A pajzsmirigy alulműködés hatékony terápiája a gyógyszeres kezelés, mely során pótolják a hiányzó hormonokat. Ennek hatására az alulműködésre utaló kellemetlen tünetek megszűnnek, az értékek normál tartományba kerülnek. Igen ám, de előfordulhat, hogy a beteg egyszer csak túlműködésre jellemző panaszokat tapasztal. Ennek okáról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.
A pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint hazánkban, mivel erősen jódhiányos területnek számít, a jód pedig elengedhetetlen a megfelelő pajzsmirigy hormontermeléshez. Amennyiben valaki túlsúlyos, fáradékony, sokat alszik, lassú az emésztése, székrekedéssel, menstruációs zavarokkal, meddőséggel küzd, úgy érdemes ellenőriztetnie laborvizsgálattal a TSH, T3, T4 értékeit, mivel könnyen lehet, hogy pajzsmirigy alulműködés okozza a zavaró tüneteket.
Az orvos ekkor ultrahangos vizsgálattal megvizsgálja a mirigyet, göbök, gyulladás után kutatva, valamint ellenőrzi a szerv méretét, továbbá laborvizsgálattal a T3, T4, TSH, ATPO szinteket.
A pajzsmirigy alulműködést gyakran Hashimoto betegség okozza. Ez egy autoimmun állapot, melyre az ATPO abnormális szintje és gyulladás hívja fel a figyelmet. Bármi is váltja ki a problémát, a hiányzó hormonokat pótolni kell, máskülönben a panaszok továbbra is megmaradnak, ráadásul, ha gyermeket szeretne, akkor lehetséges, hogy vagy nem sikerül a teherbeesés, vagy vetéléssel végződik. Az alulműködés elsőszámú terápiája tehát a gyógyszeres kezelés, azonban nem árt tudni, hogy előfordulhat az állapot túlkezelése is- ekkor az alulműködés túlműködésbe csap át.
Már több tanulmány is foglalkozott a pajzsmirigy alulműködés túlkezelésével, és vannak szakemberek, akik azt javasolják, az enyhe hipothyreoditis-t (pajzsmirigy alulműködés) ne kezeljék hormonpótlással. Hogy mikor érdemes gyógyszerhez nyúlni, azt természetesen az orvos dönti el a páciens értékeit és panaszait figyelembe véve. Már egyre több szakember osztja azt a nézetet, hogy ha csak kissé emelkedett a TSH, és nincsenek tünetek, úgy a hormonpótlás nem szükséges, máskülönben könnyen túlműködésre jellemző tünetek léphetnek fel. Ilyenek az alábbiak:
Heves szívdobogásérzés
Fogyás normál étkezés mellett
Gyakori széklet/hasmenés
Alvászavarok
Idegesség
Hajhullás
Remegés
Ezen tünetekre akkor is figyeljen fel, ha már egy ideje pajzsmirigy gyógyszert szed, ugyanis meglehet, hogy csökkenteni kell az addigi dózist- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. Érdemes továbbá tudni, a túlkezelést nem csupán a túl magas adag okozhatja, hanem bizonyos gyógyszerek, táplálékkiegészítők szedése (jód, alga), valamint a terhesség utáni időszak is.
További vélemények"A recepción dolgozó munkatársak szakszerűségével, kedvességével, szolgálatkészségével, segítőkészségével nagyon elégedett voltam. Dr. Békési István tanár Úr a betegségemmel kapcsolatban mindenről felvilágosított, emberségével, nyugalmával sugározta, meg fogok gyógyulni, bízzak, segíteni fog. Az általa el nem végezhető vizsgálat elvégzésére olyan helyre irányított, ahol ugyanezt éreztem mind a kiszolgáló személyzettől - akikkel először találkozik a beteg odaérkezésekor - majd a velem foglalkozó orvossal kapcsolatban is. Mind az orvosok, mind a a recepciós, mind az orvosasszisztens munkatársak tudása, készsége, embersége példaértékű. Köszönöm. Budapest, 2017. november 9."
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.