Új felfedezés a PCOS terén

Új felfedezés a PCOS terén

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2019.04.29 13:23

A PCOS napjaink egyik leggyakoribb meddőségi oka. Sajnos egyre több nő szenved tőle, mely nem csak a teherbeesést nehezíti meg, hanem még számos kellemetlenséggel jár, mint pl. szőrösödés, menstruációs problémák, elhízás. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa szerint bár kezelése nehézkes, azonban egy friss kutatásban a tudósok még közelebb kerültek a betegség megismeréséhez, így kezeléséhez is.

A Diabetes című lapban megjelent kutatás szerint tudósok első alkalommal felfedezték, hogy egy genetikai probléma áll a PCOS és az inzulinrezisztencia hátterében.  Ez azért fontos, mivel így új utak nyílhatnak meg a betegség kezelésében.

„A defektus a mikroRNS-ekben keresendő, melyek a génexpresszió szabályozásában játszanak közre.  A kutatás alapján úgy tűnik, hogy a zsírsejtekben található miR- 93 nevű mikroRNS akadályozza az inzulin glükóz felhasználását, ami PCOS-hez és inzulinrezisztenciához vezethet.”- mondja Dr. Ricardo Azziz, a Georgia Regents University endokrinológusa és PCOS szakértője.

A kutatók a tanulmány során 21 PCOS-ben szenvedő nő alhasi zsírsejtjeit vizsgálták, és kivétel nélkül az összes betegnél a miR-93 túlműködését, és a GLUT4 (egy fehérje, ami a glükóz felhasználást segíti) alulműködését találták.

A GLUT4 alulműködése akkor volt a legalacsonyabb, amikor a betegnek együttesen volt PCOS-e és inzulinrezisztenciája.  Érdekesség, hogy azt is megállapították, hogy még két további mikroRNS – a miR-133 and miR-223- csupán a PCOS-es résztvevőknél volt megfigyelhető. Ezzel a ténnyel tehát még közelebb kerültek a manapság oly gyakori meddőségi ok megértéséhez és kezeléséhez.

Súlyos szövődményekhez vezethet a kezeletlen PCOS

Bár a PCOS egyelőre nem gyógyítható, azonban megfelelő életmóddal és kezeléssel kordában tartható, ami azért is fontos, mert súlyos szövődményekhez vezethet, ha valaki csak legyint a problémára.

„Sajnos a PCOS szövődményei igen súlyosak is lehetnek, így mindenképp kezelést igényel. A betegség miatt felléphet fokozott szőrösödés, a cukorbetegség, sőt, magas vérnyomás kialakulásához is vezethet. Ezek a veszélyek egészen addig fenn állnak, amíg a beteg menstruál, vagyis a petefészkei működnek. A menopausa után a lehetséges kísérőbetegségeket is ugyanúgy figyelembe kell venni. Az inzulinrezisztencia vagy akár a metabolikus szindróma (anyagcserével kapcsolatos tünetegyüttes) ekkor is kezelésre szorul, nem lehet elhanyagolni."- mondja Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa és PCOS specialistája.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Szakorvos!

2 es típusú cukorbeteg vagyok folyamatosan szedem a merckformint illetve Victósiát,
az elmúlt években fokozatosan azt érzem hogy a szervezetem fáradt.
kimerült vagyok a teljesítőképességem szinte nulla, folyamatosan aludnék Reggel fáradtan ébredek, éjjelente rosszul alszom és állandó fáradtság van rajtam.
szellemi és fizikai egyaránt. Fizikai munkát végezni nem tudok, a lakást kiporszívózásakor fájdalmas fáradtság tör rám, este mar nyolckor agyban vagyok.
Érdeklődni szeretnék hogy ezt okozhatja el a mellékvese működésének zavara és ha igen ezt miként lehet kivizsgálni.

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Annamária!
Meg lehet nézni a mellékvese működést, reggel éhgyomorra cortisol szint méréssel.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mostantól biztos kezekben vagyok

Először nem akartam elhinni, hogy 20 perc mindenre elég lehet, de tévedtem! A Doktornő pontosságának, precizitásának és nagy szakértelmének köszönhetően tényleg mindenre választ kaptam 20 perc alatt és úgy távozhattam, hogy mostantól biztos kezekben vagyok. Köszönöm!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Szőrszálak a mellbimbó körül és az állon? Ez lehet az oka

Amikor egy nő azt veszi észre, hogy sötét szőrszálak nőttek a mellbimbója körül, az állán, a bajusz területén, meglehetősen kellemetlennek találhatja azt, hiszen ezek klasszikusan férfias megjelenésre utalnak. Azonban mielőtt bárki úgy gondolná, elég csak kitépkedni a zavaró szőrszálakat, érdemes utánajárni, mi okozhatja ezt a jelenséget. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont – Prima Medica belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus beszélt a lehetséges okokról.

További részletek
Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

Mi segíthet, ha nehéz beállítani a vércukorszintet?

A vércukorszint jelentős ingadozásainak kivédése rendkívül fontos a cukorbetegek számára, akik szélsőséges esetben a ketoacidózis és/vagy a súlyos hipoglikémia felé is sodródhatnak. De vajon mi lehet az oka annak, ha nehéz beállítani a vércukorszintet, mi minden befolyásolja a hatékony kontrollt és miért fontos annyira az egyensúly beállítása? Dr. Para Györgyi, az Endokrinközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista adta meg a válaszokat.

További részletek
Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK