Az IR pszichés tüneteket is okozhat

Az IR pszichés tüneteket is okozhat

Dr. Bérczy Judit Módosítva: 2022.11.29 12:51

A népbetegségnek számító inzulinrezisztencia (IR) gyakran rejtve marad, mivel a tüneteket sokszor másnak tulajdonítják. Leginkább menstruációs zavarok, meddőség és túlsúly kivizsgálása kapcsán gondolnak a problémára, pedig igen gyakori, amikor az állandó stressz és feszült hangulat hívja fel rá a figyelmet. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa az IR pszichés tüneteiről beszélt.

A bezártság és IR

Az elmúlt időszakot nagyban meghatározta a koronavírus járvány, ami valamilyen mértékben mindenkit megviselt. Sokan kedvetlenek, motiválatlanok, esetleg ingerlékenyek lettek. Azt viszont érdemes tudni, hogy a közérzetben, hangulatban bekövetkezett változásokért a magas inzulinszint is okolható, főleg, ha tartósnak bizonyul.
 
A sok stressz és a karantén miatt sokan egyre többen nyúltak egészségtelen ételekhez, melyet csak tetéz a mozgáshiány, ami még nagyobb méreteket öltött, mint korábban. Mindez sajnos megannyi betegség és kóros állapot melegágya... a szénhidrát anyagcsere zavaroké, így az inzulinrezisztenciáé is.
 

A kedvünkre is rányomja a bélyegét

IR pszichés tüneteiA magas inzunlinszint a hangulatunkat is befolyásolja, mivel hormonális eltolódásokat okoz (ez fordítva is így van, bizonyos hormonzavarok megnövelik az IR esélyét). Mivel az állapot túlsúlyt eredményezhet (és fordítva), ezért ösztrogéndominancia lép fel, illetve, ha már jelen van, akkor az még jelentősebbé válik, mivel a zsír raktározza az ösztrogént- tehát ha gyarapodik a testsúly, nő az ösztrogén szintje is és romlik az inzulin érzékenysége. Emellett megnő a tesztoszteron szintje, az FSH/LH aránya felborul, továbbá a prolaktin szintje is megnő.
 
Ezek a hormonális diszfunkciók jelentős befolyást gyakorolnak a hangulatunkra, melyet csak tetéz az IR miatt kialakult túlsúly, sötét szőrszálak, arcbőr zsírosodása, aknék. Ezek már eleve rányomják a hangulatunkra a bélyeget, ám a hormon eltolódások miatt is kialakulhat (illetve súlyosbodhat) depresszió, az illető stresszesebbé, ingerlékenyebbé, motiválatlanná válhat - mondja dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa.
 

A falási rohamok is a magas inzulin számlájára írhatók

IR hatása hangulatraHa valaki rosszabb hangulatban van, úgy többször nyúl péksütemények, cukrok és egyéb nassolnivalók után. Amennyiben valamilyen gyors felszívódású szénhidrátot fogyasztunk, a glükóz szintje hirtelen megemelkedik, melynek hatására több inzulin kerül a vérbe ellensúlyozásként (ami IR esetén eleve magasabb a kelleténél). Azonban ezt hirtelen vércukorszint-esés követ, melynek egyik jele a fokozott éhségérzet, falási rohamok. Gyakran előfordulhat IR esetén, hogy ilyenkor cukoréhség lép fel, mivel a szervezet így próbálja kompenzálni a lecsökkent glükóz szintet.
 

Előzze meg a cukorbetegséget

Amennyiben vérvétel útján kiderül a magasabb inzulinszint, úgy a kezelést mielőbb meg kell kezdeni, hogy elkerülhetővé váljon az állapot romlása, esetleg a 2-es típusú diabétesz kialakulása. Az orvos ilyenkor személyre szabott életmódterápiát javasol, melynek során dietetikus összeállítja a beteg számára legideálisabb étrendet, valamint felhívja a figyelmet a rendszeres testmozgás fontosságára. Amennyiben ez nem bizonyul elegendőnek, úgy gyógyszeres terápia is javasolt.

Téma szakértője

  • Dr. Bérczy Judit

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • belső elválasztású mirigyek centrális szabályozásának vizsgálata,
    • elhízás kezelése
    • meddőség
    • mellékvese betegségek
    • holisztikus szemléletű gyógyítás 

     

    Véleményeket Dr. Bérczy Juditról itt olvashat >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype) - kontroll vizit keretein belül
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Széna tér

    Telefonszám: +36 30 141 4242 

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Úr!
Segitségét szeretném kérni az alábbi lelet értékeléséhez és további teendőimhez.
TSH eredményem, 1.4mU/l, FT-4 15,8 pmol/l, az ultrahang az alábbi. az ishmus nem szélesebb, inhomogén. A pajzsmirigy bal lebenye 30x24x kb.60 nagyságú, melyben számos apró echoszegény, szolid göb, cysta ill. a kp. és az alsó harmadban több 10-15 mm átmérőjű echoszegény udvarral övezett inhomogén bennékű göb ábrázolódik. Az alsó pólusa a jugulum alá ér. A jobb lebenye 28x22 szintén kb. 60 mm nagyságú, durván inhomogén szerkezetű, melyben a bal lebenyben leirt megjelenésű és nagyságú képletek észlelhetők. A göbök közül néhány centrálisan kissé echodúsabb. A nyaki lágyrészben kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó vagy egyéb körülirt kóros képlet nem ábrázolódik. 58 éves vagyok, nem szeretnék műtétet. Kérem szives szakvéleményét. Köszönettel. Kovács Mária

Dr. Bérczy Judit
Dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus
Kedves Kérdező!
A leírtak alapján , szerintem a műtét elkerülhető.
Szívesen fogadom a rendelésemen.
Üdvözlettel
Dr Bérczy Judit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Át tudtuk beszélni a problémámat

"Nagyon tetszett a Bérczy Doktornő rendelése. Át tudtuk beszélni a problémámat, kaptam megerősítést, hogy mit csinálok jól, illetve hogy mit kellene még javítani. A doktornő összeállított egy nagyon jó tervet, amit be kell tartanom a gyógyulás érdekében. Kellemes hangulatban telt a konzultáció."

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK