Magas a prolaktin szintje? Tegyen ellene természetesen!

Magas a prolaktin szintje? Tegyen ellene természetesen!

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.08.28 Módosítva: 2017.08.28 16:49
A világon rengeteg pár küzd meddőséggel, melynek egyik oka a magas prolaktin szint is lehet – akár férfiakról, akár nőkről van szó. Emellett okozhat még fáradékonyságot vagy szexuális vágy csökkenést is a hormon magas szintje, így a problémával mindenképpen foglalkozni kell. Szerencsére a zavarra természetes megoldás is létezik, akár önmagában, akár kiegészítő terápiaként. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa van a segítségünkre.

Tünetek, okok

A prolaktin a tejelválasztásért felelős hormon, melynek szintje normál esetben a terhesség és szoptatás alatt magas. Azonban mennyiségét a szervezetben sok minden befolyásolhatja, kezdve a stressztől, egyéb endokrin zavarokon át, egészen a jóindulatú daganatig.

A prolaktin termeléséért a hipofízis felelős. Túltermelése esetén szerteágazó tüneteket produkálhat: magas szintje esetén meddőség alakulhat ki, hiszen gátolja a petesejtek érését, a normál nemi ciklust. Emellett a tünetek között látásromlás, fáradékonyság, libidócsökkenés, de még a tejcsorgás is előfordulhat – ez utóbbi a nem terhes nőknél, sőt, a férfiaknál is jelentkezhet.

A prolaktin magas szintjét – mint azt már említettük – okozhatja a stressz is. Többek között ez az oka, hogy a túlságosan stresszes munkakörben dolgozó nők sokkal nehezebben esnek teherbe. Érdemes tudni, hogy a PCOS, IR, a pajzsmirigyzavarok és a mellékvese rendellenességei is együtt járhatnak a problémával, így érdemes ezekre is gyanakodni ekkor.

Előfordulhat továbbá, hogy a prolaktin túltermelését a hipofizis jóindulatú daganata, a prolaktinoma okozza. Ez vezethet akár látásromláshoz is, hiszen az agyalapi mirigy éppen a szemideg mögött helyezkedik el. Ha a daganat elég nagy, akkor nyomni kezdi az ideget, ami látásromlást, látótérkiesést, de akár vakságot is okozhat. Azonban a probléma leggyakrabban meddőségben, korai vetélésben, impotenciában, hüvelyszárazságban nyilvánul meg.

Megoldás lehet a stresszcsökkentés, gyógynövény, gyógyszer

A magas prolaktin szint kezelésében az Agnus Castus, vagyis a barátcserje lehet nagyon hasznos segítőnk- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa. A növény gazdag fitohomonokban, és hatással van a prolaktin szintjére is. A meddőség kezelésének egyik lehetséges alternatívájaként is ismert barátcserje képes csökkenteni a prolaktin hormonnak magas szintjét, ráadásul az alacsony progeszteron szintre is pozitív hatással van. Emellett igen eredményesnek bizonyulnak különböző stesszcsökkentő gyógynövények is (pl. citromfű, levendula), autogén tréning, meditálás, rendszeres sportolás, természetjárás.

Amennyiben ezek nem vezetnek eredményre, akkor gyógyszeres kezelésre lehet szükség, ám ha a problémát az agyalapi mirigy jóindulatú daganata okozza, annak méretétől, elhelyezkedésétől, konzervatív terápiára adott reakciótól függően a végleges megoldást a műtét beavatkozás hozza meg.

További híreink>>> 

Téma szakértői

Dr. Fülöp Viktor

Dr. Fülöp Viktor

endokrinológus, szülész-nőgyógyász
Dr. Hernádi Balázs

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktorúr!

Ugyan van peteérésem nincs meddőségi problémám, de a nőgyógyászom sok apró tüszős petefészek miatt ajánlotta a cukorterhelés elvégzését is.
Mai 3 pontos cukorterhelésem eredménye:
Vércukor
0 - 4,5
60 - 5,2
120 - 3,7
Inzulin
0 - 4,0
60 - 77,3
120 - 30,7

Ezen eredmények alapján felmerül inzulinrezisztencia?

Köszönöm a segítséget!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Gabi!

A vércukor és inzulin szintek alapján mérsékelt inzulin rezisztencia véleményezhető.
Ha meddőségi problémát okoz, ill. policisztás petefészek szindróma felmerül, érdemes az életmódot optimalizálni, valamint gyógyszeres kezelés is szükséges lehet. Ezesetben endokrinológián jelentkezzen!

Üdvözlettel,
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK