A zsírmáj, vagyis a máj zsíros elfajulása nem csak a vérzsírok felszaporodásának, de az alkohol-függőségnek, egyes gyógyszereknek, és számos betegségnek is következménye lehet. Ma már azonban már nem szükséges májbiopszia ennek kivizsgálására, egy egyszerű, fájdalmatlan ultrahang vizsgálat is alkalmazható, amelyről dr. Németh Alíz, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus beszélt.
Amikor a májsejtekben kis lipidburkokban zsírcseppek képződnek, zsírmájról beszélünk. Mivel az elzsírosodás miatt a májsejt könnyebben előpusztul, végső következményként kialakulhat a zsírmáj miatti májzsugor.
A zsírmájat igen gyakran az alkohol-függőség okozza, ez lehet az alkoholos májbetegség első lépése. A másik nagy rizikócsoportot a túlsúlyos, elhízott személyek jelentik, köztük 80 %-nál lehet jelen ez a probléma. További kockázati tényező lehet többek közt a 2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a magas vérzsírszint, a PCOS, a pajzsmirigy alulműködés, a hasnyálmirigy betegség, a felszívódási zavarok, és egyes gyógyszerek (például szteroidok, hormonok) hosszútávú szedése is. Sajnos az „elhízás járvány” miatt egyre fiatalabbaknál is megindul a máj szerkezeti átépülése. Külön csoportot képez az akut terhességi zsírmáj, amely szerencsére igen ritka, ugyanis nagyon súlyos állapotot jelent, ami az anyát és a magzatot is veszélyezteti.
- Aki nem tud arról, hogy ismert rizikófaktora lenne a zsírmáj tekintetében, annak is fel kell figyelnie bizonyos jelenségekre, még ha a zsírmájnak kezdeti szakaszban nincs is kifejezett tünete – ismerteti dr. Németh Alíz, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus.- Amennyiben azonban jobb bordaív alatti fájdalom, nyomásérzékenység, puffadás jelentkezik, érdemes bejelentkezni egy kivizsgálásra. Ugyancsak ezt kell tenni, ha a vérképben a májenzimek (gamma-GT, GPT, GOT) emelkedettek. Ha pedig esetleg sárgaság mutatkozik, mindenképpen szükséges a vizsgálat, ugyanis ez már előrehaladottabb állapotra utalhat.
- Néhány éve még a májfibrózis, vagyis a hegesedési folyamat (amelynek egyik oka zsírmáj) mértékének megállapítására a májbiopsziát illetve ennek szövettani feldolgozását használtuk. Ez egy invazív beavatkozás, ami egyrészt kellemetlen, másrészt szövődményekkel is járhat, és a betegség követésére ismételt mintavételek is szükségesek – mondja Németh doktornő. - Ma már a máj szerkezeti átépülés és a máj zsírtartalmának meghatározását fájdalmatlanul, néhány perc alatt, szövettani pontossággal tudjuk megállapítani, máj szerkezeti vizsgálat segítségével. Az ultrahanghullám terjedése, visszaverődése adja az információt a máj rugalmasságáról, esetleg hegesedéséről és egyidejűleg a zsírosodás mértékéről. Képet kaphatunk a máj állapotáról, minimális eltéréstől a súlyos májzsugorig. Az ultrahang vizsgálófej alkalmas 10 kg feletti gyermekek és extrém elhízott felnőttek vizsgálatára is. Néhány azt gondolhatnák, hogy erre talán a hasi ultrahang is képes, de ez nem egészen így van, azzal ugyanis csak a zsírmáj tényét tudjuk megállapítani, de a zsírréteg vastagságáról nem tudunk tájékozódni. Erre alkalmas a készülékez kapcsolódó CAP (controlled attenuation parameter), amely stádiumra pontosan megmutatja a zsírtartalom mennyiségét és a következményes májszerkezeti átépülést is.
Forrás: Budai Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.
Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe.
KonyhaKlinika workshop sorozatunkat azért hoztuk létre, hogy segítsünk a gyakorlatba átültetni az életmóddal összefüggő és egyéb betegségek diétájával kapcsolatos elméleti tudást. Elsőként pedig az inzulinrezisztencia étrend kihívásait mutatjuk be, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan tápanyagban gazdag és finom ételeket készíteni, amelyek illeszkednek az étrendedbe.