A szexuális életre is hatással van a pajzsmirigyzavar

A szexuális életre is hatással van a pajzsmirigyzavar

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2015.10.14 Módosítva: 2025.03.07 18:25

A pajzsmirigy az egész szervezet működésére hatással van, így számtalan problémát okozhat. Sokan nem tudják, de alulműködése a libidót is negatívan befolyásolja. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint ezért, ha valakinél hirtelen megváltozik a szexuális aktivitás, akkor érdemes a pajzsmirigy zavarára is gondolni!

A pajzsmirigy az egész szervezet működésére hatással van, így számtalan problémát okozhat. Sokan nem tudják, de alulműködése a libidót is negatívan befolyásolja. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint ezért, ha valakinél hirtelen megváltozik a szexuális aktivitás, akkor érdemes a pajzsmirigy zavarára is gondolni!

 

Sok minden befolyásolja a szexuális életet

A szexuális aktivitást sok minden befolyásolja, hiszen a libidó egy igen összetett folyamat, melyre hatással van többek között a kor, a pszichés egészség, a párkapcsolat, bizonyos gyógyszerek, valamint egyes betegségek.  A szexualitást több hormon is befolyásolja. Ezek közül az androgén hatású tesztoszteron és nőknél az ösztrogén a legfontosabb.  Éppen ezért gyakran fordul elő szexuális zavar tesztoszteronhiány esetén valamint menopauza táján, amikor az ösztrogén szintje csökken. Érdemes tudni, hogy a nőknél ugyanúgy termelődik tesztoszteron, így nem csupán a férfiaknál játszik nagy szerepet a libidó meglétében, hanem a gyengébbik nem tagjainál is. Mindezeken kívül a csökkent szexuális vágy sokszor függ össze pajzsmirigy alulműködéssel, mely Magyarországon népbetegségnek számít, így gyakran diagnosztizálják szexuális probléma esetén.

 

Pajzsmirigy hatása a libidóra

A pajzsmirigy alulműködés igen általános tüneteket produkál, ezért a betegeknél gyakran későn derül fény az állapotra. A panaszok közt a csökkent libidó is szerepel, ám ilyenkor a legtöbben a stresszt és a fáradtságot teszik felelőssé. Pedig mindegyik tünet utalhat pajzsmirigyzavarra, így ha huzamosabb ideig fennáll a probléma, érdemes kideríteni, vajon mi is okozza a gondot.

 

Pajzsmirigy alulműködés esetén az anyagcsere lelassul, ami az egész szervrendszerre hatással van, így a reproduktív szervek is csökkent üzemmódra kapcsolnak, amit csak tovább ront a hypothyreosis következtében fellépő fáradtság, esetleg depresszió. Ennek következtében különböző szexuális diszfunkciók jöhetnek létre, például a libidó csökkenése, orgazmusra való képtelenség, hüvelyszárazság, fájdalmas együttlét.  Pajzsmirigy alulműködés esetén egyéb  hormonális problémák is felléphetnek, köztük is a leggyakoribbak a nemi hormonok (tesztoszteron, ösztrogén, progeszteron) csökkent termelődése, valamint a mellékvesében termelődő DHEA (dehydroepieandrosterone) alacsony szintje, mely szintén hozzájárulhat a szexuális vágy csökkenéséhez- magyarázza Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

 

libidó csökkenés pajzsmirigy betegségek miattPajzsmirigy alulműködés további tünetei

  • aluszékonyság, fáradékonyság

  • elhízás normál étkezés mellett

  • székrekedés

  • hajhullás

 

Hozza vissza a libidóját

Kutatások kimutatták, hogy a pajzsmirigyfunkciók helyreállításával a szexuális problémák is megszűnhetnek. Ehhez azonban első körben laborvizsgálatra van szükség, ahol a TSH szint mellett érdemes megvizsgálni a T3, T4 mennyiségét, valamint az antitestek esetleges jelenlétét. Szükség esetén ultrahang és képalkotó vizsgálatokat javasolhat az orvos. Ezek birtokában a pajzsmirigyzavar megléte kideríthető, és személyre szabott terápia állítható fel. Ez leggyakrabban élethosszig tartó gyógyszeres kezelést jelent. Fontos azonban, hogy akiknél egyszer már megállapították a pajzsmirigyzavart, rendszeres szakorvosi kontrollra szorulnak, hiszen az alkalmazott gyógyszer adagjának időnkénti módosítására lehet szükség.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
50 éves nő vagyok. A TSH értékem 4,8976. Anti TPO 264. A pajzsmirigy UH-n inhomogén szerkezetet állapítottak meg, kis göbökkel. Magas a koleszterin szintem. Nehezen tudom tartani a súlyomat, állandó székrekedésem van, sokat fáj a fejem, rosszul alszom, gyakran van szapora pulzusom, néha még éjjel is felébredek rá. Hullik a hajam, száraz a bőröm. Mostanában az arcom is fel van puffadva, a szemem körül. Ön szerint érdemes felkeresnem egy szakorvost? Fog már velem foglalkozni? Vagy arra kell várni, hogy a TSH még magasabb legyen?
Köszönöm szépen!
Eszter

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Fata Eszter !
Mindenképp javasolnám , hogy konzultáljon szakorvossal panaszairól . A meglévő leletei és az összetett tünetekkel kapcsolatban, amelyek a mindennapjait is kedvezőtlenül befolyásolják.
Nem kell várnia, amikor endokrinológus szakorvostól segítséget tud kapni a panaszok változásában . A hajhullás nagyon szépen kezelhető, illetve , hogyha a pajzsmirigy értékek is megfelelő tartományba kerülnek az erős szívdobogásérzés, magas pulzus , rossz közérzet is szépen tud csökkenni.

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK