A PCOS a belszervi gondok mellett nagyon kellemetlen külső tüneteket eredményez. Ezek között a szőrösödés és a pattanások keserítik meg leginkább a hölgyek életét, a hízásról nem is beszélve. Bár a problémát nem szünteti meg, de sok helyen olvashatjuk, hogy a fogamzásgátlók a kísérő jelenségeket enyhíthetik, vagy meg is szüntethetik. Erről kérdezzük dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját.
A kellemetlen tüneteket egy jól megválasztott gyógyszerrel el lehet tűntetni.
„Egy jól megválasztott fogamzásgátló nem csak a gyermekvállalást segít időzíteni. Bár viszonylag kevés, de van hormontartalma a készítményeknek, legalábbis a többségnek, amivel hatással vannak a PCOS-re is. Nem véletlen, hogy rendszeressé teszik a menzeszt, valamint csökkentik a vele járó fájdalmat. Ezenkívül a pattanások eltűnnek, a bőr szép lesz, bár tény, hogy fogyni egyáltalán nem könnyű mellettük.”
Ha a fogamzásgátló eltűnteti a PCOS-el járó külső gondokat, akkor tulajdonképpen kezelhető vele a gond?
„A fogamzásgátló hatásai egyénileg változhatnak, hiszen minden ember más, de azt elmondhatjuk, hogy a PCOS kezelésére a jól megválasztott gyógyszer alkalmas. A kellemetlen tüneteket megszűnteti, a szőrösödés, és a pattanások eltűnnek, és ha megfelelően szedjük a készítményt, akkor a menstruáció is rendszeres lesz.” – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.
Ha a fogamzásgátló eltűnteti a betegség nyomait, akkor meg is akadályozhatja, hogy észrevegyük azt, hogy PCOS-ben szenvedünk.
„Tulajdonképpen a jó tulajdonsága egyben a rossz is. Az, hogy a fogamzásgátló szépen kezeli a PCOS-t azt is jelenti, hogy aki hamar elkezdi használni, annál nem jelentkeznek a tünetek, vagyis a betegségre csak később derül fény, hiszen a beteg tünetmentes. Hogy ez a gond ne merülhessen fel, érdemes orvossal konzultálni, és elvégeztetni a szükséges vizsgálatokat.”
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kivizsgálásra: |
Endokrinközpont |
További véleményekIgazából nem ragadnék ki egyetlen dolgot sem. Nagyon elégedett vagyok magával a "páciens követéssel", hogy rugalmasan próbáltak igazodni az igen gyorsan változó elfoglaltsághoz, hogy készséggel segítettek először megtalálni pontosan a rendelőt, hogy kedvesen és udvariasan fogadtak, hogy Doktornő hatékonysága mellett igen kedves és felkészült, sok-sok mindent mondhatnék. Szolgáltatásuk messzemenően pozitív irányban túlmutat még a magán egészségügyi rendszeren is. Őszinte tisztelettel gratulálok hozzá!
A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.
Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.
A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.