Mi okozhat magas prolaktin-szintet a daganaton kívül?

Mi okozhat magas prolaktin-szintet a daganaton kívül?

Prof. Dr. Góth Miklós PhD Módosítva: 2024.05.03 08:21

A magas prolaktin-szint igen kellemetlen tünetekkel járhat, mint például tejcsorgás, menstruációs problémák a nőknél, merevedési zavar, ritkuló szőrzet a férfiaknál. A vér magas prolaktin-szintjét az esetek kis részében az agyalapimirigy daganata okozza, nagyobb részben azonban bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik. Mi a teendő ilyen esetben? A kérdést Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa válaszolta meg.

Online Bejelentkezés

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5

Milyen gyógyszerek okozhatnak magas prolaktin-szintet?

Egyes gyógyszerek is okozhatnak magas prolaktin szintet.A prolaktin termelést főként a hypothalamusból származó dopamin szabályozza, pontosabban gátolja. Tehát a dopamin képződést gátló gyógyszerek a prolaktin-szintet növelhetik. Elsősorban a pszichiátriában alkalmazott szerek rendelkeznek dopaminellenes (antidopaminergiás) hatással, ezek tehát emelhetik a prolaktin-szintet, következményes tüneteket okozva, mint például tejcsorgás, nemi mirigyek működési zavara. Egyes gyógyszerek igen magas prolaktin-szintet idézhetnek elő, így a metoclopramidot (hányinger-hányás csillapító), risperidont (skizofrénia kezelésére alkalmazzák), phenotiazinokat (különböző pszichiátriai betegségekben alkalmazzák, így például depresszió esetén) tartalmazó szerek.
Mindemellett sokféle gyógyszer okozhat mérsékelt – 100 ng/ml alatti - prolaktin-szint emelkedést. Napjainkban a fejlett országokban a magas prolaktin-szint leggyakoribb oka éppen bizonyos gyógyszerek mellékhatása.

Mennyi a normális prolaktin-szint?

A normális prolaktin-szint (laboratóriumonként a normális/referencia tartomány különbözhet) felső határa férfiakban 15 ng/ml (318 mIU/l), nőknél 23 ng/ml (488 mIU/l) alatt van. A prolaktin-szint normális felső határát enyhén meghaladó prolaktin-érték (35 ng/ml, azaz 760 mIU/L alatt) a gyakorlatban nem jelent betegséget, szükségtelenek a további vizsgálatok.
A prolaktin szint meghatározáshoz laborvizsgálat szükséges.Microprolactinoma (kis méretű agyalapi mirigy daganat) esetén a prolaktin-szint általában 100-200 ng/ml. 200 ng/ml feletti érték hátterében nagy valószínűséggel macroprolactinoma, azaz nagy prolaktint termelő daganat áll.  Gyakran előfordul, hogy a „kis” prolaktin molekulákból egy „óriás” prolaktin molekula, ún. makroprolaktin képződik, amelynek általában nincs biológiai hatása. A makroprolaktin meghatározás minden prolaktin-szint növekedés esetében célszerű, és ha makroprolaktin okozza az össz-prolaktin emelkedést, kezelést nem igényel. Ma már számos nagy laboratóriumban automatikusan elvégzik ezt a vizsgálatot emelkedett prolaktin-szint esetén, de ha mégsem, célszerű, hogy a kezelőorvos ezt külön kérje. Ha magas prolaktin-szint ellenére a menstruációs ciklus normális, felvetődik, hogy a háttérben macroprolactin jelenléte áll (5-10%-os gyakorisággal).
Ugyanakkor ismert az ún. „Hook” effektus is: a valóságban igen magas prolaktin érték helyett „álnormális” eredményt kapunk. Ennek tisztázása szakorvosi, illetve laboratóriumi feladat. Adott esetben gondolni kell erre a lehetőségre. Góth professzor felhívja a figyelmet arra is, hogy a prolaktintermelődés bizonyos anyagokkal stimulálható. A ma rendelkezésre álló pontos prolaktin mérés, a makroprolaktin meghatározás lehetővé válása alapján a vizsgálat elavult, felesleges, a beteg kezelését illetően többlet információt nem ad.

Mi a teendő, ha gyógyszerek okozzák az emelkedést?

- Ha felvetődik annak gyanúja, hogy a beteg kórosan magas prolaktin-szintjét a pszichiáter által előírt gyógyszer okozza, helytelen eljárás dopamin agonista szerrel csökkenteni a prolaktin-szintet. Ez esetben ugyanis a pszichiátriai betegségre előírt gyógyszer hatékonyságát is csökkentjük. A teendő ilyen esetekben az endokrinológus és pszichiáter közötti konzultáció, a lehetőségekhez képest az adott szert olyan másikra cserélni, amely a pszichiátriai betegségre hatékony, de kevésbé/nem okoz prolaktin emelkedést – hangsúlyozza Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa.

Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Nő!

32 éves nő vagyok, mindig is extrém vékony voltam, pár hónapja viszont 3-4 hét alatt felszaladt rám 11 kiló, pedig az életmódom nem változott. Endokrinológiára erre az évre már nincs szabad időpont, hiába vártam, így magán úton kezdenék neki a nyomozásnak. Tudna nekem segíteni kérem, hogy a laborvizsgálat során első körben mely hormonokat stb. kéne mindenképp megnézetni? Nagyon köszönöm a segítségét előre is! :)
Tisztelettel:
Kármen

Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus
Kedves Kármen!

Ez valóban hihetetlen gyors súlygyarapodás.
A következő laborokat mindenképpen csináltassa meg: Nagy rutin, 3 pontos OGTT inzulin szintekkel, TSH, fT4, fT3, rT3, aTPO, aTG, kortizol.

Üdvözlettel,
Dr. Borús Hajnal

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas színvonal

Önöknél az ár - érték arány tökéletes összhangban van. Ezért járok Önökhöz. Eddig az összes problémámra azonnali segítséget kaptam. Az azonnali segítség adás az Önök részéről, idő és pénz megtakarítását jelenti számomra. Egészen konkrétan ezért veszem igénybe nagyon magas orvosi szolgáltatásukat. Az Önökhöz hasonló orvosi szolgáltatás és szemlélet gyakorlatilag nincs több. Nagyon bízom abban, hogy egyszer a közgyógy ellátásban is hasonló színvonal lesz egyszer.

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK