Van pajzsmirigybeteg a családban? Erre figyeljen!

Van pajzsmirigybeteg a családban? Erre figyeljen!

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.07.17 14:30

A pajzsmirigyzavarok gyakori problémának számítanak, és érdemes tudni, hogy a gond sok esetben öröklődik is. Éppen ezért Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája felhívja a figyelmet az ekkor jelen lévő rizikóra a családokban. 

A pajzsmirigy kulcsfontosságú szerepet játszik a szervezet megfelelő működésében. Komoly befolyást gyakorol az anyagcsere folyamatokra, így szabályozza a testsúlyt, hőérzetet, emésztést, de hatással van a hangulatra, a vérnyomásra, pulzusszámra, menstruációs ciklusra és a termékenységre is. Megfelelő mennyiség esetén ezek normálisan, szabályosan működnek, ám ha a pajzsmirigy hormontermelése fokozott vagy csökkent, úgy ezek a folyamatok meghibásodnak. 

Pajzsmirigy túlműködés tünetei 

  • Fogyás normál étkezés mellett 

  • Álmatlanság 

  • Idegesség 

  • Menstruációs zavarok/meddőség 

  • Hasmenés 

  • Szapora pulzus 

  • Fokozott verejtékezés, csökkent melegtűrés 

  • Kidülledő szemek, riadt tekintet (Graves-Basedow kór) 

Pajzsmirigy alulműködés tünetei 

  • Meddőség/teherbeesési nehézségek/vetélés 

  • Menstruációs zavarok 

  • Székrekedés 

  • Csökkent hidegtűrés 

  • Túlsúly, fogyásra való képtelenség 

  • Álmosság 

  • Depresszió 

  • Hajhullás 

A pajzsmirigy betegségek kialakulása általában nem megelőzhető (maximum a jód-és szelén pótlása segíthet). 

Családi halmozódás 

Kutatások szerint azoknál nagyobb eséllyel fordul elő pajzsmirigyzavar, akiknek családjában jelen van a probléma. Minél több családtag pajzsmirigybeteg, annál nagyobb valószínűséggel lép fel, főleg, ha az autoimmun eredetű. 

Érdemes továbbá azzal is tisztában lenni, hogy az is előfordulhat, hogy valakinél autoimmun pajzsmirigybetegség van jelen, és egy családtagjánál más típusú autoimmun probléma alakul ki. Például, ha valaki Hashimoto betegségben szenved (mely gyakori oka a pajzsmirigy alulműködésnek), a másiknál nem ez, hanem pl.autoimmun cukorbetegség lép fel- mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. 

Ezek az információk igen fontosak mind az érintettnek, mind a kezelőorvosnak, hiszen pl. családalapítás előtt ilyenkor érdemes ellenőriztetni vércukor és TSH, T3, T4, ATPO szinteket, így elkerülhető a hosszabb ideig tartó sikertelenség, rossz esetben vetélés, hiszen így idejében felismerésre kerül a probléma, és azt kezelni lehet. Ráadásul több hormonzavar egyszerre is fennállhat, így könnyen lehet, hogy 2 (vagy több) kóros állapotra is szükséges megfelelő terápia. 

Téma szakértői

Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Azt szeretném megtudni, hogy a szülés utáni pajszmirigy túltermelés esetén mindenképpen csak a gyógyszeres megoldást hozthat eredményt? Vagy ebbe az esetben nem ajánlott a gyógyszeres kúra, feltételezve az állapot ideiglenességét? Időpontom van Önök egyik endokrinologusához, mely vizsgálati eredményeket érdemes magammal hoznom?

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

A pajzsmirigy túlműködésnek többféle oka lehet. Nagyon kevés információ áll a rendelkezésemre, így a kérdésben nem tudok állást foglalni. Mindenképpen endokrinológushoz kell személyesen fordulnia, ha ezt eddig nem tette volna meg. A kolléga biztosan ellátja a megfelelő tanácsokkal, és végzi az Ön gondozását.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

kedves és érthető

Nagyon tetszett, hogy pontosan a megadott időpontban hívtak be, Dr, Békési Gábor nagyon kedves volt, érthetően magyarázott, és ez az ügyfélszolgálatra is érvényes, most volram itt először, és nagyon megvagyok elégedve 

További vélemények

Hírek

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek
Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK