s a leletekkel egybevetve, csak személyes konzultációval tudok segíteni.
Oki diagnózis, oki terápia!
Várom a rendelésemre.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szuper skype konzultáció

Nagyon elégedett voltam a Skype-konzultációval és persze dr. Bérczy Judittal. A kérdéseimre körültekintő és hasznos válaszokat kaptam. Nagyon szimpatikus volt a doktornő kedvessége és nyitottsága. Szuper, csak ajánlani tudom!

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK