Nyelvünk igen sok információt rejt egészségi állapotunkról, így érdemes mindenféle változásra figyelmet fordítani. Ilyen például az, amikor égő érzést tapasztalunk rajta, mivel a panasz dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint akár pajzsmirigy problémát is jelezhet.
Bizonyára mindenki ismeri azt az érzést, amikor mohón belekortyol a túl forró teába vagy beleharap a sütőből frissen kivett süteménybe, és olyannyira meleg az adott korty vagy falat, hogy utána még órákig érzi azt a bizonyos égő érzést a nyelvén. Ez természetesen rövid időn belül elmúlik, ám egészségügyi probléma jelenlétére utalhat az, hogy ha ok nélkül, hosszabb ideig tapasztaljuk a kellemetlen érzést. Ilyenkor meglehet, hogy csupán evés, ivás során tapasztalható a tünet, ám nem ritka, amikor a beszéd közben vagy akár nyugalmi állapotban is fellép a panasz.
Amennyiben valaki már egy ideje – vagy visszatérően- tapasztalja a kellemetlen égő érzést a nyelvén, úgy érdemes pajzsmirigy problémára is gyanakodni, ugyanis előfordulhat, hogy ez okozza a panaszt, főleg, ha a nyelv meg is duzzad, és a fájdalom szinte az egész szájra kiterjed (burning mouth syndrome). A probléma bár nem tipikus tünete a pajzsmirigy alulműködésnek, de egy nápolyi tanulmány szerint nem is ritka a panasz. Ugyanis a kutatásuk során megállapították, hogy a kontroll csoportban, akik égő száj szindrómában szenvedtek, mindegyikőjüknél fennállt valamilyen mértékben a pajzsmirigyzavar.
Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája azt javasolja, amennyiben Önt is kínozza a kellemetlen érzés, érdemes laborvizsgálattal megbizonyosodnia a TSH, T3, T4 szintjéről, ugyanis ezekből már következtetni lehet a csökkent pajzsmirigy működésre. Amennyiben bebizonyosodik a probléma, azt gyógyszeres kezeléssel orvosolni lehet, és a hormonszint normalizálódásával a tünetek is elmúlhatnak.
További véleményekMeg vagyok elégedve, mert messze lakom, így távkonzultációban el tudtam intézni a kontrollt, és még szabadságot sem kellett kivennem. Köszönöm.
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.