A magas prolaktin-szint igen kellemetlen tünetekkel járhat, mint például tejcsorgás, menstruációs problémák a nőknél, merevedési zavar, ritkuló szőrzet a férfiaknál. A vér magas prolaktin-szintjét az esetek kis részében az agyalapimirigy daganata okozza, nagyobb részben azonban bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik. Mi a teendő ilyen esetben? A kérdést Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa válaszolta meg.
Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5
A prolaktin termelést főként a hypothalamusból származó dopamin szabályozza, pontosabban gátolja. Tehát a dopamin képződést gátló gyógyszerek a prolaktin-szintet növelhetik. Elsősorban a pszichiátriában alkalmazott szerek rendelkeznek dopaminellenes (antidopaminergiás) hatással, ezek tehát emelhetik a prolaktin-szintet, következményes tüneteket okozva, mint például tejcsorgás, nemi mirigyek működési zavara. Egyes gyógyszerek igen magas prolaktin-szintet idézhetnek elő, így a metoclopramidot (hányinger-hányás csillapító), risperidont (skizofrénia kezelésére alkalmazzák), phenotiazinokat (különböző pszichiátriai betegségekben alkalmazzák, így például depresszió esetén) tartalmazó szerek.
Mindemellett sokféle gyógyszer okozhat mérsékelt – 100 ng/ml alatti - prolaktin-szint emelkedést. Napjainkban a fejlett országokban a magas prolaktin-szint leggyakoribb oka éppen bizonyos gyógyszerek mellékhatása.
A normális prolaktin-szint (laboratóriumonként a normális/referencia tartomány különbözhet) felső határa férfiakban 15 ng/ml (318 mIU/l), nőknél 23 ng/ml (488 mIU/l) alatt van. A prolaktin-szint normális felső határát enyhén meghaladó prolaktin-érték (35 ng/ml, azaz 760 mIU/L alatt) a gyakorlatban nem jelent betegséget, szükségtelenek a további vizsgálatok.
Microprolactinoma (kis méretű agyalapi mirigy daganat) esetén a prolaktin-szint általában 100-200 ng/ml. 200 ng/ml feletti érték hátterében nagy valószínűséggel macroprolactinoma, azaz nagy prolaktint termelő daganat áll. Gyakran előfordul, hogy a „kis” prolaktin molekulákból egy „óriás” prolaktin molekula, ún. makroprolaktin képződik, amelynek általában nincs biológiai hatása. A makroprolaktin meghatározás minden prolaktin-szint növekedés esetében célszerű, és ha makroprolaktin okozza az össz-prolaktin emelkedést, kezelést nem igényel. Ma már számos nagy laboratóriumban automatikusan elvégzik ezt a vizsgálatot emelkedett prolaktin-szint esetén, de ha mégsem, célszerű, hogy a kezelőorvos ezt külön kérje. Ha magas prolaktin-szint ellenére a menstruációs ciklus normális, felvetődik, hogy a háttérben macroprolactin jelenléte áll (5-10%-os gyakorisággal).
Ugyanakkor ismert az ún. „Hook” effektus is: a valóságban igen magas prolaktin érték helyett „álnormális” eredményt kapunk. Ennek tisztázása szakorvosi, illetve laboratóriumi feladat. Adott esetben gondolni kell erre a lehetőségre. Góth professzor felhívja a figyelmet arra is, hogy a prolaktintermelődés bizonyos anyagokkal stimulálható. A ma rendelkezésre álló pontos prolaktin mérés, a makroprolaktin meghatározás lehetővé válása alapján a vizsgálat elavult, felesleges, a beteg kezelését illetően többlet információt nem ad.
- Ha felvetődik annak gyanúja, hogy a beteg kórosan magas prolaktin-szintjét a pszichiáter által előírt gyógyszer okozza, helytelen eljárás dopamin agonista szerrel csökkenteni a prolaktin-szintet. Ez esetben ugyanis a pszichiátriai betegségre előírt gyógyszer hatékonyságát is csökkentjük. A teendő ilyen esetekben az endokrinológus és pszichiáter közötti konzultáció, a lehetőségekhez képest az adott szert olyan másikra cserélni, amely a pszichiátriai betegségre hatékony, de kevésbé/nem okoz prolaktin emelkedést – hangsúlyozza Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Prof. Dr. Góth Miklósról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 621 2443
További véleményekÖnöknél az ár - érték arány tökéletes összhangban van. Ezért járok Önökhöz. Eddig az összes problémámra azonnali segítséget kaptam. Az azonnali segítség adás az Önök részéről, idő és pénz megtakarítását jelenti számomra. Egészen konkrétan ezért veszem igénybe nagyon magas orvosi szolgáltatásukat. Az Önökhöz hasonló orvosi szolgáltatás és szemlélet gyakorlatilag nincs több. Nagyon bízom abban, hogy egyszer a közgyógy ellátásban is hasonló színvonal lesz egyszer.
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.