Nem csak az elhízás okozhatja a zsírmáj kialakulását

Nem csak az elhízás okozhatja a zsírmáj kialakulását

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2020.08.06 15:18

A zsírmáj, vagyis a máj zsíros elfajulása nem csak a vérzsírok felszaporodásának, de az alkohol-függőségnek, egyes gyógyszereknek, és számos betegségnek is következménye lehet. Ma már azonban már nem szükséges májbiopszia ennek kivizsgálására, egy egyszerű, fájdalmatlan ultrahang vizsgálat is alkalmazható, amelyről dr. Németh Alíz, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus beszélt. 

Mit jelent a zsírmáj kifejezés?

Amikor a májsejtekben kis lipidburkokban zsírcseppek képződnek, zsírmájról beszélünk. Mivel az elzsírosodás miatt a májsejt könnyebben előpusztul, végső következményként kialakulhat a zsírmáj miatti májzsugor. 
A zsírmáj kialakulásának egyik nagy kockázati tényezője az elhízás.A zsírmájat igen gyakran az alkohol-függőség okozza, ez lehet az alkoholos májbetegség első lépése. A másik nagy rizikócsoportot a túlsúlyos, elhízott személyek jelentik, köztük 80 %-nál lehet jelen ez a probléma. További kockázati tényező lehet többek közt a 2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a magas vérzsírszint, a PCOS, a pajzsmirigy alulműködés, a hasnyálmirigy betegség, a felszívódási zavarok, és egyes gyógyszerek (például szteroidok, hormonok) hosszútávú szedése is.  Sajnos az „elhízás járvány” miatt egyre fiatalabbaknál is megindul a máj szerkezeti átépülése. Külön csoportot képez az akut terhességi zsírmáj, amely szerencsére igen ritka, ugyanis nagyon súlyos állapotot jelent, ami az anyát és a magzatot is veszélyezteti.

Milyen esetekben érdemes elvégezni a vizsgálatot?

  • Cukorbetegség esetében, a gyakori zsírmáj igazolása, mértékének kimutatása.
  • Elhízás jelenlétekor.
  • Ismert vagy tisztázatlan májbetegségek követéséhez.
  • Alkohol vagy gyógyszerek okozta májkárosodás igazolása, súlyosságának tisztázására.
  • Hepatitis B, hepatitis C esetén a májkárosodás igazolása, betegség követéséhez.
  • Terhességi májbetegségekben.
  • Immun májbetegségek kontrolljakor.

- Aki nem tud arról, hogy ismert rizikófaktora lenne a zsírmáj tekintetében, annak is fel kell figyelnie bizonyos jelenségekre, még ha a zsírmájnak kezdeti szakaszban nincs is kifejezett tünete – ismerteti dr. Németh Alíz, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus.- Amennyiben azonban jobb bordaív alatti fájdalom, nyomásérzékenység, puffadás jelentkezik, érdemes bejelentkezni egy kivizsgálásra. Ugyancsak ezt kell tenni, ha a vérképben a májenzimek (gamma-GT, GPT, GOT) emelkedettek. Ha pedig esetleg sárgaság mutatkozik, mindenképpen szükséges a vizsgálat, ugyanis ez már előrehaladottabb állapotra utalhat. 

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A máj szerkezeti vizsgálat fájdalmatlanul kivitelezhető. - Néhány éve még a májfibrózis, vagyis a hegesedési folyamat (amelynek egyik oka zsírmáj) mértékének megállapítására a májbiopsziát illetve ennek szövettani feldolgozását használtuk. Ez egy invazív beavatkozás, ami egyrészt kellemetlen, másrészt szövődményekkel is járhat, és a betegség követésére ismételt mintavételek is szükségesek – mondja Németh doktornő. - Ma már a máj szerkezeti átépülés és a máj zsírtartalmának meghatározását fájdalmatlanul, néhány perc alatt, szövettani pontossággal tudjuk megállapítani, máj szerkezeti vizsgálat segítségével. Az ultrahanghullám terjedése, visszaverődése adja az információt a máj rugalmasságáról, esetleg hegesedéséről és egyidejűleg a zsírosodás mértékéről. Képet kaphatunk a máj állapotáról, minimális eltéréstől a súlyos májzsugorig. Az ultrahang vizsgálófej alkalmas 10 kg feletti gyermekek és extrém elhízott felnőttek vizsgálatára is. Néhány azt gondolhatnák, hogy erre talán a hasi ultrahang is képes, de ez nem egészen így van, azzal ugyanis csak a zsírmáj tényét tudjuk megállapítani, de a zsírréteg vastagságáról nem tudunk tájékozódni. Erre alkalmas a készülékez kapcsolódó CAP (controlled attenuation parameter), amely stádiumra pontosan megmutatja a zsírtartalom mennyiségét és a következményes májszerkezeti átépülést is.

Forrás: Budai Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, hepatológus
  • Specialitások:
    • májbetegésgek kezelése
    • máj szerkezeti vizsgálat (felnőtt ellátás és 15 kg fölötti gyermek vizsgálata)
    • hasnyálmirigy betegségek
    • reflux

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em.

    Telefonszám: +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor/Doktornő!

1hete kaptam meg az inzulin vizsgálatok eredményeit, melyeket a meddőségi specialistám kért. Ő a leleteket látva elküldött, hogy keressek fel egy endokrinológust mivel inzulinrezisztenciám van és vélhetőleg ez okozza a meddőségemet. (1éve nem volt vérzésem sem, 24éves vagyok) Felkerestem a körzeti endokrinológust és a beküldött leleteimet látva azt válaszolta nem kell elmennem rendelésre mert nem vagyok inzulinrezisztens éljek ugyanúgy ahogy eddig. Mivel már másfél éve nem esek teherbe és nem jöttek még mindig rá miért ezért kicsit rosszul érint már ha elzavarnak még mielőtt megvizsgálnának. Egy véleményt szeretnék csak kérni, a leleteimet értékelve, hogy keressek magánúton egy másik endokrinológust vagy tényleg nem kell vele foglalkoznom?

Az értékeim:

Éhgyomori glükóz: 5,4
Glükóz 60perc: 4,2
Glükóz 120perc: 6,7

Inzulin: 10,2
Inzulin 60perc: 21,1
Inzulin 120perc: 67,5
HOMA index: 2,45

Progeszteron: 1,93

Köszönettel és Tisztelettel: Lea

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Lea!
Eredmény kiértékelésre sajnos ezen a felületen nincs lehetőség, mindenképp szakorvosi konzultáció szükséges. Központunkba a +3670-431-97-28-as telefonszámon tud bejelentkezni, vagy akár honlapon keresztül is foglalhat időpontot, leginkább Dr. Kollár Rékát javasoljuk.

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK