Van pajzsmirigybeteg a családban? Erre figyeljen!

Van pajzsmirigybeteg a családban? Erre figyeljen!

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.07.17 14:30

A pajzsmirigyzavarok gyakori problémának számítanak, és érdemes tudni, hogy a gond sok esetben öröklődik is. Éppen ezért Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája felhívja a figyelmet az ekkor jelen lévő rizikóra a családokban. 

A pajzsmirigy kulcsfontosságú szerepet játszik a szervezet megfelelő működésében. Komoly befolyást gyakorol az anyagcsere folyamatokra, így szabályozza a testsúlyt, hőérzetet, emésztést, de hatással van a hangulatra, a vérnyomásra, pulzusszámra, menstruációs ciklusra és a termékenységre is. Megfelelő mennyiség esetén ezek normálisan, szabályosan működnek, ám ha a pajzsmirigy hormontermelése fokozott vagy csökkent, úgy ezek a folyamatok meghibásodnak. 

Pajzsmirigy túlműködés tünetei 

  • Fogyás normál étkezés mellett 

  • Álmatlanság 

  • Idegesség 

  • Menstruációs zavarok/meddőség 

  • Hasmenés 

  • Szapora pulzus 

  • Fokozott verejtékezés, csökkent melegtűrés 

  • Kidülledő szemek, riadt tekintet (Graves-Basedow kór) 

Pajzsmirigy alulműködés tünetei 

  • Meddőség/teherbeesési nehézségek/vetélés 

  • Menstruációs zavarok 

  • Székrekedés 

  • Csökkent hidegtűrés 

  • Túlsúly, fogyásra való képtelenség 

  • Álmosság 

  • Depresszió 

  • Hajhullás 

A pajzsmirigy betegségek kialakulása általában nem megelőzhető (maximum a jód-és szelén pótlása segíthet). 

Családi halmozódás 

Kutatások szerint azoknál nagyobb eséllyel fordul elő pajzsmirigyzavar, akiknek családjában jelen van a probléma. Minél több családtag pajzsmirigybeteg, annál nagyobb valószínűséggel lép fel, főleg, ha az autoimmun eredetű. 

Érdemes továbbá azzal is tisztában lenni, hogy az is előfordulhat, hogy valakinél autoimmun pajzsmirigybetegség van jelen, és egy családtagjánál más típusú autoimmun probléma alakul ki. Például, ha valaki Hashimoto betegségben szenved (mely gyakori oka a pajzsmirigy alulműködésnek), a másiknál nem ez, hanem pl.autoimmun cukorbetegség lép fel- mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. 

Ezek az információk igen fontosak mind az érintettnek, mind a kezelőorvosnak, hiszen pl. családalapítás előtt ilyenkor érdemes ellenőriztetni vércukor és TSH, T3, T4, ATPO szinteket, így elkerülhető a hosszabb ideig tartó sikertelenség, rossz esetben vetélés, hiszen így idejében felismerésre kerül a probléma, és azt kezelni lehet. Ráadásul több hormonzavar egyszerre is fennállhat, így könnyen lehet, hogy 2 (vagy több) kóros állapotra is szükséges megfelelő terápia. 

Téma szakértői

Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora

Orvos válaszol

Jó Reggelt. Szeretném megkérdezni ,hogy mellék pajzsmirigy műtét után ,milyen megkötések van és mennyi ideig.? Fizikai munka,utazás,úszás stb. Válaszát köszönöm előre is. Mari

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

A műtét után meg kell várni, amíg a seb teljesen begyógyul. Utána sportolhat, és nincs különösebb megkötés. A kálcium és a parathormon (PTH) szint ellenőrzése szükséges, de ezt kezelő orvosa nyilván elvégzi.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló Skype konzultáció

A doktor úr nagyon segítőkész volt. A kialakult koronavírus helyzet miatt az online konzultációt választottam és igazán pozitív élmény volt számomra. Kiváló volt a Skype konzultáció, ahol lehetőségem nyílt megosztani a képernyőmet is, nem csak a kamerámat.

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK