A zsírmáj, vagyis a máj zsíros elfajulása nem csak a vérzsírok felszaporodásának, de az alkohol-függőségnek, egyes gyógyszereknek, és számos betegségnek is következménye lehet. Ma már azonban már nem szükséges májbiopszia ennek kivizsgálására, egy egyszerű, fájdalmatlan ultrahang vizsgálat is alkalmazható, amelyről dr. Németh Alíz, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus beszélt.
Amikor a májsejtekben kis lipidburkokban zsírcseppek képződnek, zsírmájról beszélünk. Mivel az elzsírosodás miatt a májsejt könnyebben előpusztul, végső következményként kialakulhat a zsírmáj miatti májzsugor.
A zsírmájat igen gyakran az alkohol-függőség okozza, ez lehet az alkoholos májbetegség első lépése. A másik nagy rizikócsoportot a túlsúlyos, elhízott személyek jelentik, köztük 80 %-nál lehet jelen ez a probléma. További kockázati tényező lehet többek közt a 2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a magas vérzsírszint, a PCOS, a pajzsmirigy alulműködés, a hasnyálmirigy betegség, a felszívódási zavarok, és egyes gyógyszerek (például szteroidok, hormonok) hosszútávú szedése is. Sajnos az „elhízás járvány” miatt egyre fiatalabbaknál is megindul a máj szerkezeti átépülése. Külön csoportot képez az akut terhességi zsírmáj, amely szerencsére igen ritka, ugyanis nagyon súlyos állapotot jelent, ami az anyát és a magzatot is veszélyezteti.
- Aki nem tud arról, hogy ismert rizikófaktora lenne a zsírmáj tekintetében, annak is fel kell figyelnie bizonyos jelenségekre, még ha a zsírmájnak kezdeti szakaszban nincs is kifejezett tünete – ismerteti dr. Németh Alíz, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus.- Amennyiben azonban jobb bordaív alatti fájdalom, nyomásérzékenység, puffadás jelentkezik, érdemes bejelentkezni egy kivizsgálásra. Ugyancsak ezt kell tenni, ha a vérképben a májenzimek (gamma-GT, GPT, GOT) emelkedettek. Ha pedig esetleg sárgaság mutatkozik, mindenképpen szükséges a vizsgálat, ugyanis ez már előrehaladottabb állapotra utalhat.
- Néhány éve még a májfibrózis, vagyis a hegesedési folyamat (amelynek egyik oka zsírmáj) mértékének megállapítására a májbiopsziát illetve ennek szövettani feldolgozását használtuk. Ez egy invazív beavatkozás, ami egyrészt kellemetlen, másrészt szövődményekkel is járhat, és a betegség követésére ismételt mintavételek is szükségesek – mondja Németh doktornő. - Ma már a máj szerkezeti átépülés és a máj zsírtartalmának meghatározását fájdalmatlanul, néhány perc alatt, szövettani pontossággal tudjuk megállapítani, máj szerkezeti vizsgálat segítségével. Az ultrahanghullám terjedése, visszaverődése adja az információt a máj rugalmasságáról, esetleg hegesedéséről és egyidejűleg a zsírosodás mértékéről. Képet kaphatunk a máj állapotáról, minimális eltéréstől a súlyos májzsugorig. Az ultrahang vizsgálófej alkalmas 10 kg feletti gyermekek és extrém elhízott felnőttek vizsgálatára is. Néhány azt gondolhatnák, hogy erre talán a hasi ultrahang is képes, de ez nem egészen így van, azzal ugyanis csak a zsírmáj tényét tudjuk megállapítani, de a zsírréteg vastagságáról nem tudunk tájékozódni. Erre alkalmas a készülékez kapcsolódó CAP (controlled attenuation parameter), amely stádiumra pontosan megmutatja a zsírtartalom mennyiségét és a következményes májszerkezeti átépülést is.
Forrás: Budai Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.