Alulműködik a pajzsmirigye, mégis túlműködésre utaló tünetei vannak?

Alulműködik a pajzsmirigye, mégis túlműködésre utaló tünetei vannak?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2021.05.26 14:53

A pajzsmirigy alulműködés hatékony terápiája a gyógyszeres kezelés, mely során pótolják a hiányzó hormonokat. Ennek hatására az alulműködésre utaló kellemetlen tünetek megszűnnek, az értékek normál tartományba kerülnek. Igen ám, de előfordulhat, hogy a beteg egyszer csak túlműködésre jellemző panaszokat tapasztal. Ennek okáról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.  

A pajzsmirigy alulműködés és annak gyógyszeres kezelése 

A pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint hazánkban, mivel erősen jódhiányos területnek számít, a jód pedig elengedhetetlen a megfelelő pajzsmirigy hormontermeléshez. Amennyiben valaki túlsúlyos, fáradékony, sokat alszik, lassú az emésztése, székrekedéssel, menstruációs zavarokkal, meddőséggel küzd, úgy érdemes ellenőriztetnie laborvizsgálattal a TSH, T3, T4 értékeit, mivel könnyen lehet, hogy pajzsmirigy alulműködés okozza a zavaró tüneteket.  

Az orvos ekkor ultrahangos vizsgálattal megvizsgálja a mirigyet, göbök, gyulladás után kutatva, valamint ellenőrzi a szerv méretét, továbbá laborvizsgálattal a T3, T4, TSH, ATPO szinteket.

pajzsmirigy alulműködés túlkezelésA pajzsmirigy alulműködést gyakran Hashimoto betegség okozza. Ez egy autoimmun állapot, melyre az ATPO abnormális szintje és gyulladás hívja fel a figyelmet. Bármi is váltja ki a problémát, a hiányzó hormonokat pótolni kell, máskülönben a panaszok továbbra is megmaradnak, ráadásul, ha gyermeket szeretne, akkor lehetséges, hogy vagy nem sikerül a teherbeesés, vagy vetéléssel végződik. Az alulműködés elsőszámú terápiája tehát a gyógyszeres kezelés, azonban nem árt tudni, hogy előfordulhat az állapot túlkezelése is- ekkor az alulműködés túlműködésbe csap át. 

Erős szívdobogásérzés, fogyás, alvászavarok hívják fel a figyelmet 

Már több tanulmány is foglalkozott a pajzsmirigy alulműködés túlkezelésével, és vannak szakemberek, akik azt javasolják, az enyhe hipothyreoditis-t (pajzsmirigy alulműködés) ne kezeljék hormonpótlással. Hogy mikor érdemes gyógyszerhez nyúlni, azt természetesen az orvos dönti el a páciens értékeit és panaszait figyelembe véve. Már egyre több szakember osztja azt a nézetet, hogy ha csak kissé emelkedett a TSH, és nincsenek tünetek, úgy a hormonpótlás nem szükséges, máskülönben könnyen túlműködésre jellemző tünetek léphetnek fel. Ilyenek az alábbiak: 

  • Heves szívdobogásérzés 

  • Fogyás normál étkezés mellett 

  • Gyakori széklet/hasmenés 

  • Alvászavarok 

  • Idegesség 

  • Hajhullás 

  • Remegés 

 

Ezen tünetekre akkor is figyeljen fel, ha már egy ideje pajzsmirigy gyógyszert szed, ugyanis meglehet, hogy csökkenteni kell az addigi dózist- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. Érdemes továbbá tudni, a túlkezelést nem csupán a túl magas adag okozhatja, hanem bizonyos gyógyszerek, táplálékkiegészítők szedése (jód, alga), valamint a terhesség utáni időszak is. 

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
43 éves nő vagyok. Gyermekkorom óta folyamatosan lassan növekvő szinte csak göbökből álló strummám van. Műtétre azért nem volt még szükség, mert a TSH az alsó határon, T3, T4 normál értékű. Fél évente ellenőriztetem az értékeket. Előfordulhat- e, hogy ilyen értékek mellett a fáradékonyságot, a semmire nem reagáló (mozgás, rost, folyadék) székrekedést, időnkénti fura szívkalimpálást, szapora szívverést a pajzsmirigy okozza? Kb. 1 éve tapasztalom ezeket, előtte semmi ilyesféle gondom nem volt.
Köszönettel várom válaszát.

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Amennyiben a TSH-T3-T4 értékek a normál tartományban vannak, panaszait nem a pajzsmirigy okozza. Tüneteinek hátterében számos egyéb probléma is állhat. Kérjen háziorvosától részletes belgyógyászati kivizsgálást!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

hozzáállás 5*

A beteghez való hozzáállással nagyon megvoltam elégedve, mind a recepciós hölgyek, mind pedig a doktor úr részéről. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

Pajzsmirigybetegek több jódot veszíthetnek az izzadás miatt

A pajzsmirigy optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód bevitele, különösen nyáron, amikor a fokozott izzadás miatt a szervezet több jódot veszíthet. A jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet, míg a túlzott bevitel fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását, túlműködését. A jódbevitel tehát fontos kérdés a pajzsmirigybetegeknek, azonban dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, belgyógyász, egyetemi docens arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő mennyiség beállításához mindenképp orvossal kell konzultálni.

További részletek
Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK